Wpisy archiwalne

Spis treści


Sprawozdanie z występu uczniów LO w Ozorkowie w Gimnazjum w Parzęczewie

Dnia 26 kwietnia 2016 roku przyjechali do naszej szkoły członkowie kółka teatralnego I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, aby zaprezentowań nam swój spektakl. Uczniowie klas trzecich obejrzeli spektakl, który trwał około pół godziny.  Przedstawiano w nim problemy dzisiejszego społeczeństwa w dość humorystyczny sposób, co sprawiło, że przypadł on do gustu znacznej części publiczności. Artyści zostali nagrodzeni brawami, po czym podziękowali nam za uwagę.

Weronika Bukowska 
uczennica klasy IIIa


Dnia 21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszym gimnazjum odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Europie”, zorganizowany przez grupę projektową w składzie Klaudia Kamińska, Julia Saganiak, Natalia Graczyk, Aneta Chałas i Karolina Bauman pod opieką Pani Małgorzaty Gosińskiej. Wzięły w nim udział wszystkie siedem klas naszej placówki. Każdej z nich został przydzielony inny kraj, którego tradycje i wiedzę ogólną przyswajali przez ostatnie miesiące. Uczniowie dzielnie rywalizowali między sobą podczas 5 konkurencji a były to między m.in.: prezentacja tańca narodowego, oferta turystyczna, konkurs wiedzy, przygotowanie stoiska o tematyce danego państwa oraz doping kibiców. Wysiłek i wkład pracy został oceniony przez jury, w skład którego wchodzili: P. Andrzej Nawrocki, P. Izabella Kudelska, P. Barbara Jaszczuk oraz ks. Maciej Gortyński. Ostatecznie zmaganie zakończyły się zwycięstwem klasy III c, drugie miejsce zajęła klasa II a, a trzecie klasa III a. Nagrody zostały ufundowane z funduszy pozyskanych przez uczennice z grupy projektowej ,które własnoręcznie wykonały ozdoby świąteczne. Za pierwsze trzy miejsca uczniowie otrzymali puchary, czekolady oraz owoce. Pozostałe klasy w ramach nagrody pocieszenia zadowoliły się słodkościami.


Historyczne zwycięstwo!!!

W dniach 17 oraz 22.03.2016 roku  w Hali Widowiskowo-Sportowej w Głownie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Piłkę siatkową chłopców organizowany w ramach Gimnazjady.

Po raz pierwszy w historii szkoły, nasza drużyna w składzie: Bartek Jóźwiak, Jakub Kurowski, Seweryn Sztekmiller, Mateusz Wawrzyniak, Kacper Sadowski, Arek Kołodziejczyk, Hubert Dębowski, Daniel Muskała, Szymon Nowakowski, Dominik Pawlak, Mateusz Podlewski, Kacper Sas oraz Filip Chróścikowski , wzięła udział w tego typu imprezie.

Zmagania drużyna z Parzęczewa rozpoczęła w grupie B, gdzie musiała rywalizować z drużynami z Głowna oraz Aleksandrowa Łódzkiego.

Parzęczew 2 : 0 Głowno

Parzęczew 2 : 0 Aleksandrów Łódzki

Po ciężkich zmaganiach nasz zespół zajął pierwsze miejsce w grupie, zapewniając sobie udział w dalszych rozgrywkach, czyli półfinale.

Pierwszym półfinałowym rywalem był zespół z Leśmierza , z którym nasza drużyna poradziła sobie bez żadnego problemu, i tym zapewniła sobie udział w finale zawodów.

Parzęczew 2 : 0 Leśmierz

Z  dużym skupieniem i zaangażowaniem drużyna z Parzęczewa przystąpiła do finału, gdzie spotkali się z Ozorkowem. Po bardzo zaciętej walce zespół z Ozorkowa uległ drużynie z Parzęczewa 2 : 1.

Parzęczew 2 : 1 Ozorków

Tak wysokim wynikiem jakim jest MISTRZOSTWO  POWIATU  ZGIERSKIEGO, zespół zapewnił sobie udział w Półfinale Wojewódzkim , który odbył się 31.03.2016 roku  w hali sportowej w Parzęczewie. Nasz zespół zmierzył się z drużyną z Lutomierska. Przy własnej publiczności  Parzęczew wygrał 2:0 , i awansował do Finału Wojewódzkiego, w którym zespoły starali się o reprezentowanie Województwa Łódzkiego na mistrzostwach Polski.

