Książka miała swoje święto!

Opublikowano: wtorek, 08, maj 2018

23 kwietnia po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, którego główną ideą była, rzecz jasna, popularyzacja czytelnictwa. Święto zostało ustanowione w 1996 roku przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. To także szczególna data w historii literatury światowej, upamiętniająca rocznicę śmierci takich pisarzy jak Miguel de Cervantes i William Szekspir. W Katalonii tego dnia kobiety obdarowywane są, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami, mężczyźni zaś otrzymują od pań książki.

W ramach obchodów tego święta w naszej szkole wiele się działo. Na korytarzach pojawiły się już kilka tygodni wcześniej plakaty i piękne kolorowe dekoracje, promujące to niezwykłe przedsięwzięcie. Dwie pierwsze godziny lekcyjne upłynęły pod hasłem „Gimnazjaliści czytają maluchom”. W oddziałach I- III, a także w zaprzyjaźnionym przedszkolu „Plastuś” pojawili się uczniowie klas drugich naszego gimnazjum, którzy zaprezentowali małym słuchaczom przygotowane wcześniej baśnie lub wiersze. Milusińcy zachowywali się wzorowo i słuchali z uwagą, po czym prawie bezbłędnie odpowiadali na zadawane pytania. Podczas wszystkich przerw funkcjonowały również na dolnym holu stoiska artystyczne, na których chętni uczniowie mogli po okiem bardziej doświadczonych kolegów wykonać własnoręcznie niebanalne ozdobne zakładki do książek.
We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowaliśmy również po raz pierwszy w historii szkoły konkurs „Literowanie na zawołanie!”. Zmagania wzbudzały wiele emocji, tym bardziej że literowanie odbywało się w języku polskim i angielskim, naprzemiennie. Rywalizacja była zaciekła i wyrównana, a zwycięzca w każdej kategorii wiekowej mógł być tylko jeden. Po najwyższe laury sięgnęli: Kornelia Chojnacka (grupa młodsza) i Bartosz Mazurkiewicz (grupa starsza)- gratulujemy!
Przez cały dzień trwała również akcja „Książka za książkę”, która cieszyła się niemałym zainteresowaniem wśród uczniów, jak również nauczycieli. Okazało się, że wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce, nierzadko zakurzona i zapomniana. Cieszymy się, że zamiast trzymać ją w kącie własnego pokoju, zdecydowaliście, że lepiej przekazać ją innym, którzy chętnie ją przeczytają. Na naszym stoisku było łącznie ponad 150 pozycji i prawie wszystkie znalazły nowych właścicieli. Korzystając z okazji informujemy, że pragniemy do końca tego roku szkolnego, jak i po wakacjach kontynuować kwietniowe działania. Rusza nowa akcja ”Przeczytaj i podaj dalej”. Zasady są proste. Na pierwszej stronie książki należy umieścić wpis: „Podaj dalej ” i zostawić ją na oznaczonym regale. Uczeń może zabrać znajdującą się tam książkę do domu, przeczytać, a następnie odstawić na półkę dla kolejnego czytelnika. Zachęcamy do podzielenia się z innymi przeczytanymi książkami, które zalegają w domowych biblioteczkach, oczywiście za zgodą rodziców. Dziękujemy pierwszym ochotnikom i czekamy na kolejnych. Przyłączcie się do nas! Zapraszamy wszystkich do czytania i przeżywania. Każda kolejna książka to nowy świat, który się przed nami otwiera. Czyż nie miała racji Wisława Szymborska, twierdząc: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”?

Organizatorki:

Aleksandra Sroczyńska-Kisser

Marta Stańczyk

Sylwia Gabryelczyk

Odsłony: 1466