Wpisy archiwalne

Spis treści


Sprawozdanie z występu uczniów LO w Ozorkowie w Gimnazjum w Parzęczewie

Dnia 26 kwietnia 2016 roku przyjechali do naszej szkoły członkowie kółka teatralnego I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, aby zaprezentowań nam swój spektakl. Uczniowie klas trzecich obejrzeli spektakl, który trwał około pół godziny.  Przedstawiano w nim problemy dzisiejszego społeczeństwa w dość humorystyczny sposób, co sprawiło, że przypadł on do gustu znacznej części publiczności. Artyści zostali nagrodzeni brawami, po czym podziękowali nam za uwagę.

Weronika Bukowska 
uczennica klasy IIIa


Dnia 21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszym gimnazjum odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Europie”, zorganizowany przez grupę projektową w składzie Klaudia Kamińska, Julia Saganiak, Natalia Graczyk, Aneta Chałas i Karolina Bauman pod opieką Pani Małgorzaty Gosińskiej. Wzięły w nim udział wszystkie siedem klas naszej placówki. Każdej z nich został przydzielony inny kraj, którego tradycje i wiedzę ogólną przyswajali przez ostatnie miesiące. Uczniowie dzielnie rywalizowali między sobą podczas 5 konkurencji a były to między m.in.: prezentacja tańca narodowego, oferta turystyczna, konkurs wiedzy, przygotowanie stoiska o tematyce danego państwa oraz doping kibiców. Wysiłek i wkład pracy został oceniony przez jury, w skład którego wchodzili: P. Andrzej Nawrocki, P. Izabella Kudelska, P. Barbara Jaszczuk oraz ks. Maciej Gortyński. Ostatecznie zmaganie zakończyły się zwycięstwem klasy III c, drugie miejsce zajęła klasa II a, a trzecie klasa III a. Nagrody zostały ufundowane z funduszy pozyskanych przez uczennice z grupy projektowej ,które własnoręcznie wykonały ozdoby świąteczne. Za pierwsze trzy miejsca uczniowie otrzymali puchary, czekolady oraz owoce. Pozostałe klasy w ramach nagrody pocieszenia zadowoliły się słodkościami.


Historyczne zwycięstwo!!!

W dniach 17 oraz 22.03.2016 roku  w Hali Widowiskowo-Sportowej w Głownie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Piłkę siatkową chłopców organizowany w ramach Gimnazjady.

Po raz pierwszy w historii szkoły, nasza drużyna w składzie: Bartek Jóźwiak, Jakub Kurowski, Seweryn Sztekmiller, Mateusz Wawrzyniak, Kacper Sadowski, Arek Kołodziejczyk, Hubert Dębowski, Daniel Muskała, Szymon Nowakowski, Dominik Pawlak, Mateusz Podlewski, Kacper Sas oraz Filip Chróścikowski , wzięła udział w tego typu imprezie.

Zmagania drużyna z Parzęczewa rozpoczęła w grupie B, gdzie musiała rywalizować z drużynami z Głowna oraz Aleksandrowa Łódzkiego.

Parzęczew 2 : 0 Głowno

Parzęczew 2 : 0 Aleksandrów Łódzki

Po ciężkich zmaganiach nasz zespół zajął pierwsze miejsce w grupie, zapewniając sobie udział w dalszych rozgrywkach, czyli półfinale.

Pierwszym półfinałowym rywalem był zespół z Leśmierza , z którym nasza drużyna poradziła sobie bez żadnego problemu, i tym zapewniła sobie udział w finale zawodów.

Parzęczew 2 : 0 Leśmierz

Z  dużym skupieniem i zaangażowaniem drużyna z Parzęczewa przystąpiła do finału, gdzie spotkali się z Ozorkowem. Po bardzo zaciętej walce zespół z Ozorkowa uległ drużynie z Parzęczewa 2 : 1.

Parzęczew 2 : 1 Ozorków

Tak wysokim wynikiem jakim jest MISTRZOSTWO  POWIATU  ZGIERSKIEGO, zespół zapewnił sobie udział w Półfinale Wojewódzkim , który odbył się 31.03.2016 roku  w hali sportowej w Parzęczewie. Nasz zespół zmierzył się z drużyną z Lutomierska. Przy własnej publiczności  Parzęczew wygrał 2:0 , i awansował do Finału Wojewódzkiego, w którym zespoły starali się o reprezentowanie Województwa Łódzkiego na mistrzostwach Polski.

Finał Wojewódzki odbył się 5 kwietnia 2016r. w Hali Sportowej w Działoszynie. Nasz zespół po zaciętej rywalizacji zajął 6 miejsce w Województwie. Jest to bardzo wysoki wynik na tle wszystkich Gimnazjów, jakie znajdują się w naszym Województwie.