Finał Wojewódzki odbył się 5 kwietnia 2016r. w Hali Sportowej w Działoszynie. Nasz zespół po zaciętej rywalizacji zajął 6 miejsce w Województwie. Jest to bardzo wysoki wynik na tle wszystkich Gimnazjów, jakie znajdują się w naszym Województwie.

Za przygotowanie do wszystkich turniejów odpowiedzialny był Trener UKS -Paweł Kurowski , który z wielkim zaangażowaniem przyczynił się do zajęcia tak wysokiego miejsca, organizując zajęcia pozalekcyjne, które zwiększały umiejętności całej drużyny.

Arkadiusz Kołodziejczyk


Ostatni tydzień przed feriami

We wtorek, 9.02.2016r. w naszym gimnazjum obchodziliśmy Ostatki. Na przerwach można było zauważyć naszych uczniów w oryginalnych strojach. Po korytarzu krążyły na przykład kucharki z drewnianymi łyżkami lub koty z długimi ogonami i wąsami. Dzięki takiemu przebraniu można było uniknąć odpowiedzi na lekcji. Więc pewnie dlatego zaangażowanie gimnazjalistów w tę zabawę było naprawdę wielkie.

Tego samego dnia w godzinach 16-20 była zorganizowana dyskoteka przez klasy trzecie.  Uczniowie mogli odpocząć od nauki i pobawić się. W ramach bufetu można było zamówić firmową pizze z K-2. Zabawa jak zawsze była udana.

Ponad to w tym tygodniu klasy trzecie sprzedawały walentynki ręcznej roboty i prowadziły pocztę walentynkową. Młodzież kupowała kartki, bądź robił swoje, a następnie wrzucała je do specjalnej skrzynki, przygotowanej na tę okazję. W postacie amorków w tym roku wcieliły się Katarzyna Michalak i Marta Talara z klasy IIIc.

Ten tydzień był naprawdę udany.

Julia Szczygieł, klasa IIIc



Filharmonia Styczniowa

Dnia 25.01.2016r. o godz. 8, po raz kolejny odwiedziła nas filharmonia. Tym razem tematem przewodnim była „Tajemnicza Egzotyka”. Wprowadzono nas w świat afrykańskich bębnów i bębenków. Instrumenty, z którymi się spotkaliśmy bardzo nas zaciekawiły. Każdy uczeń był pod wrażeniem dźwięków, które wydawały. W parze z akompaniamentem muzycznym szedł śpiew w języku ludu Malinke. Spotkanie było ciekawą lekcją. Na chwilę przenieśliśmy się w tropiki, chodź za oknem padał śnieg. Oby więcej takich wydarzeń, na kolejne spotkanie czekamy z niecierpliwością.

Natalia Graczyk, IIa



SPRAWOZDANIE Z FORUM 2016 „SZKOŁA MARZEŃ - DROGĄ DO SUKCESU”

Dnia 26.01.16r. w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się Forum, na które przyjechało 8 szkół ponadgimnazjalnych, aby zaprezentować nam swoją ofertę edukacyjną. Przybyli również uczniowie III klas z pobliskich gimnazjów w Solcy Wielkiej, Leśmierza, Modlnej i Domaniewa.

Uroczystość zaczęła się o godzinie 9, na hali sportowej. Po przemówieniu pani dyrektor Ewy Świnuch, uczniów innych szkół przywitały uczennice klas drugich, po czym odbyło się losowanie kolejności prezentowania. Pierwsze zaprezentowało się LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, później kolejno: Samorządowe LO im. Romualda Traugutta w Zgierzu, Zespół Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu, I LO im. Stanisława Staszica w Zgierzu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie, Szkoła Mistrzostwa Sportowego - LO im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim. Wszyscy na przedstawienie swojej oferty mieli 10 minut. Każda szkoła próbowała zrobić to jak najlepiej, aby przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych.  Po zakończeniu prezentacji uczniowie gimnazjów mieli jeszcze około pół godziny czasu na porozmawianie z przedstawicielami danych szkół, które ich interesowały.

