Cenne prace na licytacji!

Opublikowano: piątek, 02, grudzień 2016

Do zbiorów na licytację Mikołajkowej Akcji Charytatywnej Dla Antosia trafiły dwie cenne prace. Obraz namalowany przez Pana Aleksego Matczaka z Idzikowic oraz Grafika profesora Andrzeja Gieragi, który pochodzi ze Śliwnik. Jest nam niezmiernie miło, że tak znani artyści poświęcili swój czas i przekazali swoje prace na tak szczytny cel. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i podaniem informacji dalej poprzez udostępnianie. Mamy nadzieję, że prace te znajdą nowy dom.

Aleksy Matczak
Urodził się 26 maja 1939 r. w Idzikowicach, gdzie spędził okres wojny i okupacji.
W 1947 r. wraz z rodziną wyjechał na ziemie odzyskane, skąd wrócił po 5 latach.
W miejscowości Idzikowice, gmina Dalików znajduje się prywatna galeria Aleksego Matczaka mająca charakter niewielkiego skansenu.
Momentem przełomowym w życiu Pana Aleksego było spotkanie w latach 60 – tych profesora Krystyna Zielińskiego rektora łódzkiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od tego czasu zaczęła się jego twórczość.
Dziś Aleksy Matczak zajmuję się malarstwem, rzeźbą, rysunkiem pisze również poezje.
Tematem prac artysty najczęściej jest człowiek, w różnych etapach swojego życia. Własnoręcznie stworzył budynek, w którym znajduje się w tej chwili galeria jego prac – prezentuje ona rzeźby wykonane w glinie, kamieniu, drewnie, obrazy olejne, a przedstawiające człowieka, przyrodę, sceny biblijne i historyczne.
Już jako mały chłopiec dużo rysował i malował, ale wówczas jeszcze nikt nie odgadł ile wrażliwości kryje się w tym małym człowieku.

matczak

Andrzej Gieraga
Urodzony 1934 w Śliwnikach, woj. łódzkie.
Profesor zwyczajny ASP w Łodzi, gdzie do 2005 roku wykładał.
W latach 1994-2014 pracował na Politechnice Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny), pełniąc od 2008 roku funkcję kierownika Katedry Malarstwa i Rysunku. Od 2014 roku pracuje na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową, cyfrową i użytkową. Zrealizował ponad 70 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Szeroko nagradzany, między innymi na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1972 roku nagroda główna, w 1974 nagroda publicystów kulturalnych, w 2006 nagroda ZPAP. Złote Grono, Zielona Góra - medal z wyróżnieniem i nagroda dziennikarzy w 1973, I nagroda w 1977, Grand Prix w 1979. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1973, 1987, 1990 roku. Nagroda Prezydenta m. Katowice na II Triennale grafiki Polskiej w Katowicach w 1997 roku. Złoty medal z Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta R.P. w 2006 roku. Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2012. Jest autorem realizacji ściennych, takich jak supraporty we wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi: w Złotej Sali (1976-78) i Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina (1988-1989). Poza pracą artystyczną i naukową prowadził i prowadzi aktywną działalność organizacyjną i społeczną, popularyzującą sztukę. Był twórcą i wieloletnim opiekunem uczelnianego konkursu im. Władysława Strzemińskiego zorganizowanego dla studentów po raz pierwszy w 1983 roku i odbywającego się do dzisiaj. W 1990 roku utworzył w macierzystej uczelni Galerię 261. W wyniku działalności galerii (1995-2005), na prośbę prowadzącego skierowaną do artystów, powstała bogata kolekcja dzieł sztuki przekazanych uczelni przez twórców polskich i zagranicznych. Współtworzył galerię Krótko i węzłowato na Politechnice Łódzkiej. Decyzją Senatu stworzył stałe galerie w korytarzach i salach dwóch łódzkich szpitali - w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w 1997 roku i kilka lat później w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa. Dodatkowo w ogrodzie szpitala im. Kopernika stworzył galerię rzeźby plenerowej. Mieszka i tworzy w Łodzi.

gieraga

Odsłony: 3157