Za przygotowanie do wszystkich turniejów odpowiedzialny był Trener UKS -Paweł Kurowski , który z wielkim zaangażowaniem przyczynił się do zajęcia tak wysokiego miejsca, organizując zajęcia pozalekcyjne, które zwiększały umiejętności całej drużyny.

Arkadiusz Kołodziejczyk


Ostatni tydzień przed feriami

We wtorek, 9.02.2016r. w naszym gimnazjum obchodziliśmy Ostatki. Na przerwach można było zauważyć naszych uczniów w oryginalnych strojach. Po korytarzu krążyły na przykład kucharki z drewnianymi łyżkami lub koty z długimi ogonami i wąsami. Dzięki takiemu przebraniu można było uniknąć odpowiedzi na lekcji. Więc pewnie dlatego zaangażowanie gimnazjalistów w tę zabawę było naprawdę wielkie.

Tego samego dnia w godzinach 16-20 była zorganizowana dyskoteka przez klasy trzecie.  Uczniowie mogli odpocząć od nauki i pobawić się. W ramach bufetu można było zamówić firmową pizze z K-2. Zabawa jak zawsze była udana.

Ponad to w tym tygodniu klasy trzecie sprzedawały walentynki ręcznej roboty i prowadziły pocztę walentynkową. Młodzież kupowała kartki, bądź robił swoje, a następnie wrzucała je do specjalnej skrzynki, przygotowanej na tę okazję. W postacie amorków w tym roku wcieliły się Katarzyna Michalak i Marta Talara z klasy IIIc.

Ten tydzień był naprawdę udany.

Julia Szczygieł, klasa IIIc



Filharmonia Styczniowa

Dnia 25.01.2016r. o godz. 8, po raz kolejny odwiedziła nas filharmonia. Tym razem tematem przewodnim była „Tajemnicza Egzotyka”. Wprowadzono nas w świat afrykańskich bębnów i bębenków. Instrumenty, z którymi się spotkaliśmy bardzo nas zaciekawiły. Każdy uczeń był pod wrażeniem dźwięków, które wydawały. W parze z akompaniamentem muzycznym szedł śpiew w języku ludu Malinke. Spotkanie było ciekawą lekcją. Na chwilę przenieśliśmy się w tropiki, chodź za oknem padał śnieg. Oby więcej takich wydarzeń, na kolejne spotkanie czekamy z niecierpliwością.

Natalia Graczyk, IIa



SPRAWOZDANIE Z FORUM 2016 „SZKOŁA MARZEŃ - DROGĄ DO SUKCESU”

Dnia 26.01.16r. w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się Forum, na które przyjechało 8 szkół ponadgimnazjalnych, aby zaprezentować nam swoją ofertę edukacyjną. Przybyli również uczniowie III klas z pobliskich gimnazjów w Solcy Wielkiej, Leśmierza, Modlnej i Domaniewa.

Uroczystość zaczęła się o godzinie 9, na hali sportowej. Po przemówieniu pani dyrektor Ewy Świnuch, uczniów innych szkół przywitały uczennice klas drugich, po czym odbyło się losowanie kolejności prezentowania. Pierwsze zaprezentowało się LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, później kolejno: Samorządowe LO im. Romualda Traugutta w Zgierzu, Zespół Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu, I LO im. Stanisława Staszica w Zgierzu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie, Szkoła Mistrzostwa Sportowego - LO im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim. Wszyscy na przedstawienie swojej oferty mieli 10 minut. Każda szkoła próbowała zrobić to jak najlepiej, aby przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych.  Po zakończeniu prezentacji uczniowie gimnazjów mieli jeszcze około pół godziny czasu na porozmawianie z przedstawicielami danych szkół, które ich interesowały.

Weronika Bukowska  kl. IIIa

Nasze Gimnazjum już po raz XI było organizatorem FORUM  pt.: „Szkoła marzeń - drogą do sukcesu” poświęconego preorientacji zawodowej.

Szczególnie  ważnym i istotnym momentem w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych przez młodych ludzi jest właśnie etap gimnazjum. Im wcześniej i  częściej uczeń będzie miał możliwość poznania tematyki planowania swojej przyszłości, tym większe ma szanse na świadomy wybór kolejnego etapu edukacyjnego. W związku z powyższym realizowany w naszej szkole Program Preorientacji Zawodowej ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych naszych uczniów.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Z fizyką przez doświadczenie

Uczniowie Gimnazjum w Parzęczewie pracują na lekcjach fizyki wyjątkowo aktywnie. Mówi się, że fizyka to najtrudniejszy przedmiot w szkole a jednak ……. Młodzież często podkreśla, że chcą „ badać – analizować – wnioskować”. Tworzą w ten sposób swoje małe laboratorium.