Weronika Bukowska  kl. IIIa

Nasze Gimnazjum już po raz XI było organizatorem FORUM  pt.: „Szkoła marzeń - drogą do sukcesu” poświęconego preorientacji zawodowej.

Szczególnie  ważnym i istotnym momentem w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych przez młodych ludzi jest właśnie etap gimnazjum. Im wcześniej i  częściej uczeń będzie miał możliwość poznania tematyki planowania swojej przyszłości, tym większe ma szanse na świadomy wybór kolejnego etapu edukacyjnego. W związku z powyższym realizowany w naszej szkole Program Preorientacji Zawodowej ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych naszych uczniów.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Z fizyką przez doświadczenie

Uczniowie Gimnazjum w Parzęczewie pracują na lekcjach fizyki wyjątkowo aktywnie. Mówi się, że fizyka to najtrudniejszy przedmiot w szkole a jednak ……. Młodzież często podkreśla, że chcą „ badać – analizować – wnioskować”. Tworzą w ten sposób swoje małe laboratorium.

Ostatni czas spędzony na zajęciach był wyjątkowo interesujący. Uczniowie klas III na kilku lekcjach montowali obwody elektryczne, zarówno w sposób szeregowy jak i równoległy. Badali miernikiem napięcie, natężenie, wyliczali opór elektryczny, analizowali zbadane wielkości, a na koniec wyciągali wnioski. Trzeba przyznać, że zajęcia przebiegały w wyjątkowo radosnej, ale i  burzliwej  atmosferze. Co niektórzy uczniowie nie mieli nawet ochoty wyjść na przerwę. Na kolejnych zajęciach młodzież poznała sposoby wytwarzania energii ze źródeł niekonwencjonalnych. W tym celu skorzystała z pomocy naukowych zakupionych z funduszy europejskich. Powstanie energii świetlnej w żarówce m.in. z wody okazało się sprawą dość trudną. Uczniowie nie dali rady uruchomić „ szkolnej elektrowni wodnej”, słaba wydolność płuc.

Jako nauczyciel mogę stwierdzić, że lekcje prowadzone metodą „doświadczenie” zawsze wzbudzają wśród uczniów ogromne emocje. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Szkoda tylko, że brak czasu uniemożliwia nam nauczycielom pracować tak na wszystkich zajęciach. Jednak nie poddajemy się, wykorzystujemy każdą wolną chwilę na pracę z młodzieżą metodami aktywizującymi.

Uczniowie Gimnazjum i nauczyciel fizyki Małgorzata Gosińska



WARSZTATY  PROFILAKTYCZNE

W ramach Programu Profilaktycznego „UZALEŻNIENIE! NA CO MI TO!” w I semestrze bieżącego roku szkolnego w klasach I i II  odbyły się zajęcia z terapeutami.

Osoby prowadzące warsztaty na co dzień pracują z młodzieżą uzależnioną. Ich doświadczenie było dla naszych uczniów pouczającym i ciekawym doświadczeniem.

pedagog szkolny - Izabella Kudelska


WARSZTATY Z DORADCĄ ZAWODOWYM

W czwartek, dnia 14 stycznia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym z uczniami klas trzecich. Warsztaty prowadziła pani Izabela z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi. Na zajęciach dostaliśmy testy do samodzielnego rozwiązania, które miały nas zapoznać z naszymi predyspozycjami zawodowymi i pomóc w wyborze zawodu w przyszłości. Każdy mógł zaczerpnąć porady dotyczącej dalszej ścieżki kształcenia i pomocy w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej zgodnej z własnymi zdolnościami i predyspozycjami. Zajęcia były bardzo interesujące i na pewno wielu osobom pomogły w sprecyzowaniu swojej przyszłości.

