Strona główna




Najnowsze wpisy

 

 


 

 

Sprawozdanie z konkursu „Języki (nie)obce” i Dni Otwartych I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie

 

 

 

 

 

25 maja 2018r. upłynął pod znakiem rywalizacji, ponieważ tego dnia odbył się finał międzyszkolnego konkursu wiedzy o Polsce i krajach europejskich. Do zmagań przygotowywała nas pani Magdalena Szewczyk. Miałam przyjemność reprezentować naszą szkołę wraz Pauliną Cybulską oraz Agatą Kołodziejczyk z klasy III. Zakres pytań był bardzo szeroki, obejmował nie tylko wiedzę geograficzną czy językową, ale też kulturową. Zmagania miały formę turnieju. Umilały je występy wokalistów z liceum, uczestniczących w konkursie piosenki obcojęzycznej. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, ostatecznie zajęłyśmy II miejsce. Otrzymałyśmy pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

 

 

 

Wzięliśmy także udział w Dniach Otwartych, które poszerzyły naszą wiedzę o Liceum Ogólnokształcącym, w którym być może będziemy kontynuować naukę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobrosława Pawlak kl. IIa gim

 

Zdjęcia: p. Magdalena Szewczyk

 



 

Sportowy dzień dziecka

Dnia 30.05. br. w naszej szkole, na 6 i 7 godzinie lekcyjnej odbył się turniej piłki siatkowej. Udział wzięło 16 par. Rozgrywki przeprowadzone zostały stylem brazylijskim. Zawodników przygotowali państwo Katarzyna oraz Paweł Kurowscy. Poziom gry był wyrównany. Całość dopełniał doping uczniów oraz muzyka. Sportowcy, jak i kibice spędzili czas bardzo przyjemnie.

Wyniki prezentują się następująco:

1 miejsce: Justyna Pawlak i Filip Chróścikowski

2 miejsce: Dominik Sęk i Anita Chmielecka

3 miejsce: Oliwia Laszczyk i Krzysztof Sulima

4 miejsce: Jakub Gosiński i Alicja Czaplińska

Nagrody ufundował Uczniowski Klub Sportowy działający w naszej placówce. Sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oby takie lekcje odbywały się jak najczęściej!

Kamila Krawczuk kl. IIIa

 


 

Wycieczka z preorientacji zawodowej do Widzewa

29 maja klasy trzecie naszego gimnazjum wzięły udział w Pikniku Zawodów zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.

Organizatorzy postarali się, by nikt nie wrócił znudzony. Chłopcy zagrali w turnieju piłki nożnej i zajęli VI miejsce. Oprócz kibicowania mogliśmy pokazać nasze zdolności artystyczne, rysując po ścianie kolorową kredą, robiliśmy też zabawne zdjęcia w foto – budce i przede wszystkim korzystaliśmy z pięknej pogody. Energii dostarczała nam muzyka i oczywiście pyszne przekąski przygotowane przez uczniów technikum. A skoro już o technikum mowa, to warto wspomnieć, że zobaczyliśmy też wnętrze placówki. Szkoła może poszczycić się wyposażonymi klasami i nowoczesnym sprzętem.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję przyjechać i zobaczyć co oferuje nam Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Na pewno będzie co wspominać.

 

Klaudia Przeradzka IIIb

 

 

 

Dnia 29.05. br. uczniowie III klas gimnazjum wybrali się do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie na preorientację zawodową. Przedstawiono zawody takie jak rolnik, architekt krajobrazu i kucharz. Zostaliśmy oprowadzeni po klasach, a następnie udaliśmy się na piknik w stylu hawajskim. Uczniowie z Widzewa przygotowali dla nas różnorodne przekąski. Chłopcy z naszego gimnazjum wzięli udział w turnieju piłki nożnej, razem z innymi siedmioma drużynami. Zajęci czwarte miejsce. Całość dopełniała muzyka. Dzień ten uważamy za bardzo udany i spędzony w miłym gronie.

 

Kamila Krawczuk kl. IIIa


 

Szkolny turniej badmintona  i pierwszy dzień wiosny

 

 

 

Dn. 21.03 br. upłynął nam bardzo przyjemnie. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w roli nauczycieli. Przeprowadzenie lekcji, zaciekawienie oraz zachęcenie do włączenia się w zajęcia dzieciaków okazało się wyzwaniem i pozwoliło nam bardziej docenić pracę grona pedagogicznego. Część klas była tego dnia na wycieczkach w poszukiwaniu wiosny, co również sprawiło uczestnikom dużo frajdy i wiele ich nauczyło.

