Z WIZYTĄ W AKADEMICKICH PROGACH

Opublikowano: sobota, 22, czerwiec 2019

Fakt, że czerwiec tego roku jest wyjątkowo upalny i to, że lada moment rozpoczną się wakacje nie sprzyja nauce. Naszych uczniów, szczególnie humanistów, nie odstraszyły te tropikalne upały i pod opieką nauczycielki języka polskiego – p. Sylwii Gabryelczyk oraz nauczycielki  j. angielskiego – p. Ewy Dominczyk - ruszyli na podbój akademickiego miasta – Łódź.

Celem był Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, który od niedawna mieści się w nowoczesnym budynku przy ulicy Pomorskiej. Pani doktor Karolina Kołodziej – pracownik Katedry Pozytywizmu i Młodej Polski - oprowadziła nas po instytucie i pokazała najciekawsze miejsca, zdradzając pewne kuluarowe tajemnice dostępne pracownikom uczelni. Nasi uczniowie dowiedzieli się co nieco o okolicy, zobaczyli wydziałową bibliotekę i archiwum, przestronną aulę Rady Wydziału, największą aulę instytutu z kabinami dla tłumaczy, studio nagrań na Wydziale Dziennikarstwa i studencką kantynę. Nasza wizyta na wydziale przypadła na czas sesji egzaminacyjnej, dlatego uczelniane korytarze wypełnione były czekającymi na zaliczenie studentami.
 Kolejny punkt naszej wizyty to wykład pani doktor Anetty Gajdy na temat retoryki, szczególnie w kontekście perswazji i manipulacji językowej. Następnie odbyły się zajęcia ze studentką III roku anglistyki.  Podczas gdy wykład z j. polskiego nieco onieśmielił naszych uczniów, zajęcia z j. angielskiego ożywiły ich i zaangażowały do pracy.
Cała wyprawa miała dodatkowy walor. Mianowicie uczniowie mieli okazję dotrzeć na miejsce pociągiem regionalnym z przesiadką do łódzkiej kolei aglomeracyjnej. Dla niektórych była to pierwsza w życiu podróż pociągiem, więc dla nich przejazd sam w sobie był ogromną atrakcją.
Choć nasi humaniści mają przed sobą jeszcze kilka lat zanim osiągną wiek akademicki, takie spotkanie z  edukacją wyższą z pewnością zapadnie im w pamięć. Kto wie? Może któryś z tych uczniów będzie regularnie przekraczał próg tego wydziału.                                   

 

Ewa Dominczyk                                  

Sylwia Gabryelczyk

Odsłony: 557