Julia Matusiak kl.IIIa


„Bóg się rodzi”

Od wielu już lat tradycją naszego gimnazjum jest świąteczne „Spotkanie Wigilijne” z udziałem zaproszonych gości, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. To wspaniała okazja do wspólnego przeżywania atmosfery zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, złożenia sobie życzeń, podzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania. Właśnie podczas grudniowych świąt powinniśmy być nie tylko bliżej drugiego człowieka, ale również Tego, który stał się człowiekiem i otworzył przed ludźmi swoje serce. W tegorocznym przedstawieniu pod hasłem „Bóg się rodzi” zagrało 20 młodych aktorów, którzy we wzruszający, a czasem zabawny sposób wprowadzili nas w ciepłą atmosferę Świąt Narodzenia Pańskiego. Uczniowie przygotowali tę uroczystość pod czujnym okiem swoich opiekunów: ks. M. Gortyńskiego, W. Nowak i M. Antosik.


WOŚP 2016


PLANOWANIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW Gimnazjum w Parzęczewie

Dnia 25 grudnia 2015 r. Mieliśmy przyjemność spotkać się z uczniami i zarówno przedstawicielami Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi.
Pani Pluton - wraz z uczniami zapoznała wszystkich trzeciogimnazjalistów z  zawodami takimi jak: optyk, hodowca koni, fryzjer, architekt krajobrazu, ogrodnik i sprzedawca.

Uczniowie z Parzęczewa poznali szczegóły związane z wykonywaniem poszczególnych prac technicznych i dowiedzieli się, jakie są najważniejsze przedmioty szkolne, obowiązujące w tym fachu. Osoby zainteresowane miały okazję zrobienia sobie nowej stylizacji włosów. Młodzi architekci zaprezentowali swoje projekty w postaci makiety i szkicu architektonicznego.
Wszyscy uczniowie po spotkaniu zaspokoili swoje pragnienie wiedzy na temat zawodów w technikum.

Jakub Barczyński kl.IIIC

Wizyta przedstwicieli technikim jest jednym z działań realizowanego w  naszej szkole programu z preorientacji zawodowej pt. „PLANOWANIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW Gimnazjum w Parzęczewie”.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE

Dnia 07.12.2015r. od godz. 12.00 do 13.00 w naszym Gimnazjum odbył się spektakl przygotowany przez Teatr „Kurtyna” z  Krakowa. Aktorzy zobrazowali brak umiejętności wychowawczych rodziców, które wpływają na zachowanie nastolatków. Przedstawienie miało na celu ukazanie problemów współczesnych rodzin, dokładniej ucieczkę przez młodzież w uzależnienia. W inscenizacji brali udział pani Urszula Bębenek i pan Piotr Zaniewski. Bardzo nam się podobało to przedsięwzięcie i mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

Zuzanna Pęgowska i Karolina Bauman kl.IIA

Spektakl profilaktyczny dla uczniów pt „Gra o życie” sfinansowany został  ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nadmieniam, że powyższe przedsięwzięcie jest jednym z działań  ściśle związanym z Programem Profilaktycznym „Uzależnienie! Na co mi to!”. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających ze stosowania używek oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Tematem przedstawienia były  ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie w najtrudniejszym dla nich okresie dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczna ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami ujemnego bilansu samooceny. 

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOMISARIATU POLICJI W OZORKOWIE

Dnia 18.11.2015r. odbyło się spotkanie pt:  „Dopalacze! Chwilowa moda, czy realne zagrożenie”. Przedsięwzięcie to jest częścią Programu Profilaktycznego realizowanego w szkołach naszej gminy „UZALEŻNIENIE! NA CO MI TO”.  Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z konsekwencjami społecznymi, zdrowotnymi i prawnymi stosowania substancji psychoaktywnych. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej poznali mity funkcjonujące wśród młodzieży dotyczące zażywania dopalaczy. Myślę, że świadomość zagrożeń cywilizacyjnych, jakimi są między innymi środki uzależniające znacznie wzrosła wśród gimnazjalistów. Dziękujemy  za przyjazd przedstawicielom policji z Ozorkowa i poświecenie czasu naszym uczniom.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny

Spotkanie z przedstawicielami policji, mające na celu uświadomienie nam skutków zażywania narkotyków i dopalaczy. Najpierw pan policjant wyjaśnił nam czym tak naprawdę są dopalacze i co się może w nich znajdować oraz dlaczego nazywane są one "nowymi narkotykami". Wymieniał następstwa  brania dopalaczy, m.in. pokazał nam jak bardzo różni się twarz osoby, która miała styczność z używkami od normalnej oraz jak bardzo może zostać zniszczony mózg przez długie zażywanie  dopalaczy. Następnie obejrzeliśmy film dotyczący osób od tego uzależnionych, zdecydowanie żałujących tego, że zaczęły się narkotyzować. Na koniec było mnóstwo pytań od uczniów, na które z przyjemnością i wyczerpująco odpowiedzieli nasi goście. Z pewnością na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, dzięki którym mogliśmy wyrobić sobie zdanie na temat dopalaczy.

Aleksandra Niewęgłowska kl. III b


Sprawozdanie z uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W środę, 14 października 2015 r. ok. godziny 12.00 w hali gimnastycznej odbył sie uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na początku, krótkie przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor Ewa Świniuch, a następnie wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Po części oficjalnej odbyło się ślubowanie klas pierwszych oraz część artystyczna, w której uczniowie tych klas zaprezentowali różnego rodzaju humorystyczne przedstawienia.

Następnie nadeszła chwila, w której głos zabrała przewodnicząca szkoły Julia Matusiak. Złożyła zarówno pracownikom szkoły, jak i nauczycielom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

Chwilę później, przedstawiciele klas wręczyli skromne  upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej. Na zakończenie uroczystości odbyły się otrzęsiny klas pierwszych i krótka dyskoteka, po której było sprzątanie hali gimnastycznej.

W czasie uroczystości panowała podniosła,  wspaniała atmosfera. Występ pierwszaków był niewątpliwie udany. Z  pewnością to oni w przyszłości będą reprezentować gimnazjum z jak najlepszej strony.

Parzęczew, 14.10.2015 r.

Patrycja Graczyk i Karina Laszczyk (uczennice klasy III A)


Pożegnanie…

26.06.2015 r. pożegnaliśmy naszych trzecioklasistów. Mimo smutku rozstania był to wyjątkowy dzień. Piękne świadectwa, nagrody, dobre wyniki egzaminu gimnazjalnego – cóż trzeba więcej...

Obecni goście uświetnili naszą uroczystość. Szczególnie na twarzach Rodziców widzieliśmy ogromne wzruszenie, gdy gimnazjaliści płynęli w rytm poloneza, a nasze wychowawczynie: p. K. Kurowska i W. Nowak wręczały nam cenzurki.

Warto podkreślić, że aż czworo uczniów otrzymało z rąk p. R. Nowakowskiego stypendia Wójta Gminy Parzęczew, czyli wyróżnienie za bardzo wysokie osiągnięcia i wzorowe zachowanie. Byli to: Kinga Kudelska, Zuzanna Gaczyńska, Natalia Nowak i Kamil Tomicki.


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI”

15 czerwca 2015r. do naszego gimnazjum  przyjechali terapeuci uzależnień pani Wioletta Wacławiak i pan Martyn Jakubowski.  Przyjechali oni do nas z MONAR-u w Ozorkowie.

W tym ośrodku znajdują się dzieci oraz młodzież, którzy mają problemy z alkoholem, dopalaczami, narkotykami. Są tam poddawane terapii, a różnego rodzaju zajęcia grupowe, pomagają im otworzyć się na świat. Monar przyjmuje młodzież z całej Polski, dzięki czemu może ona integrować się z nieznanymi osobami oraz nawiązywać nowe przyjaźnie. W ośrodku opiekunowie starają się pomóc nie tylko dzieciom uzależnionych, ale zdarzył się przypadek dziewczynki chorej na anoreksję. W nowych planach Monar-u jest poszerzenie zajęć świetlicowych oraz grupowych. Młodzież nie przebywa jednak ciągle w zamknięciu. Po uzyskaniu zgody mogą udać się na zajęcia dodatkowe, podczas których rozszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Ponadto mają obowiązek normalnie się uczyć. Dzięki wychowawcom i troskliwej opiece starszych podopiecznych, młodzież wydostaje się z nałogu i zaczyna rozumieć swój błąd, jaki popełnili sięgając po narkotyki, alkohol i inne używki.