 

Tego dnia odbyły się też cykliczne szkolne zawody w badmintonie na 6 i 7 godzinie lekcyjnej. Jak co roku cieszyły się dużą popularnością - wzięło w nich udział ponad 40 uczniów. Zawodników przygotowali państwo Katarzyna i Paweł Kurowscy. Konkurs podzielono na dwie kategorie: chłopców oraz dziewcząt. Deble zarówno uczniów, jak i uczennic były bardzo wyrównane i trzymały licznie zgromadzonych widzów w napięciu.

 

Ostatecznie zwycięzcami zostali:

 

W kategorii dziewczyn:

 

1 miejsce: Justyna Pawlak, Wiktoria Piecyk

 

2 miejsce: Dominika Czerwińska, Weronika Gałązka

 

3 miejsce: Anita Chmielecka, Magdalena Niewiadomska,

 

W kategorii chłopców:

 

1 miejsce: Seweryn Sztekmiller, Miłosz Wójcik

 

2 miejsce: Jakub Kurowski, Kacper Sas

 

3 miejsce: Jakub Sobór, Mateusz Wawrzyniak.

 

Nagrody: plecaki, bidony i koszulki ufundował Uczniowski Klub Sportowy działający w naszej szkole. Sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Tego rodzaju zajęcia są świetną alternatywą dla „zwykłych” lekcji. Oby odbywały się jak najczęściej!

 

 

 

 

Dobrosława Pawlak, IIa

 

Zdjęcia: Nadia Michalska

 

p. Ewa Dominczyk

 


 

Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Tematycznego Matematyka - Moja Pasja

 

26 marca bieżącego roku uczeń naszego gimnazjum Krzysztof Szostek odebrał z rąk Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki prof. dr. hab. Marcina Studniarskiego tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Tematycznego Matematyka - Moja Pasja.Krzysztof Szostek znalazł się w zaszczytnej grupie 12 laureatów wyłonionych spośród 29 finalistów. Konkurs Matematyka - Moja Pasja jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla gimnazjalistów współorganizatorem konkursu jest Łódzki Kurator Oświaty reprezentowany na gali finałowej przez Pana Jarosława Owsiańskiego.  Laureaci tego konkursu otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół_ponadgimnazjalnych.

 

Krzysiowi gratulujemy i jesteśmy przekonani, że to dopiero początek jego passy sukcesów związanych z konkursami z przedmiotów ścisłych.

 

 

 

Andrzej Nawrocki


 

Sukcesy uczennicy Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie

Miło nam poinformować o znaczących sukcesach trzecioklasistki Weroniki Czwońdy:

 

23.03.2018 r. – II miejsce w konkursie geograficznym z wiedzy o Polsce „Cudze chwalicie swego nie znacie” zorganizowanym przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim (opiekun p. Małgorzata Gosińska);

 

23.03.2018 r. – I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Twórczości Mniej Znanej „Słowa jak promienie…” zorganizowanym przez WODN Zgierz (opiekun p. Wiesława Nowak);

 

21.02.2018 r.  – II miejsce Wojewódzkim Turnieju Twórczości Miłosnej. Prezentacje odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Małego Księcia w Ozorkowie (opiekun p. Wiesława Nowak).

Brawo! Gratulacje i podziękowania dla Weroniki i opiekunów.



 

WARSZTATY "Rówieśnika ten się wstydzi, kto sam siebie widzi"

 

Dnia 12.03 br. odbyły się warsztaty dla klas trzecich z panią Joanną z fundacji ,,Słonie na balkonie''. Głównym tematem zajęć była tolerancja. Ponadto uczniowie mogli zintegrować się z klasą, poznać swoje wspólne cechy, a także różnice. Miła atmosfera, gry dydaktyczne oraz praca w grupach sprzyjały współpracy.

Uczestnicy byli zadowoleni ze spotkania, na którym dowiedzieli się wielu wartościowych rzeczy.

 

Julia Lubelska Ewelina Górecka i Marlena Boduszek  kl. IIIA

 

Warsztaty miał na celu uwrażliwić uczniów na potrzebę akceptacji i tolerancji swoich rówieśników. Warsztaty pozwoliły odpowiedzieć na następujące pytania:

Czy mam prawo do wyrażania swoich myśli na temat innych?

Jak to zrobić, aby nikogo nie skrzywdzić?

Co utrudnia akceptację i szacunek wobec odmienności?