Ostatni czas spędzony na zajęciach był wyjątkowo interesujący. Uczniowie klas III na kilku lekcjach montowali obwody elektryczne, zarówno w sposób szeregowy jak i równoległy. Badali miernikiem napięcie, natężenie, wyliczali opór elektryczny, analizowali zbadane wielkości, a na koniec wyciągali wnioski. Trzeba przyznać, że zajęcia przebiegały w wyjątkowo radosnej, ale i  burzliwej  atmosferze. Co niektórzy uczniowie nie mieli nawet ochoty wyjść na przerwę. Na kolejnych zajęciach młodzież poznała sposoby wytwarzania energii ze źródeł niekonwencjonalnych. W tym celu skorzystała z pomocy naukowych zakupionych z funduszy europejskich. Powstanie energii świetlnej w żarówce m.in. z wody okazało się sprawą dość trudną. Uczniowie nie dali rady uruchomić „ szkolnej elektrowni wodnej”, słaba wydolność płuc.

Jako nauczyciel mogę stwierdzić, że lekcje prowadzone metodą „doświadczenie” zawsze wzbudzają wśród uczniów ogromne emocje. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Szkoda tylko, że brak czasu uniemożliwia nam nauczycielom pracować tak na wszystkich zajęciach. Jednak nie poddajemy się, wykorzystujemy każdą wolną chwilę na pracę z młodzieżą metodami aktywizującymi.

Uczniowie Gimnazjum i nauczyciel fizyki Małgorzata Gosińska



WARSZTATY  PROFILAKTYCZNE

W ramach Programu Profilaktycznego „UZALEŻNIENIE! NA CO MI TO!” w I semestrze bieżącego roku szkolnego w klasach I i II  odbyły się zajęcia z terapeutami.

Osoby prowadzące warsztaty na co dzień pracują z młodzieżą uzależnioną. Ich doświadczenie było dla naszych uczniów pouczającym i ciekawym doświadczeniem.

pedagog szkolny - Izabella Kudelska


WARSZTATY Z DORADCĄ ZAWODOWYM

W czwartek, dnia 14 stycznia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym z uczniami klas trzecich. Warsztaty prowadziła pani Izabela z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi. Na zajęciach dostaliśmy testy do samodzielnego rozwiązania, które miały nas zapoznać z naszymi predyspozycjami zawodowymi i pomóc w wyborze zawodu w przyszłości. Każdy mógł zaczerpnąć porady dotyczącej dalszej ścieżki kształcenia i pomocy w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej zgodnej z własnymi zdolnościami i predyspozycjami. Zajęcia były bardzo interesujące i na pewno wielu osobom pomogły w sprecyzowaniu swojej przyszłości.

Julia Matusiak kl.IIIa


„Bóg się rodzi”

Od wielu już lat tradycją naszego gimnazjum jest świąteczne „Spotkanie Wigilijne” z udziałem zaproszonych gości, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. To wspaniała okazja do wspólnego przeżywania atmosfery zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, złożenia sobie życzeń, podzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania. Właśnie podczas grudniowych świąt powinniśmy być nie tylko bliżej drugiego człowieka, ale również Tego, który stał się człowiekiem i otworzył przed ludźmi swoje serce. W tegorocznym przedstawieniu pod hasłem „Bóg się rodzi” zagrało 20 młodych aktorów, którzy we wzruszający, a czasem zabawny sposób wprowadzili nas w ciepłą atmosferę Świąt Narodzenia Pańskiego. Uczniowie przygotowali tę uroczystość pod czujnym okiem swoich opiekunów: ks. M. Gortyńskiego, W. Nowak i M. Antosik.


WOŚP 2016


PLANOWANIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW Gimnazjum w Parzęczewie

Dnia 25 grudnia 2015 r. Mieliśmy przyjemność spotkać się z uczniami i zarówno przedstawicielami Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi.
Pani Pluton - wraz z uczniami zapoznała wszystkich trzeciogimnazjalistów z  zawodami takimi jak: optyk, hodowca koni, fryzjer, architekt krajobrazu, ogrodnik i sprzedawca.

Uczniowie z Parzęczewa poznali szczegóły związane z wykonywaniem poszczególnych prac technicznych i dowiedzieli się, jakie są najważniejsze przedmioty szkolne, obowiązujące w tym fachu. Osoby zainteresowane miały okazję zrobienia sobie nowej stylizacji włosów. Młodzi architekci zaprezentowali swoje projekty w postaci makiety i szkicu architektonicznego.
Wszyscy uczniowie po spotkaniu zaspokoili swoje pragnienie wiedzy na temat zawodów w technikum.