Podczas warsztatów podzieleni byliśmy na 2 grupy, które miały za zadanie: jedna wypisać minusy spożywania alkoholu i brania używek, a druga – plusy. Zespoły bardzo dobrze wczuły się w rolę, o czym świadczyła ożywiona dyskusja. Opiekunowie byli miło zaskoczeni naszym zaangażowaniem i postawą. Przykłady zalet i wad okazały się odpowiednie, a Pani Wioletta  i Pan Martyn wzbogacili nasze wypowiedzi prawdziwymi sytuacjami z życia. Rozmawialiśmy także o tym, kim jest narkoman oraz jak życie codzienne spędzają podopieczni ozorkowskiego ośrodka.

Te lekcje okazały się bardzo wartościowe. Zrozumieliśmy, na czym polega praca terapeutów. Serdecznie dziękujemy za możliwość takiego spotkania oraz czekamy na następne.

Julia Szczygieł kl. IIc


Spotkanie z Panią Podkomisarz

Dnia 09.06.2015r. do naszej szkoły przyjechała Pani podkomisarz Aneta Kominiak z komendy powiatowej policji, aby porozmawiać z nami o skutkach i zagrożeniach wynikających z brania i posiadania narkotyków, dopalaczy i innych używek. Dowiedzieliśmy się również o tym jaka jest odpowiedzialność karna nieletnich w Polsce i jaki wyrok grozi nam za dane przewinienie. Pani podkomisarz wytłumaczyła nam również dlaczego w sidła nałogu może wpaść każdy i jak trudno potem z tego uzależnienia wyjść. Teraz już wiemy jak zachowywują się pod wpływem  środków odurzających i jak możemy im pomóc. Podczas spotkania zostały również zaprezentowany  film, opowiadający o handlu ludźmi. Mieliśmy możliwość, aby na własne oczy zobaczyć  na czym polega to zjawisko i jak mamy postępować, abyśmy nigdy nie wpadli w szpony nielegalnych firm i przedsiębiorstw. Myślę, że to spotkanie dało nam wiele do myślenia pod kątem nałogu i związanych z nim zagrożeń, ale również skłoniło nas do myślenia jeśli chodzi o handel ludźmi, których wykorzystuje się do nielegalnej pracy niekiedy w bardzo trudnych warunkach.

Kasia Michalak IIc


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI”

8 czerwca 2015 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym gimnazjum terapeutów uzależnień panią Wiolettę Wacławiak i pana Martyna Jakubowskego. Przyjechali oni do nas z MONAR-u w Ozorkowie.

Dzięki warsztatom pod ich okiem mogliśmy zadać sobie wiele ważnych nurtujących nasz pytań: Czy warto brać narkotyki?, Z jakiego powodu zażywamy pierwszy narkotyk ?, Czy bez problemu możemy odstawić narkotyki ? etc. Dowiedzieliśmy się także jak wygląda cała terapia osoby uzależnionej, przebywającej w ośrodku. Zajęcia były bardzo dobrą formą nauki dla gimnazjalistów, dzięki której mogliśmy poznać prawdziwe oblicze narkotyków.

Martyna Kujszczyk kl.IB

Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie. Podstawowym założeniem zajęć było stworzenie warunków do bezpiecznej rozmowy na temat używek, uzależnień oraz problemów jakie się z tym wiążą. Miały one na celu kształtowanie wśród młodzieży postaw asertywnych, ponieważ każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że ma prawo odmówić i jak ważna jest to umiejętność we współczesnym świecie.

Izabella Kudelska


Program Profilaktyczny „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!”