Dlaczego warto przeciwstawić się większości?

Jak skutecznie bronić odrzuconych?

 

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


 

Spotkanie młodzieży z funkcjonariuszami policji


 

WYCIECZKA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ DO "ANAGRY"

Dnia 07 marca 2018 klasy gimnazjalne:  III a i dziewczęta z III b wraz z opiekunami (p. Izabella Kudelska, p. Magdalena Szewczyk, p. Małgorzata Antosik)  uczestniczyły w warsztatach z preorientacji zawodowej przy Łódzkiej Szkole Mody - Kosmetogii - Fryzjerstwa Anagra.

Uczniowie klas I technikum, wykonywały dziewczętom makijaże, manicure oraz fryzury, natomiast chłopcom zabiegi kosmetyczne. Dzięki temu mogliśmy z bliska zobaczyć pracę w zawodach takich jak fryzjer, wizażystka, masażysta i kosmetyczka. Są to specjalności nie tylko dla kobiet, ale również dla  mężczyzn.

W większości byliśmy zadowoleni z efektów pracy przyszłych absolwentów. Instruktorki Anagry mają nadzieję, że we wrześniu, spotkają uczniów-absolwentów naszego gimnazjum.  Po tej owocnej wizycie  jest to bardzo prawdopodobne.

 

 

Alicja Seweryńska

Klaudia Przeradzka

IIIb


 

Wicemistrzowie Województwa

 

Wielu z nas lubi grać w piłkę siatkową. W naszej szkole jest ona na wysokim poziomie, a wśród uczniów możemy pochwalić się bardzo dobrymi zawodnikami. Już na wcześniejszym etapie rozgrywek wraz z kolegami zdobyliśmy tytuł mistrza powiatu zgierskiego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej 2017/2018. Następnie przyszedł czas na szczebel wojewódzki. W dniu 06.03.2018r. drużyna w składzie: Jakub Kurowski, Filip Chróścikowski, Dominik Sęk, Kacper Sas, Krzysztof Sulima, Mateusz Krzysztof Wawrzyniak, Mateusz Michał Wawrzyniak, Seweryn Sztekmiller,  Miłosz Wójcik wraz z trenerem i nauczycielem Pawłem Kurowskim pojechała na rozgrywki do Działoszyna. Tam przyszło nam się zmierzyć z reprezentantami szkół z Rawy Mazowieckiej, Tomasza Mazowieckiego, Bełchatowa, Łodzi i Załęcza Małego. Po bardzo emocjonujących pojedynkach w finale spotkali się gimnazjaliści z Parzęczewa oraz uczniowie ze szkoły w Łodzi. Mecz finałowy był niezwykle zacięty i ostatecznie zajęliśmy drugie miejsce, zostając tym samym Wicemistrzem Województwa Łódzkiego.

 

 

Filip Chróścikowski

 


 

FORUM 2018

Dnia 20.02.2018r. w naszej szkole odbyła się XIV edycja FORUM - „Szkoła marzeń - drogą do sukcesu” poświęconego preorientacji zawodowej.

 

Gościliśmy następujące grupy:

 

- 17 szkół ponadgimnazjalnych z : Ozorkowa, Zgierza, Łęczycy, Poddębic, Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Widzewa, Piątku i Zduńskiej Dąbrowy.

 

- trzecioklasistów z okolicznych gimnazjów: Modlnej, Solcy Wielkiej,

 

- rodzice III klas.

 

 

 

Każda szkoła ponadgimnazjalna miała do dyspozycji stanowisko i możliwość zareklamowania swojej oferty edukacyjnej na nadchodzący rok szkolny 2017/2018.

 

 

 

Ktoś może zadać pytanie, po co w ogóle organizujemy to FORUM?

 

Wybór szkoły ściśle wiąże się z wyborem przyszłego zawodu. Decyzja ta niezwykle ważna może rzutować na przyszłość w życiu dorosłym. Wybierając szkołę pamiętać musimy o swoich predyspozycjach, zainteresowaniach, cechach osobistych, a nie o życzeniach rodziców, kolegów bądź koleżanek. Uczniowie gimnazjum, którzy muszą podjąć decyzje sięgając daleko w przyszłość, szukają porady najczęściej u rodziców, a także nauczycieli. Choć wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, to dokonywany jest niestety często w sposób mało przemyślany i przypadkowy. Z rozmów z uczniami wynika, że udział w takich Targach Edukacyjnych zdecydowanie pomaga im w podjęciu decyzji co do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.

