TEATR PROFILAKTYCZNY Z KRAKOWA

Opublikowano: wtorek, 04, kwiecień 2023

Dnia 29 marca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie odbyły się 3 spektakle profilaktyczne dla klas I-III, IV-VI i VII-VIII .
Przedstawienia przygotował Teatr ,,Kurtyna'' z Krakowa, a wystąpiło w nim dwóch aktorów.


„Zaczarowany eliksir” to bajkowy spektakl dedykowany najmłodszym uczniom. Przedstawiał on perypetie dwójki zwierzęcych przyjaciół. Niesforna małpka Gapcio oraz łatwowierny piesek Dyzio wyruszyli w szaloną podróż, pełną przygód i niesamowitych zwrotów akcji. Podczas wędrówki bohaterów dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, dobrych manier, oraz przekonały się o tym, że nie wolno ufać nieznajomym.
Spektakl pt. „Niewinna gra” przedstawia współczesną historię dziewczynki uzależnionej od gier komputerowych, telefonu oraz mediów społecznościowych. Dziewczynka z czasem zaniedbuje nie tylko obowiązki domowe, ale również szkolne. Historia ta pokazuje jak zgubne mogą być skutki uzależnienia od internetu.
Ostatnim przedstawieniem tego dnia był „Rodzinny dramat” dedykowany uczniom klas 7-8, pokazujący niecodzienną historię cenionego adwokata oraz jego nastoletniej córki. Mężczyzna nadużywa alkoholu, z czasem tez staje sie coraz bardziej porywczy w stosunku do swojej córki. Sytuacja ta doprowadza do tragicznego w skutkach zdarzenia z udziałem dziewczynki. W oglądanych przez uczniów przedstawieniach poruszona została problematyka zachowań ryzykownych oraz kształtowane były postawy społeczne (czym jest przyjaźń, umiejętność logicznego myślenia, wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów). Kształtowanie postaw społecznych, wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz bezpieczeństwo w sieci.
Uczniowie mogli obejrzeć przedstawienia, dzięki pozyskanym funduszom z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie.

Izabella Kudelska pedagog szkolny

Odsłony: 386