Program został wdrożony w Gimnazjum w Parzęczewie przez wychowawców klas i pedagoga szkolnego w II semestrze bieżącego roku szkolnego. Celem programu było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających ze stosowania używek oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Program działań profilaktycznych został opracowany między innymi na podstawie materiałów pozyskanych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przy jej wsparciu. Obejmuje on zagadnienia profilaktyki narkotykowej i innych środków uzależniających przygotowanej w ramach kampanii NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! która została przygotowana przez specjalistów ds. narkotyków i narkomanii na zlecenie biura Zachowaj Trzeźwy Umysł. Kampania przeznaczona jest dla młodzieży gimnazjalnej i dla ich rodziców. Pamiętajmy, że rodzina stanowi naturalne środowisko rozwoju każdego dziecka, jest pierwszym i najważniejszym źródłem norm i wzorców  zachowań, dlatego w profilaktyce nie wolno pominąć roli rodziny jako partnera szkoły. W ramach programu wychowawcy i pedagog szkolny zrealizowali wiele działań, jednymi z nich było zorganizowanie Konkursów. Jury w składzie: Renata Nolbrzak (przewodnicząca), Zofia Marlicka, Agnieszka Wawrzyniak oraz Aleksandra Kisser.  Wyniki konkursów są następujące:

KONKURS LITERACKI:

I miejsce - Natalia Nowak kl.IIIa

II miejsce - Katarzyna Michalak kl.IIc

III miejsce - Aleksandra Niewęgłowska kl.IIb

Wyróżnienie - Dawid Wymysłowski kl.Ib

Nagrodzona praca I miejsce

KONKURS PLASTYCZNY:

I miejsce - Karina Laszczyk kl.IIa

II miejsce - Weronika Janisz kl.IIb

III miejsce - Urszula Stańczyk kl.IIIa

Nagrodzona praca I miejsce

KLASOWY KONKURS FILMOWY:

I miejsce - Klasa IIa

II miejsce - Klasa IIIa

III miejsce - Klasa Ia

Nagrodzona praca I miejsce

Nagrody w/w konkursach ufundowane zostały przez Gminną Komisję Alkoholową i Radę Rodziców. Warto nadmienić, że główną nagrodą w klasowym konkursie klasowym jest wycieczka do kina. Ogłoszenie wyników nastąpiło 1 czerwca 2015 roku.

WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!!!

Izabella Kudelska


DZIEŃ DZIECKA 2015

1 czerwca w naszym gimnazjum był dniem pełnym atrakcji. Nasza młodzież uczestniczyła

w następujących przedsięwzięciach:

  • TURNIEJU SPORTOWYM (w piłce siatkowej  wystartowało 17 zespołów

3-osobowych)

  • POKAZIE WOKALNO-INSTRUMENTALNYM
  • POKAZIE TANECZNYM
  • KONKURSIE „MAM TALENT”

Jury w składzie Barbara Jaszczak (przewodnicząca), Agnieszka  Wawrzyniak oraz Renata Janiszewska po burzliwej naradzie ogłosiło wyniki:

I miejsce - ZESPÓŁ MUZYCZNY Blue Rock Band - BRB

II miejsce - KLASA IIA (występ taneczny)

III miejsce - PAULINA KOWALCZUK (pokaz zręcznościowy)

WYNIKI TURNIEJU SPORTOWEGO:

I miejsce - Magdalena Raj, Szymon Nowakowski i Bartłomiej Jóźwiak

II miejsce - Martyna Bagińska, Norbert Grzeszkiewicz i Zachariasz Brygier

III miejsce - Katarzyna Krysztofiak, Damian Lubelski i Krystian Bartczak

Nagrody ufundował Uczniowski Klub Sportowy

NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!!

Izabella Kudelska



„Potrafię pisać bezbłędnie”

Szkolny konkurs ortograficzny zorganizowany przez nauczycielki j. polskiego: W. Nowak i M. Antosik odbył się w dwóch etapach: w pierwszym udział wzięło 30 uczniów naszego gimnazjum, do drugiego jury zakwalifikowało 20. Wyniki poznaliśmy podczas szkolnego Dnia Dziecka. Oto one:

W kategorii klas I:

I miejsce – Zuzanna Pegowska, II miejsce – Izabela Olejniczak, III miejsce – Martyna Kujszczk i Maksymilian Bartczak;

W kategorii klas II:

I miejsce – Julia Szczygieł, II miejsce – Aleksandra Niewęgłowska, III miejsce – Anna Wypych;

W kategorii klas III przyznano jedynie 2 nagrody:

I miejsce – Zuzanna Gaczyńska, II miejsce – Milena Stańczyk.

Gratulacje!

Ogromne podziękowania dla Rady Rodziców, która dla zwycięzców ufundowała nagrody książkowe.