Jakub Barczyński kl.IIIC

Wizyta przedstwicieli technikim jest jednym z działań realizowanego w  naszej szkole programu z preorientacji zawodowej pt. „PLANOWANIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW Gimnazjum w Parzęczewie”.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE

Dnia 07.12.2015r. od godz. 12.00 do 13.00 w naszym Gimnazjum odbył się spektakl przygotowany przez Teatr „Kurtyna” z  Krakowa. Aktorzy zobrazowali brak umiejętności wychowawczych rodziców, które wpływają na zachowanie nastolatków. Przedstawienie miało na celu ukazanie problemów współczesnych rodzin, dokładniej ucieczkę przez młodzież w uzależnienia. W inscenizacji brali udział pani Urszula Bębenek i pan Piotr Zaniewski. Bardzo nam się podobało to przedsięwzięcie i mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

Zuzanna Pęgowska i Karolina Bauman kl.IIA

Spektakl profilaktyczny dla uczniów pt „Gra o życie” sfinansowany został  ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nadmieniam, że powyższe przedsięwzięcie jest jednym z działań  ściśle związanym z Programem Profilaktycznym „Uzależnienie! Na co mi to!”. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających ze stosowania używek oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Tematem przedstawienia były  ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie w najtrudniejszym dla nich okresie dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczna ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami ujemnego bilansu samooceny. 

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOMISARIATU POLICJI W OZORKOWIE

Dnia 18.11.2015r. odbyło się spotkanie pt:  „Dopalacze! Chwilowa moda, czy realne zagrożenie”. Przedsięwzięcie to jest częścią Programu Profilaktycznego realizowanego w szkołach naszej gminy „UZALEŻNIENIE! NA CO MI TO”.  Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z konsekwencjami społecznymi, zdrowotnymi i prawnymi stosowania substancji psychoaktywnych. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej poznali mity funkcjonujące wśród młodzieży dotyczące zażywania dopalaczy. Myślę, że świadomość zagrożeń cywilizacyjnych, jakimi są między innymi środki uzależniające znacznie wzrosła wśród gimnazjalistów. Dziękujemy  za przyjazd przedstawicielom policji z Ozorkowa i poświecenie czasu naszym uczniom.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny

Spotkanie z przedstawicielami policji, mające na celu uświadomienie nam skutków zażywania narkotyków i dopalaczy. Najpierw pan policjant wyjaśnił nam czym tak naprawdę są dopalacze i co się może w nich znajdować oraz dlaczego nazywane są one "nowymi narkotykami". Wymieniał następstwa  brania dopalaczy, m.in. pokazał nam jak bardzo różni się twarz osoby, która miała styczność z używkami od normalnej oraz jak bardzo może zostać zniszczony mózg przez długie zażywanie  dopalaczy. Następnie obejrzeliśmy film dotyczący osób od tego uzależnionych, zdecydowanie żałujących tego, że zaczęły się narkotyzować. Na koniec było mnóstwo pytań od uczniów, na które z przyjemnością i wyczerpująco odpowiedzieli nasi goście. Z pewnością na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, dzięki którym mogliśmy wyrobić sobie zdanie na temat dopalaczy.

Aleksandra Niewęgłowska kl. III b


Sprawozdanie z uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W środę, 14 października 2015 r. ok. godziny 12.00 w hali gimnastycznej odbył sie uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na początku, krótkie przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor Ewa Świniuch, a następnie wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Po części oficjalnej odbyło się ślubowanie klas pierwszych oraz część artystyczna, w której uczniowie tych klas zaprezentowali różnego rodzaju humorystyczne przedstawienia.

Następnie nadeszła chwila, w której głos zabrała przewodnicząca szkoły Julia Matusiak. Złożyła zarówno pracownikom szkoły, jak i nauczycielom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

Chwilę później, przedstawiciele klas wręczyli skromne  upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej. Na zakończenie uroczystości odbyły się otrzęsiny klas pierwszych i krótka dyskoteka, po której było sprzątanie hali gimnastycznej.

W czasie uroczystości panowała podniosła,  wspaniała atmosfera. Występ pierwszaków był niewątpliwie udany. Z  pewnością to oni w przyszłości będą reprezentować gimnazjum z jak najlepszej strony.

Parzęczew, 14.10.2015 r.

Patrycja Graczyk i Karina Laszczyk (uczennice klasy III A)


Pożegnanie…

26.06.2015 r. pożegnaliśmy naszych trzecioklasistów. Mimo smutku rozstania był to wyjątkowy dzień. Piękne świadectwa, nagrody, dobre wyniki egzaminu gimnazjalnego – cóż trzeba więcej...

Obecni goście uświetnili naszą uroczystość. Szczególnie na twarzach Rodziców widzieliśmy ogromne wzruszenie, gdy gimnazjaliści płynęli w rytm poloneza, a nasze wychowawczynie: p. K. Kurowska i W. Nowak wręczały nam cenzurki.

Warto podkreślić, że aż czworo uczniów otrzymało z rąk p. R. Nowakowskiego stypendia Wójta Gminy Parzęczew, czyli wyróżnienie za bardzo wysokie osiągnięcia i wzorowe zachowanie. Byli to: Kinga Kudelska, Zuzanna Gaczyńska, Natalia Nowak i Kamil Tomicki.


