SZKOLNE BAZGROLENIE

Opublikowano: poniedziałek, 10, luty 2020

Innowacja organizacyjno-metodyczna Edu Graf - mój mózg myśli wizualnie i działa kreatywnie, której podjęłyśmy się w roku 2019/2020 jest sposobem na pokazanie uczniom, że nauka może być przyjemna, ciekawa, wręcz zabawna. Innowacją objęci są uczniowie klasy czwartej i klas piątych. Spotkania nie mają charakteru typowych zajęć lekcyjnych. Czym zajmujemy się w tym czasie?

 

Rozwijamy pasję rysowania, kształcimy umiejętność notowania wizualnego, która jest bardzo popularna w biznesie, a stała się novum dla szkół. Myślenie wizualne jest to łączenie zapisu klasycznego z dodatkiem obrazów, ikon i rysunków, które jest prostym sposobem na uniwersalną komunikację i prosty przekaz rozumiany przez wszystkich ludzi. Dzięki zastosowaniu myślenia wizualnego możemy zapamiętać więcej i na dłużej. Wizualizacja treści wzmacnia proces rozumienia, zapamiętywania jak również rozwija kreatywność. W sketchnotingu istotne jest uchwycenie i zapisanie pomysłu, a nie dopieszczanie artystycznych obrazów. To uchwycenie idei, a nie tworzenie sztuki.


Uczniowie w trakcie zajęć nie są oceniani, tym samym oszczędzamy im stresu, sztucznej rywalizacji a budujemy pozytywny wizerunek własnego ja, podnosimy poziom samooceny i rozwijamy kreatywne myślenie. Uczymy,  że nauka jest wykładnią sukcesu, a za proces, ścieżkę edukacyjną odpowiedzialny jest sam uczeń. Nauczyciel jest drogowskazem a wraz z domem stanowi siłę wsparcia.

 

Katarzyna Zatorska-Pacel
Marta Stańczyk

 

Odsłony: 413