 

 

 

FORUM nadal cieszy się dużym zainteresowaniem szkół oraz samych uczniów naszej szkoły i sąsiadujących Gimnazjów. Szczególnie ważnym i istotnym momentem w podejmowaniu decyzji przez młodych ludzi jest właśnie etap gimnazjum. Im wcześniej i częściej uczeń będzie miał możliwość poznania tematyki planowania swojej przyszłości, tym większe ma szanse na świadomy wybór kolejnego etapu edukacyjnego. W związku z powyższym realizowany w naszej szkole Program Preorientacji Zawodowej ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych naszych uczniów.

 

 

 

Inicjatorzy i opiekunowie "FORUM" to pani Izabella Kudelska i pan Andrzej Nawrocki

 

 

 

 

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


 

APEL „NIE MA DZIECI SĄ LUDZIE”

 

25.01.2018r. odbył się apel, który był podsumowaniem projektu „Prawa i obowiązki” realizowanego w szkole  w miesiącu grudniu  i styczniu. W ramach tego projektu uczniowie wraz z nauczycielami przeprowadzili następujące działania:

 

  • akcję plakatową w klasach
  • gazetki ścienne
  • zajęcia o prawach i obowiązkach dziecka przeprowadzone przez wychowawców
  • przedstawienia profilaktyczne
  • konkurs plastyczny
  • konkurs na utwór literacki

 

Projekt miał na celu podniesienie wiedzy uczniów w zakresie ich praw i obowiązków, a także przybliżenie tematyki praw człowieka. Uświadomił młodym ludziom, jakie prawa i obowiązki przysługują uczniom na podstawie prawa międzynarodowego, polskiego prawa oświatowego oraz innych źródeł, w tym statutu i regulaminów szkolnych.

 

 

Wyniki konkursów:

 

Konkurs Literacki:

 

I miejsce - Maja Maciejewska (IIIa sp, opiekun p. H. Bogucka)

 

II miejsce - Alicja Seweryńska (IIIb gimnazjum, opiekun p. W. Nowak)

 

III miejsce - Martyna Różycka (IIIa sp, opiekun p. H. Bogucka))

 

Wyróżnienie - Izabela Lewandowska (IVc sp, opiekun p. M. Antosik)

 

 

Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczestników było napisanie tekstów poetyckich nt. praw i obowiązków ucznia. Poniżej najwyżej oceniony wiersz autorstwa Mai.

 

 

"Moje prawa"

 

Chociaż dziesięć lat już mam,

 

Doskonale ucznia prawa znam.

 

One zawsze są po mojej stronie,

 

bo Rzecznik Praw stoi w obronie.

 

Mam prawo mówić o tym,

 

Co czuję i czego w życiu potrzebuję.

 

Mam prawo do zabawy

 

i uporządkować wszystkie swoje sprawy.

 

Mam prawo wszystkich kochać

 

I przez wszystkich być kochaną.

 

Nie krzywdzić innych ludzi,

 

a w tym wszystkim

 

nigdy się nie nudzić.

 

Mam prawo zdobywać wiedzę,

 

dzięki czemu cały świat zwiedzę.

 

Mam i tata zawsze stoją na straży,

 

gdy coś złego się wydarzy.

 

 

Konkurs Plastyczny:

 

Kategoria IV- VI SP

 

I Miejsce – Katarzyna Zientalska (VIb sp)

 

II Miejsce – Amelia Kupis (VIb sp)

 

III Miejsce – Anna Fabjanowska (Va sp)

 

Kategoria VII SP i II-III Gimnazjum

 

I Miejsce – Wiktoria Stróżczyk (IIa gimnazjum)

 

II Miejsce – Klaudia Dąbek (IIb gimnazjum)

 

III Miejsce – Nadia Michalska (IIb gimnazjum)

 

Opiekunami uczniów w powyższym konkursie były: p.M.Antosik i p.E.Jędrachowicz

 

 

 

 

Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!!!!

 

Dziękuję wychowawcom klas i zaangażowanym nauczycielom za współpracę przy realizacji projektu.

 

Izabella Kudelska – pedagog

 


 

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „LABIRYNT”

 

Dnia 23 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny pt. ,,Labirynt".