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI”

15 czerwca 2015r. do naszego gimnazjum  przyjechali terapeuci uzależnień pani Wioletta Wacławiak i pan Martyn Jakubowski.  Przyjechali oni do nas z MONAR-u w Ozorkowie.

W tym ośrodku znajdują się dzieci oraz młodzież, którzy mają problemy z alkoholem, dopalaczami, narkotykami. Są tam poddawane terapii, a różnego rodzaju zajęcia grupowe, pomagają im otworzyć się na świat. Monar przyjmuje młodzież z całej Polski, dzięki czemu może ona integrować się z nieznanymi osobami oraz nawiązywać nowe przyjaźnie. W ośrodku opiekunowie starają się pomóc nie tylko dzieciom uzależnionych, ale zdarzył się przypadek dziewczynki chorej na anoreksję. W nowych planach Monar-u jest poszerzenie zajęć świetlicowych oraz grupowych. Młodzież nie przebywa jednak ciągle w zamknięciu. Po uzyskaniu zgody mogą udać się na zajęcia dodatkowe, podczas których rozszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Ponadto mają obowiązek normalnie się uczyć. Dzięki wychowawcom i troskliwej opiece starszych podopiecznych, młodzież wydostaje się z nałogu i zaczyna rozumieć swój błąd, jaki popełnili sięgając po narkotyki, alkohol i inne używki.

Podczas warsztatów podzieleni byliśmy na 2 grupy, które miały za zadanie: jedna wypisać minusy spożywania alkoholu i brania używek, a druga – plusy. Zespoły bardzo dobrze wczuły się w rolę, o czym świadczyła ożywiona dyskusja. Opiekunowie byli miło zaskoczeni naszym zaangażowaniem i postawą. Przykłady zalet i wad okazały się odpowiednie, a Pani Wioletta  i Pan Martyn wzbogacili nasze wypowiedzi prawdziwymi sytuacjami z życia. Rozmawialiśmy także o tym, kim jest narkoman oraz jak życie codzienne spędzają podopieczni ozorkowskiego ośrodka.

Te lekcje okazały się bardzo wartościowe. Zrozumieliśmy, na czym polega praca terapeutów. Serdecznie dziękujemy za możliwość takiego spotkania oraz czekamy na następne.

Julia Szczygieł kl. IIc


Spotkanie z Panią Podkomisarz

Dnia 09.06.2015r. do naszej szkoły przyjechała Pani podkomisarz Aneta Kominiak z komendy powiatowej policji, aby porozmawiać z nami o skutkach i zagrożeniach wynikających z brania i posiadania narkotyków, dopalaczy i innych używek. Dowiedzieliśmy się również o tym jaka jest odpowiedzialność karna nieletnich w Polsce i jaki wyrok grozi nam za dane przewinienie. Pani podkomisarz wytłumaczyła nam również dlaczego w sidła nałogu może wpaść każdy i jak trudno potem z tego uzależnienia wyjść. Teraz już wiemy jak zachowywują się pod wpływem  środków odurzających i jak możemy im pomóc. Podczas spotkania zostały również zaprezentowany  film, opowiadający o handlu ludźmi. Mieliśmy możliwość, aby na własne oczy zobaczyć  na czym polega to zjawisko i jak mamy postępować, abyśmy nigdy nie wpadli w szpony nielegalnych firm i przedsiębiorstw. Myślę, że to spotkanie dało nam wiele do myślenia pod kątem nałogu i związanych z nim zagrożeń, ale również skłoniło nas do myślenia jeśli chodzi o handel ludźmi, których wykorzystuje się do nielegalnej pracy niekiedy w bardzo trudnych warunkach.

Kasia Michalak IIc


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI”

8 czerwca 2015 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym gimnazjum terapeutów uzależnień panią Wiolettę Wacławiak i pana Martyna Jakubowskego. Przyjechali oni do nas z MONAR-u w Ozorkowie.

Dzięki warsztatom pod ich okiem mogliśmy zadać sobie wiele ważnych nurtujących nasz pytań: Czy warto brać narkotyki?, Z jakiego powodu zażywamy pierwszy narkotyk ?, Czy bez problemu możemy odstawić narkotyki ? etc. Dowiedzieliśmy się także jak wygląda cała terapia osoby uzależnionej, przebywającej w ośrodku. Zajęcia były bardzo dobrą formą nauki dla gimnazjalistów, dzięki której mogliśmy poznać prawdziwe oblicze narkotyków.

Martyna Kujszczyk kl.IB

Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie. Podstawowym założeniem zajęć było stworzenie warunków do bezpiecznej rozmowy na temat używek, uzależnień oraz problemów jakie się z tym wiążą. Miały one na celu kształtowanie wśród młodzieży postaw asertywnych, ponieważ każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że ma prawo odmówić i jak ważna jest to umiejętność we współczesnym świecie.

Izabella Kudelska


Program Profilaktyczny „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!”

