Warsztaty w przedszkolu

Opublikowano: piątek, 29, listopad 2019

W dniu 14 listopada 2019 uczniowie klasy 8b odwiedzili przedszkole, w celu przeprowadzenia warsztatów. Ochotnicy zaprezentowali doświadczenia i zabawy, które miały pomóc dzieciom w zrozumieniu właściwości otaczającego nas powietrza. Warsztaty były pomysłem p. Ewy Gapsy, która w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze służyła pomocą i dawała uczniom cenne rady, dotyczące tego, w jaki sposób poprowadzić zajęcia, by były one jak najbardziej pouczające i interesujące.


Chętni uczniowie podzielili się na trzy grupy i po długich przygotowaniach, byli w stanie zaprezentować przedszkolakom to, nad czym pracowali. Każda z drużyn została przydzielona do odpowiedniej grupy przedszkolnej. Poniżej zamieszczone są dokładne opisy tego, jak przebiegły warsztaty u poszczególnych grup.

„Nasze zajęcia odbywały się z najmłodszą grupą przedszkolaków. Dzieci uważnie nas słuchały i udzielały się. Po przedstawieniu się oraz zapoznaniu z maluchami zaczęłyśmy doświadczenia. Podzieliłyśmy przedszkolaki na trzy mniejsze grupy, by pokazać im dokładniej eksperyment z autem jeżdżącym pod wpływem balonu. Następnie dzieci znów stały się jedną grupą. Przedstawiłyśmy im doświadczenie z suszarką i balonami, a później także z piórami. Podłączyłyśmy suszarkę do prądu, dałyśmy każdemu piórko oraz balon. Dzieci podkładały pióra i balony pod suszarkę by zobaczyć jak lecą w górę. Maluchom sprawiło to ogromną radość, a interesujący eksperyment pochłonął całą ich uwagę na kilka chwil. Jednak gdy emocje opadły, dzieci zobaczyły następne doświadczenie z monetą w balonie. Do delikatnie napompowanego balonu wrzuciłyśmy monetę i dmuchałyśmy balon dalej. Gdy już to zrobiłyśmy, potrząsałyśmy balonem. Balon wraz z zatrzymaniem ruchu, przestał się kręcić, ale moneta w nim nie. Porozmawiałyśmy chwilę z dziećmi o poprzednich doświadczeniach i tym, co zauważyły. Po rozmowie usiadłyśmy z dziećmi w kółku i razem z nimi składaliśmy samolociki z papieru. Na pożegnanie rozdałyśmy każdemu po cukierku, chwilę porozmawiałyśmy i przytulałyśmy się z dziećmi. Niestety musiałyśmy się z nimi pożegnać, ale mamy nadzieję, że jeszcze wrócimy do nich z kolejnym, równie ciekawym projektem.  Z tego co wiemy - zajęcia z nami również bardzo im się podobały.” – Napisała Patrycja Rogowska, z którą w grupie pracowały także Maria Banasiak i Julia Bielińska.

„Nasza grupa miała okazję przeprowadzić warsztaty z grupami Biedronek i Sówek, czyli dziećmi w wieku od pięciu do sześciu lat. Oczywiście na początku przedstawiliśmy się, a maluchy usiadły na dywanie. Miały okazję dowiedzieć się, do czego potrzebne jest nam powietrze, chętnie z nami współpracując. Pierwszym doświadczeniem, jakie im przedstawiliśmy, było gaśnięcie świecy bez dostępu do tlenu i jednoczesne podnoszenie się poziomu wody w naczyniu. Pokazaliśmy im też samoistne pompowanie balona pod wpływem gorącego powietrza w butelce. Wszyscy uczestnicy warsztatów bacznie i z zainteresowaniem obserwowali eksperymenty. Na koniec, poprosiliśmy wszystkich, by dobrali się w pary. Brały one udział w wyścigu styropianu. Polegał on na dmuchaniu przez słomkę na lekkie bloki styropianu. Po zakończonych warsztatach wszyscy dostali cukierki i balony. Dzieci chętnie z nami rozmawiały i prosiły nas o pomoc np. w dmuchaniu balonów.” – Relacjonuje Mikołaj Bartczak, w grupie z Leną Chmielarz i Oliwią Woźniak.

Grupa Motylków, u której wraz z moją drużyną (Katarzyna Zientalska, Julia Ruta, Agata Kuźniak, Marcelina Graczyk) miałam przyjemność przeprowadzić warsztaty, to dzieci głównie w wieku sześciu lat. Kiedy tylko weszłyśmy do sali, zostałyśmy ciepło przywitane przez maluchów. Każda z nas przedstawiła się, po czym wspólnie omówiłyśmy temat zajęć. Wreszcie nadszedł czas na zaprezentowanie doświadczeń. Dwie miski napełniłyśmy wodą, a potem poprosiłyśmy ochotników, by plastikowe słomki włożyli do wody i zaczęli przez nie dmuchać. Dzieci szybko zaobserwowały bąbelki powietrza wydobywające się na powierzchnię.

Do kolejnego eksperymentu również wybrałyśmy dwójkę ochotników, których zadaniem było zgniecenie zakręconych plastikowych butelek. Oczywiście, nie udało im się to, ale kiedy je odkręciłyśmy, dzieci wykonały zadanie z łatwością i same zauważyły, że za pierwszym razem nie podołały zadaniu przez obecność powietrza w butelkach. Następny eksperyment polegał na zakryciu zapalonej świeczki szklanym naczyniem i obserwowaniu, jak ze względu na brak tlenu – ogień powoli gasł. Później, poprosiłyśmy przedszkolaków, aby ustawili się w dwóch grupach – jedna bliżej nas, a druga dalej. Następnie psiknęłyśmy perfumami i poinstruowałyśmy dzieci, by dały nam znać, kiedy poczują ich zapach. To doświadczenie miało pokazać, jak drobinki perfum mieszają się z drobinkami powietrza. Po wykonaniu eksperymentów usiadłyśmy z maluchami w dwóch kółkach, omówiłyśmy doświadczenia i poruszyłyśmy temat zanieczyszczania środowiska. Ostatnim zadaniem dla Motylków, było stworzenie prac grupowych. Jedna grupa miała przedstawić świat bez śmieci i zanieczyszczeń, a druga wręcz przeciwnie. Za świetnie wykonane rysunki dzieci dostały cukierki, a później przyszedł czas, aby się pożegnać. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogły odwiedzić grupę Motylków
i znów mieć możliwość współpracowania z tak bystrymi maluchami.

Myślę, że te warsztaty nie tylko pomogły dzieciom w lepszym zrozumieniu tego, jak działa otaczające nas powietrze, ale było też świetną okazją dla uczniów klasy 8b, szczególnie w okresie przygotowań do egzaminów, aby znów poczuć się beztrosko wśród młodszych kolegów.

 

Katarzyna Zientalska

 

Odsłony: 1029