WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

Opublikowano: środa, 03, kwiecień 2019

     27.03.2019r w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie odbyły się warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień i ich przyczyn dla klas VII. Przez 90 minut prowadził je dla nas specjalista terapii uzależnień Krzysztof Szczęsnowicz.

Razem z nim młodzież omówiła ważny temat uzależnień występujących u osób sławnych, ale niestety i u osób w wieku 13-14 lat. Oczywiście nie mogliśmy także szczególniej rozważyć tego tematu nie poznając przyczyn popadania w nałóg. Dobrze się temu przyjrzeliśmy i doszliśmy do ostatecznej odpowiedzi. Samotność. Wpływa na nią także wiele innych czynników więc i w naszym życiu objawia się różnie. Następnym krokiem było poznanie skutków uzależnienia. Najgorszym z nich, a niestety znanym nam jest śmierć nałogowca. Po przeanalizowaniu tych punktów terapeuta przedstawił nam tzw. efekt motyla, opowiedział o przypadkach jakie pojawiały się w poradni psychologicznej oraz o jego własnych przeżyciach dotyczących najróżniejszych uzależnień. Słuchając uważnie tak mądrych i dojrzałych słów p. Krzysztofa, część z nas popadła w pewnej formy melancholię. W naszej szkole wiele razy został poruszony ten właśnie temat, lecz lekcja ze specjalistą bez wątpliwości wpłynęła choć trochę na myślenie każdego z nas i mam nadzieję, że odpowiednio rozmawiając z bliskimi nam osobami, będziemy mogli poszerzając zdobytą przez nas w tym czasie wiedzę, by jak najbardziej zmniejszyć wśród nas i innych ryzyko popadnięcia w nałóg i jak zapobiec tej okropnej sytuacji.

 

Alicja Ciołkowska - uczennica klasy VIIB

 


     Po udziale w warsztatach młody człowiek utwierdza się w przekonaniu, że tylko przywiązanie się do autorytetów, rozwaga i intuicyjna mądrość, wiara i mocne przekonanie o swojej sile pozwala uniknąć pułapek, które mogą nam się w naszym życiu przydarzyć. .
 
Warsztaty prowadzone przez pana Krzysztofa Szczęsnowicza idealnie zostały przełożone są na język młodych ludzi, dotykają ważnych tematów z którymi uczniowie spotykają się lub mogą się spotkać na co dzień w swoim środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.

 

Izabella Kudelska – pedagog szkolny

 

Odsłony: 267