Program został wdrożony w Gimnazjum w Parzęczewie przez wychowawców klas i pedagoga szkolnego w II semestrze bieżącego roku szkolnego. Celem programu było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających ze stosowania używek oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Program działań profilaktycznych został opracowany między innymi na podstawie materiałów pozyskanych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przy jej wsparciu. Obejmuje on zagadnienia profilaktyki narkotykowej i innych środków uzależniających przygotowanej w ramach kampanii NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! która została przygotowana przez specjalistów ds. narkotyków i narkomanii na zlecenie biura Zachowaj Trzeźwy Umysł. Kampania przeznaczona jest dla młodzieży gimnazjalnej i dla ich rodziców. Pamiętajmy, że rodzina stanowi naturalne środowisko rozwoju każdego dziecka, jest pierwszym i najważniejszym źródłem norm i wzorców  zachowań, dlatego w profilaktyce nie wolno pominąć roli rodziny jako partnera szkoły. W ramach programu wychowawcy i pedagog szkolny zrealizowali wiele działań, jednymi z nich było zorganizowanie Konkursów. Jury w składzie: Renata Nolbrzak (przewodnicząca), Zofia Marlicka, Agnieszka Wawrzyniak oraz Aleksandra Kisser.  Wyniki konkursów są następujące:

KONKURS LITERACKI:

I miejsce - Natalia Nowak kl.IIIa

II miejsce - Katarzyna Michalak kl.IIc

III miejsce - Aleksandra Niewęgłowska kl.IIb

Wyróżnienie - Dawid Wymysłowski kl.Ib

Nagrodzona praca I miejsce

KONKURS PLASTYCZNY:

I miejsce - Karina Laszczyk kl.IIa

II miejsce - Weronika Janisz kl.IIb

III miejsce - Urszula Stańczyk kl.IIIa

Nagrodzona praca I miejsce

KLASOWY KONKURS FILMOWY:

I miejsce - Klasa IIa

II miejsce - Klasa IIIa

III miejsce - Klasa Ia

Nagrodzona praca I miejsce

Nagrody w/w konkursach ufundowane zostały przez Gminną Komisję Alkoholową i Radę Rodziców. Warto nadmienić, że główną nagrodą w klasowym konkursie klasowym jest wycieczka do kina. Ogłoszenie wyników nastąpiło 1 czerwca 2015 roku.

WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!!!

Izabella Kudelska


DZIEŃ DZIECKA 2015

1 czerwca w naszym gimnazjum był dniem pełnym atrakcji. Nasza młodzież uczestniczyła

w następujących przedsięwzięciach:

  • TURNIEJU SPORTOWYM (w piłce siatkowej  wystartowało 17 zespołów

3-osobowych)

  • POKAZIE WOKALNO-INSTRUMENTALNYM
  • POKAZIE TANECZNYM
  • KONKURSIE „MAM TALENT”

Jury w składzie Barbara Jaszczak (przewodnicząca), Agnieszka  Wawrzyniak oraz Renata Janiszewska po burzliwej naradzie ogłosiło wyniki:

I miejsce - ZESPÓŁ MUZYCZNY Blue Rock Band - BRB

II miejsce - KLASA IIA (występ taneczny)

III miejsce - PAULINA KOWALCZUK (pokaz zręcznościowy)

WYNIKI TURNIEJU SPORTOWEGO:

I miejsce - Magdalena Raj, Szymon Nowakowski i Bartłomiej Jóźwiak

II miejsce - Martyna Bagińska, Norbert Grzeszkiewicz i Zachariasz Brygier

III miejsce - Katarzyna Krysztofiak, Damian Lubelski i Krystian Bartczak

Nagrody ufundował Uczniowski Klub Sportowy

NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!!

Izabella Kudelska



„Potrafię pisać bezbłędnie”

Szkolny konkurs ortograficzny zorganizowany przez nauczycielki j. polskiego: W. Nowak i M. Antosik odbył się w dwóch etapach: w pierwszym udział wzięło 30 uczniów naszego gimnazjum, do drugiego jury zakwalifikowało 20. Wyniki poznaliśmy podczas szkolnego Dnia Dziecka. Oto one:

W kategorii klas I:

I miejsce – Zuzanna Pegowska, II miejsce – Izabela Olejniczak, III miejsce – Martyna Kujszczk i Maksymilian Bartczak;

W kategorii klas II:

I miejsce – Julia Szczygieł, II miejsce – Aleksandra Niewęgłowska, III miejsce – Anna Wypych;

W kategorii klas III przyznano jedynie 2 nagrody:

I miejsce – Zuzanna Gaczyńska, II miejsce – Milena Stańczyk.

Gratulacje!

Ogromne podziękowania dla Rady Rodziców, która dla zwycięzców ufundowała nagrody książkowe.


