Nauczanie fizyki w oparciu o eksperymenty w szkole podstawowej w Parzęczewie

Opublikowano: piątek, 19, październik 2018

      Czy pamiętacie Państwo lekcje fizyki, na które uczęszczaliście w szkole? Zwykle polegały one na wertowaniu setek stron podręczników i zmaganiu się ze złożonymi teoriami. Jednak w niewielkim stopniu, o ile w ogóle, bazowały na przeprowadzaniu eksperymentów. Trudno się zatem dziwić, że wielu uczniów określa fizykę jako nudny i trudny przedmiot. Jednak powyższa teoria to już stereotyp.


W Szkole Podstawowej im J. Tuwima w Parzęczewie fizyka jest jednym z ulubionych przedmiotów. Na informację, że „ jutro w zastępstwie macie fizykę” uczniowie reagują radością i uśmiechem. Dlaczego?Od wielu lat nauczyciel fizyki wraz z młodzieżą stara się opracowywać prostą, łatwą i skuteczną metodę nauczania fizyki na eksperymentach w salach lekcyjnych. W ramach ścisłej współpracy z Dyrektorem Szkoły, Referatem Funduszy Europejskich w Urzędzie Gminy w Parzęczewie, w naszej szkole finansowane jest przez UE wiele projektów, którego uczestnikami są uczniowie. Placówka pozyskała już ogrom pomocy dydaktycznych m.in. do pracowni fizycznej a najbliższym czasie możliwe będzie utworzenie laboratorium fizycznego. Dzięki tym czynnikom możemy promować nauczanie fizyki w oparciu o eksperymenty.
Metody nauczania bazujące na eksperymentach znacząco podnoszą stopień zainteresowania i motywację uczniów. Zajęcia z fizyki w naszej szkole pozwalają młodzieży poprzez zabawę, działanie i uczestniczenie w doświadczeniach zaznajomić się z przeróżnymi zjawiskami z otaczającego nas świata. Uczniowie mogą zobaczyć i przeprowadzić wiele ćwiczeń-doświadczeń z zakresu: światła, dźwięku, elektryczności, magnetyzmu, fal. Najciekawszymi doświadczeniami, które wzbudzają pozytywne emocje były: wytwarzanie ładunków elektrycznych w maszynie elektrostatycznej, wywoływanie efektów elektrycznych obserwowanych w Generatorze Van de Graaffa, tworzenie obwodów elektrycznych, wyznaczenie gęstości ciał i wiele innych. Takie pokazy i ćwiczenia umożliwiają utrwalenie wiedzy i przyczyniają się do lepszego zrozumienia otaczającego świata.Aktywne metody nauczania przełamały bariery i stereotypy o trudności tego przedmiotu.
Jednocześnie uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z przedmiotów przyrodniczych pt. „ KUŹNIA TALENTÓW”, które odbywają się w soboty a finansowane są z funduszy unijnych. Uczniowie, poprzez eksperymenty zdobywają dodatkową wiedzę wykraczającą poza program szkolny.Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że młode umysły potrafią bez kłopotu przyswajać wiedzę. Wystarczy im tylko podać przykład zjawiska  a jego zrozumienie przyjdzie samo. Słowa (formułki, definicje) nie są w fizyce najważniejsze - to tylko narzędzie przekazywania prawdy o świecie. Ważniejszy od formułek jest obraz zjawiska, jaki powstanie w umyśle. Aby osiągnąć sukces przy uczeniu się fizyki trzeba stosować się do podstawowej zasady dydaktycznej "działać - zrozumieć"
      Korzystanie z aktywnych metod nauczania stymuluje kreatywność i motywuje do pracy w grupie, a także rozwija umiejętności z zakresu rozwiązywania problemów oraz myślenia krytycznego, które są niezbędne w przypadku pracy w dziedzinach ścisłych. Co więcej, wykonywanie doświadczeń umożliwia uczniom wcielanie się w rolę naukowców i inżynierów już na etapie edukacji szkolnej, tworząc doskonałe podwaliny pod rozwój zawodowy w nauce i technologii.


Uczniowie Szkoły Podstawowej z klasami gimnazjalnymi
w Parzęczewie wraz z nauczycielem fizyki.

 

Odsłony: 1634