ANGIELSKIE IDIOMY – PODSUMOWANIE KONKURSU

Opublikowano: środa, 01, marzec 2023

W ostatnim tygodniu przed feriami, uczniowie naszej szkoły zaproszeni zostali do udziału w konkursie na na plakat, który w ciekawy sposób przedstawi angielski idiom.

Idiomy to wyrażenia właściwe tylko danemu językowi, nie dające się dosłownie przetłumaczyć na inny język, a będące ważnym elementem codziennej wypowiedzi zarówno pisemnej, jak i ustnej. Na przykład, angielskie wyrażenie - a piece of cake, tłumaczone dosłownie, oznacza – kawałek ciasta, ale drugie ważne jego znaczenie to – coś łatwego, banalnego.

Fakt, że dosłowne tłumaczenie zwykle bywa znacznie odmienne od tego właściwego, sprawia, że graficzne pokazanie idiomu daje autorowi plakatu pole do symbolicznego pokazania jego treści, czyli ukazanie dosłownego i właściwego znaczenia tego zwrotu.

Plakat miał być wykonany na kartonie formatu A4 lub A3 dowolną techniką. Komisja konkursowa oceniała oryginalność pomysłu, kreatywność w przedstawieniu dosłownego i właściwego znaczenia idiomu, estetykę pracy i poprawność merytoryczną (czy uczeń zrozumiał właściwe znaczenie wyrażenia).

W konkursie wzięło udział 14 uczniów naszej szkoły, a oto wyniki:

I MIEJSCE EX AEQUO:

Alicja Matuszkiewicz kl.6A

Szymon Filipiak kl.7a

II MIEJSCE EX AEQUO:

Kamila Kacprzak kl.6a

Aleksander Wikaryjczyk kl.4a

III MIEJSCE

Natalia Ociepa kl.5a

Wyróżnienia:

Jakub Zalasa kl.7a

Zofia Ciołkowska kl.4a

Pozostali uczestnicy:

Maksymilian Saganiak 4b, Amelia Ciesielska 5a, Julia Unierzyjska 4b, Maja Hoffman 6b, Jakub Sokolnicki 7a, Julia Grabarczyk 5b, Klaudia Rogalska 5b

Gratulujemy Zwycięzcom. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone podczas najbliższego apelu. Ponadto wszyscy uczniowie zostaną nagrodzeni bardzo dobrą lub celującą oceną cząstkową z języka angielskiego.

nauczyciele języka angielskiego w SP w Parzęczewie

Odsłony: 178