Żywa lekcja historii

18 maja 2015r. w naszym gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii, przeprowadzona przez Grupę Artystyczną - Rekonstrukto . Prowadzący bardzo ciekawie opowiadali nam o kulturze sarmackiej oraz życiu w średniowieczu. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała codzienność ludzi w tamtych czasach oraz jak sobie radzili w trudnych sytuacjach. Panowie przywieźli ze sobą ogromnie zasobne zbiory średniowiecznej broni, dyby oraz stroje. Przedstawiali niesamowite historie i anegdoty. Mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze o ówczesnych zwyczajach, dzięki temu, że pozwolono nam wszystkiego dotknąć, a nawet przymierzyć. Była to pouczająca, a zarazem zabawna godzina nauki.


„Strofy o Ojczyźnie” – rywalizacje ogólnopolskie

Finał XXIII Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” odbył się w sobotę 16 maja w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi. W kategorii I – III gimnazjum zmagało się 18 uczestników z całej Polski, zakwalifikowanych w kwietniu w etapie wojewódzkim. Wśród nich znalazł się nasz uczeń - Zachariasz Brygier, który prezentował dwa teksty – prozę i poezję. Po stresujących zmaganiach – a należy przyznać, że poziom finału, także zdaniem jury, był bardzo wysoki – odbyła się Gala Laureatów, czyli poetycki montaż prezentowanych utworów oraz długo oczekiwane ogłoszenie wyników. I udało się! Zachariasz został wyróżniony, otrzymał upominki rzeczowe i pamiątkowy dyplom. Przyznam, że takie chwile są szczególną nagrodą nie tylko dla ucznia, ale także dla mnie jako opiekuna. Zachariasz, brawo!

Podsumowanie konkursu

Wiesława Nowak


KONKURS LITERACKI „MOJA RODZINA”

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ozorkowie z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny ogłosiła konkurs literacki „Mamo, tato chcę Wam powiedzieć.....”.

Honorowy patronat nad konkursem objął  Starosta Powiatu Zgierskiego. Główne cele konkursu to: rozwijanie umiejętności literackich, wzbudzenie refleksji nad rodziną, tradycjami, wartościami rodzinnymi, zainspirowanie rodzin do lepszego poznania się i wewnątrzrodzinnej refleksji, wypromowanie Międzynarodowego Dnia Rodziny w środowisku lokalnym.

Wyróżnienie dostała uczennica klasy IIIA - Nikola Janiszewska.

NAGRODZONEJ SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!!!!!!!!

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Konkurs literacki

15 maja br. podczas obchodów XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Zgierzu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Miłość pisze różne wiersze”, poświęconego twórczości Haliny Poświatowskiej. Do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści z powiatu zgierskiego, w tym i my – drugoklasiści: Mikołaj Marańda i Jakub Barczyński oraz uczeń pierwszej Dawid Wymysłowski, którego praca została wyróżniona i nagrodzona.

Dziękujemy naszym opiekunkom (p. M. Antosik i p. W. Nowak), że mogliśmy wykazać się swoimi umiejętnościami i stanąć do rywalizacji.

Mikołaj Marańda


SPOTKANIA Z RODZICAMI -PRELEKCJA DOTYCZĄCA PROFILKATYKI UZALEŻNIEŃ

W dniach 7 i 13 maja 2015r. odbyły się prelekcje dotyczące profilaktyki uzależnień połączone z rozdaniem ulotek, broszur dla rodziców. Te spotkania przeprowadzone zostały przez pedagoga szkolnego, w ramach  realizowanego w naszym gimnazjum Programu Profilaktyki „Narkotyki? To mnie nie kręci!”

Cele spotkań to zwrócenie uwagi rodziców na zagrożenia jakimi są dopalacze,  dostarczenie podstawowych informacji o nowych środkach psychoaktywnych pojawiających się na rynku narkotykowym oraz aktywizacja rodziców – pozyskanie ich jako koalicjantów szkoły w chronieniu młodzieży przed szkodami wynikającymi z używania środków psychoaktywnych.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Wycieczka do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

