Lekcja historii - wspomnienia o Mirosławie Firkowskim więźniu obozu Auschwitz

Opublikowano: środa, 14, listopad 2018

Dn. 05. 11.2018 r. na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych mieliśmy przyjemność uczestniczyć w żywej lekcji historii prowadzonej przez pana Piotra Firkowskiego.

Opowiedział on uczniom najstarszych klas historię swego ojca – p. Mirosława Firkowskiego, więźnia trzech nazistowskich obozów koncentracyjnych: KL Auschwitz, Bergen – Belsen i Neuengamme oraz autora książki „Przez trzy kacety”, w której opisał on swoje wspomnienia. Zobaczyliśmy obozowy pasiak, chustę i opaskę na ramię – atrybuty byłych więźniów, a także film, na którym pan Mirosław oprowadza po oświęcimskim obozie zagłady opowiadając o swoich przeżyciach i bestialstwie Niemców. Poruszył nas do głębi opis głodowych racji żywnościowych, katorżniczej pracy od świtu do nocy, tortury zwanej „słupkiem”, a przede wszystkim walki o życie współwięźnia pana Firkowskiego – Franciszka Gajowniczka i heroizmu św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wysłuchaliśmy też dwóch piosenek – „Bagiennych żołnierzy” i hymnu więźniów. W trakcie lekcji za prawidłowe odpowiedzi na zadawane pytania można było dostać pamiątkowy długopis. Na zakończenie spotkania pan Piotr podarował szkole książkę autorstwa ojca i tabliczkę na pamiątkę konferencji.

To spotkanie było dla nas ważną lekcją i na długo pozostanie w naszej pamięci. Historia pana Mirosława oraz milionów podobnych mu ludzi udowadnia, jak istotne jest poznawanie historii narodu, nawet tej bolesnej.

 

Dobrosława Pawlak, kl. III a gim.

 

Odsłony: 819