Zajęcia terenowe ze smartfonem w ręku!

Opublikowano: wtorek, 18, maj 2021

Najbardziej efektywnymi formami pracy stosowanymi w nauczaniu są lekcje w terenie, obserwacje i doświadczenia. Nauka nie musi odbywać się tylko w murach szkoły. Staramy się w naszej szkole wykorzystywać możliwości, które są wokół nas. Wykorzystujemy nowoczesne darmowe aplikacje aby uatrakcyjnić zajęcia. Dlatego uczniowie klas 8A jako pierwsi,przetestowali grę terenową (wcześniej przygotowaną przez nauczycieli) w aplikacji Actionbound.

Uczniowie zyskali możliwość samodzielnego działania, penetrowania określonych lokacji, rozwijania umiejętności pracy w grupie, praktycznego zastosowania nabytej w szkole wiedzy. I tak uczniowie mieli szansę wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.  Ich zadaniem było miedzy innymi:


·    obserwować otaczającą nas przyrodę, dzięki czemu mogli zobaczyć środowisko naturalne bobrów;
·    wyznaczyć kierunki geograficzne nie tylko za pomocą kompasu;
·    za pomocą miary wyznaczyć konkretną odległość między punktami a następnie obliczyć prędkość z jaką poruszali się z punktu A do punktu B;
·    nagrać film w którym musieli opisać jakie odnawialne źródła energii są w okolicy (wymienić plusy i minusy);
·    obliczyć natężenie ruchu na autostradzie A2 w okresie 5 minut (grupa A - auta jadące w stronę Warszawy, grupa B - auta jadące w stronę Poznania);
·    odszukać kartkę z kodem QR następnie odczytać wiadomość;
·    wykorzystać telefon do wykonanie nagrań filmów oraz robienia zdjęć;
·    wykorzystać dodatkowe aplikacje np. skanery kodów QR, kompasy, przeglądarki internetowe.


W trakcie 135 minut uczniowie mieli lekcję geografii, fizyki, biologii, ale również i lekcję wychowania fizycznego (spacer 6 km na świeżym powietrzu) oraz lekcję z wychowawcą i informatyki.
Zajęcia w terenie – nawet tym najbliższym - angażują, pomagają uczyć prowadzenia obserwacji, wspierają w rozwoju spostrzegawczości - zwłaszcza zależności przyczynowo – skutkowych i dają nieocenioną możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Polecamy!


 
Sylwia Kuzaniak
Małgorzata Gosińska

 

Odsłony: 213