„Code& Share. Technologie przyszłości”. Czy ustanowiliśmy rekord Guinnessa?

Opublikowano: piątek, 14, grudzień 2018

Celem inicjatywy tegorocznej edycji było ustanowienie rekordu Guinnessa w jak największej liczbie uczniów uczestniczących w tym samym czasie w lekcji o tematyce technologii przyszłości. 

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości więc uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych na terenie Polski i Litwy. Zaplanowana lekcja odbyła się w 100 szkołach, w tym również z Litwy. Z naszej szkoły udział w lekcji wzięło 27 uczniów (których rodzice wyrazili zgodę). Podczas zajęć poruszano zagadnienia związane z  nowoczesnymi technologiami, takimi jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, robotyka, czy rozwiązania dla inteligentnych miast. Z racji na zamiar ustanowienia rekordu Guinnessa akcja odbywała się z zachowaniem zasad, zgodnymi z regulaminem Guinness World Records. Zgodnie w wymogami konkursowymi w pomieszczeniu, w którym odbyła się lekcja w ramach akcji, musiały znajdować się następujące osoby:

Instruktor (nauczyciel, przeprowadzający akcję – Sylwia Kuzaniak), Steward (opiekun – Ewa Dominczyk, dwóch Timekeeper’ów (nauczyciele wychowania fizycznego – Katarzyna Kurowska i Marcin Kuzaniak sygnalizujący początek oraz koniec akcji oraz odmierzających czas trwania lekcji); Witnesses (dwóch niezależnych Sędziów, którymi zgodzili się zostać - Pani Aleksandra Kłujszo oraz Pani Małgorzata Hussein), oraz Fotograf i Kamerzysta (Amilia Skowrońska – Banasiak i Marcin Seweryński). Przebieg wydarzeń w pomieszczeniu, w którym odbywała się lekcja w ramach akcji był rejestrowany za pomocą dwóch kamer.

Każdy otrzymał koszulkę z odpowiednim napisem. Kolejnym etapem przygotowań było rozdanie uczestnikom pasków. Zrobiono też zdjęcie grupowe uczestników. Na kilka minut przed godziną “zero” wszyscy podekscytowani zajęli wyznaczone im miejsca. Na znak Timekeeper`ów lekcja się rozpoczęła. Niestety, 45 minut to bardzo mało czasu na to, by dokładniej zgłębić temat. Timekeeperzy ogłosili koniec zajęć dokładnie po upływie wyznaczonego czasu. Pozostało już tylko dopełnić końcowych formalności związanych z uzupełnianiem dokumentacji i przekazaniem jej upoważnionej osobie.

Akcji patronowała telewizja ogólnopolska i prowadzona była relacja na żywo, w programie "Pytanie na Śniadanie".

Dziękuję WSZYSTKIM, którzy pomagali w przeprowadzeniu akcji w szkole:  jej uczestnikom – naszym uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi i biblioteki a także dyrekcji naszej szkoły za umożliwienie przeprowadzenia i poparcie tejj inicjatywy.

 

Koordynator akcji i prowadząca zajęcia w dniu 11 grudnia –  Sylwia Kuzaniak

 

Odsłony: 701