 

Akcja spektaklu profilaktycznego pt."Labirynt" toczy się w małym miasteczku i jest skoncentrowana wokół funkcjonowania rodziny. Głównym bohaterem była młoda dziewczyna z dobrego domu, która zaczęła sięgać po środki psychoaktywne, ponieważ rodzice nie interesowali się dzieckiem. Już wtedy stało się widoczne, że rodzice jej rówieśników, niemających tak absorbujących i ważnych zajęć, jak jej rodzice - po prostu interesują się swoimi dziećmi. Rodzice pochłonięci swoimi sprawami i narastającym konfliktem na tle alkoholowego problemu ojca nie sądzili, że ich córka wkroczyła na drogę bez powrotu.

 

Spektakle prowadzone przez Teatr „Kurtyna” zawsze idealnie przełożone są na język młodych ludzi, dotykają ważnych tematów z którymi uczniowie spotykają się lub mogą się spotkać na co dzień w swoim środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.

 

Przedstawienie „Labirynt" to kolejna propozycja Teatru Kurtyna, która realizuje założenia profilaktyki uniwersalnej i selektywnej. Uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie, dzięki funduszom z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie.

 

 

 

Izabella Kudelska – pedagog szkolny

 

 


 

26 Finał WOŚP - MY też graliśmy. Dziękujemy :)

 

Dominika Czerwińska, Patrycja Czerwińska, Alicja Seweryńska, Julia Wochna i Weronika Gałązka.


„Z Małych Szkół w Wielki Świat”

 

 

 

Od września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie mają możliwość korzystać z bogatej oferty dodatkowych zajęć pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020). Są to zarówno zajęcia rozwijające, jak i wyrównawcze oraz o charakterze terapeutycznym dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ich celem jest rozwijanie kompetencji kluczowych, będących połączeniem wiedzy, umiejętnościi postaw odpowiednich do sytuacji, koniecznych do samorealizacji i rozwoju osobistego młodych ludzi. Sprawne porozumiewanie się w języku ojczystym i obcym (język angielski i niemiecki), kompetencje matematyczne, informatyczne, naukowo-techniczne, społeczno-obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, a także świadomość i ekspresja kulturalna –  to bez wątpienia szansa na sukces w szybko zmieniającym się i zglobalizowanym współczesnym świcie.

Rozwijanie kompetencji kluczowych bazuje na aktywności ucznia. Uczniowie poznają treści po to, by rozwiązywać problemy – uczą się przez własne działania.

 

Czytaj więcej...

 

GALERIA

 

 

 

 

Starsze wpisy >>>

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z PRACOWNIKIEM SOCJALNYM
Dnia 16 listopada 2012r. o godzinie 13:50 w Gimnazjum w Parzęczewie, w pracowni języka polskiego została przeprowadzona lekcja  preorientacji zawodowej z pracownikiem socjalnym panią Justyną Kuźniak.
       Na spotkaniu zgromadziło się ponad 30 osób z klas II i III, w tym nasza pedagog szkolna pani Izabella Kudelska, organizatorka spotkania. Gdy nasz gość jeszcze nie przyszedł 
w klasie panował lekki chaos, ponieważ każdy był podekscytowany tą lekcją. W czasie kiedy pani już weszła do pracowni to wszyscy ucichli i skierowali zaciekawiony wzrok na naszego gościa. Była bardzo miłą osobą i wydawało mi się, że pozytywnie podchodzi do życia pomimo takiej pracy. Pani przedstawiła się i zaczęła wyjaśniać czym się zajmuje pracownik socjalny i jak to się stało, że pani się na niego zdecydowała. Jest to między innymi zawód polegający na pomocy finansowej, a także wsparciu psychicznym dla ludzi, którzy znajdują się w kryzysie życiowym. Może pracować w służbach zdrowia, różnych urzędach itp. Pani wyjaśniła również jakie szkoły trzeba ukończyć, aby nim zostać. Trzeba ukończyć studia wyższe pracy socjalnej. W tej pracy człowiek musi być sumienny, odważny, cierpliwy, 
a także bardzo uważnym, aby nie zostać oszukanym. Gdy pani opowiedziała nam trochę 
o swoim zawodzie, osoby zgromadzone w klasie mogły zadawać pytania. Wszystkie pytania były zadawane z sensem i na temat.
       Na koniec podziękowaliśmy pani Justynie za to, że poświęciła dla nas czas i, że przekazała nam tak wiele informacji i ciekawostek o zawodzie pracownika socjalnego. Wszyscy byli zachwyceni. Widać było, ze imponował im ten zawód. Mnie osobiście też się bardzo podobał. Kto wie? Może kiedyś, ktoś z nas zdecyduje się na podjęcie pracy jako pracownik socjalny.
                                     
Milena Syguła kl.III A
Odsłony: 7639