Dnia 08.05.2015r. odbyła się wycieczka do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tej niesamowitej podróży, pozwalającej zmierzyć się z  najkrwawszy  świadectwem ludzkiej podłości ,wzięło udział osiemdziesięcioro czworo uczniów wespół z sześciorgiem opiekunów. Inicjatorką i organizatorką wizyty w Oświęcimiu była nasza nauczycielka historii pani  Małgorzata Rakowska. Z pełną powagi postawą zwiedziliśmy obóz macierzysty, gdzie ujrzeliśmy okrytą złą sławą bramę z napisem „Arbeit macht frei”, plac apelowy, ścianę straceń, blok z wystawą poświęconą więźniom żydowskiego pochodzenia oraz blok, w którym znajdowały się przedmioty codziennego użytku, należące niegdyś do skazańców. Następnie udaliśmy się do podobozu w Brzezince. Przewodniczka pokazała nam ruiny krematorium, wysadzonego przez esesmanów w celu zatarcia śladów kaźni, gdy uświadomili sobie, że wojska alianckie są już blisko. Zostaliśmy również zaprowadzeni do baraku dziecięcego, w którym zachowały się naścienne malunki nieznanego autora, przedstawiające dziecięce sylwetki, bawiące się wesoło zabawkami. Zwiedzanie zajęło nam około trzech godzin, choć nikt nie czuł upływającego czasu. Wszyscy byliśmy całkowicie pochłonięci kontemplowaniem historii obozu, zasłyszanej z ust przewodniczki. Pobyt w KL Auschwitz-Birkenau skłonił wielu z nas do refleksji , refleksji nad śmiercią i wartością ludzkiego życia, refleksji nad przemijaniem i chwytaniem dnia. Mnie wizyta w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu przysporzyła  przede wszystkim przemyśleń nad tym, do czego zdolny jest człowiek, bowiem to właśnie na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za  zbrodnię oświęcimską. Człowiek człowiekowi wyrządził tak ogromną krzywdę.  To Człowiek własnymi rękami wybudował obozy, getta, stworzył broń. Człowiek z zimną krwią strzelał i wpychał do komór gazowych. Człowiek poniżał i szydził z bliźniego. Dlatego powinniśmy pamiętać o obozie w Oświęcimiu i jego ofiarach. Powinniśmy pamiętać, by już nigdy nie stanąć naprzeciw siebie z karabinem w ręku i nienawiścią w oczach.

Natalia Nowak, IIIa


Narodowe święto w gimnazjum

Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku było wydarzeniem, które zapisało chlubną kartę historii Polski. To pierwsza w Europie, druga na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych sformułowana na piśmie ustawa zasadnicza. Przepojona szczerym patriotyzmem i wolą ratowania upadającej Rzeczypospolitej regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców kraju oraz zasady organizacji władzy państwowej.

Warto wracać pamięcią do tak ważnych chwil, dlatego nasi gimnazjaliści dnia 30 kwietnia br. przypomnieli, jak doszło do tego wydarzenia podczas apelu upamiętniającego zbliżające się święto państwowe.

Podniosłości chwili sprzyjała muzyka F. Chopina, polonez oraz polskie wiersze o charakterze patriotycznym. Uroczysty apel wraz z uczniami przygotowały nasze polonistki - p. M. Antosik i p. W. Nowak.

Karolina Marchewa



Szkolne Konkursy przeprowadzone w ramach realizacji Projektu „Dni Profilaktyki 2015”

Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego
Regulamin Szkolnego Konkursu Filmowego
Regulamin Szkolnego Konkursu Literackiego


Karnawał tu i tam



ZAJĘCIA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ 
13 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyły się dwugodzinne warsztaty z doradcą zawodowym dla klas II. Prowadzili je przedstawiciele Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi. Zajęcia były bardzo interesujące. Rozwiązywaliśmy m.in. testy dotyczące naszych upodobań, które pomogły nam określić kierunek w jakim chcielibyśmy się dalej kształcić oraz rozmawialiśmy o szkołach, które umożliwią nam osiągnięcie danych celów. Niewątpliwie wielu osobom pomogło to w sprecyzowaniu swoich oczekiwań dotyczących zawodu.


Aleksandra Niewęgłowska kl. IIB


Wycieczka do "ANAGRY" w ramach realizacji Programu z Preorientacji Zawodowej

Chętni uczniowie II i III klas w dniach 5 i 12.12.2014r. wyjechali do "ANAGRY" - Łódzkiej Szkoły Mody-Kosmetologii-Fryzjerstwa .

Dnia 12 grudnia chętni uczniowie klas trzecich naszej szkoły wyjechali do Łódzkiej Szkoły Mody- Kosmetologii- Fryzjerstwa "Anagra". W czasie pobytu w placówce poznali wiele ciekawych aspektów pracy tej szkoły, dowiedzieli się, jakie możliwości otwiera przed nami nie tylko to miejsce, ale też inna technika. Ponadto każdy z uczestników wyjazdu został poddany zabiegom kosmetycznym i fryzjerskim, które wykonywali uczniowie tejże szkoły pod czujnym okiem instruktorów zawodu.

Zuzanna Gaczyńska IIIa

Cele i założenia programowe wycieczki:

  • Wyjazd edukacyjny.
  • Zapoznanie się uczniów z ofertą edukacyjną Łódzkiej Szkoły Mody-Kosmetologii-Fryzjerstwa "ANAGRA" .
  • Pokazanie uczniom praktycznej strony wykonywania różnych zawodów:

kosmetyczka-wizażystka, stylistka paznokci, fryzjer-stylista, kreator wizerunku.

  • Nabycie umiejętności przeprowadzania wywiadów i pisania sprawozdań.
  • Pokazanie uczniom możliwości awansu zawodowego w/w zawodach.

.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Odsłony: 25032