Żywa lekcja historii

18 maja 2015r. w naszym gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii, przeprowadzona przez Grupę Artystyczną - Rekonstrukto . Prowadzący bardzo ciekawie opowiadali nam o kulturze sarmackiej oraz życiu w średniowieczu. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała codzienność ludzi w tamtych czasach oraz jak sobie radzili w trudnych sytuacjach. Panowie przywieźli ze sobą ogromnie zasobne zbiory średniowiecznej broni, dyby oraz stroje. Przedstawiali niesamowite historie i anegdoty. Mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze o ówczesnych zwyczajach, dzięki temu, że pozwolono nam wszystkiego dotknąć, a nawet przymierzyć. Była to pouczająca, a zarazem zabawna godzina nauki.


„Strofy o Ojczyźnie” – rywalizacje ogólnopolskie

Finał XXIII Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” odbył się w sobotę 16 maja w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi. W kategorii I – III gimnazjum zmagało się 18 uczestników z całej Polski, zakwalifikowanych w kwietniu w etapie wojewódzkim. Wśród nich znalazł się nasz uczeń - Zachariasz Brygier, który prezentował dwa teksty – prozę i poezję. Po stresujących zmaganiach – a należy przyznać, że poziom finału, także zdaniem jury, był bardzo wysoki – odbyła się Gala Laureatów, czyli poetycki montaż prezentowanych utworów oraz długo oczekiwane ogłoszenie wyników. I udało się! Zachariasz został wyróżniony, otrzymał upominki rzeczowe i pamiątkowy dyplom. Przyznam, że takie chwile są szczególną nagrodą nie tylko dla ucznia, ale także dla mnie jako opiekuna. Zachariasz, brawo!

Podsumowanie konkursu

Wiesława Nowak


KONKURS LITERACKI „MOJA RODZINA”

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ozorkowie z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny ogłosiła konkurs literacki „Mamo, tato chcę Wam powiedzieć.....”.

Honorowy patronat nad konkursem objął  Starosta Powiatu Zgierskiego. Główne cele konkursu to: rozwijanie umiejętności literackich, wzbudzenie refleksji nad rodziną, tradycjami, wartościami rodzinnymi, zainspirowanie rodzin do lepszego poznania się i wewnątrzrodzinnej refleksji, wypromowanie Międzynarodowego Dnia Rodziny w środowisku lokalnym.

Wyróżnienie dostała uczennica klasy IIIA - Nikola Janiszewska.

NAGRODZONEJ SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!!!!!!!!

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Konkurs literacki

15 maja br. podczas obchodów XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Zgierzu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Miłość pisze różne wiersze”, poświęconego twórczości Haliny Poświatowskiej. Do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści z powiatu zgierskiego, w tym i my – drugoklasiści: Mikołaj Marańda i Jakub Barczyński oraz uczeń pierwszej Dawid Wymysłowski, którego praca została wyróżniona i nagrodzona.

Dziękujemy naszym opiekunkom (p. M. Antosik i p. W. Nowak), że mogliśmy wykazać się swoimi umiejętnościami i stanąć do rywalizacji.

Mikołaj Marańda


SPOTKANIA Z RODZICAMI -PRELEKCJA DOTYCZĄCA PROFILKATYKI UZALEŻNIEŃ

W dniach 7 i 13 maja 2015r. odbyły się prelekcje dotyczące profilaktyki uzależnień połączone z rozdaniem ulotek, broszur dla rodziców. Te spotkania przeprowadzone zostały przez pedagoga szkolnego, w ramach  realizowanego w naszym gimnazjum Programu Profilaktyki „Narkotyki? To mnie nie kręci!”

Cele spotkań to zwrócenie uwagi rodziców na zagrożenia jakimi są dopalacze,  dostarczenie podstawowych informacji o nowych środkach psychoaktywnych pojawiających się na rynku narkotykowym oraz aktywizacja rodziców – pozyskanie ich jako koalicjantów szkoły w chronieniu młodzieży przed szkodami wynikającymi z używania środków psychoaktywnych.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Wycieczka do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

Dnia 08.05.2015r. odbyła się wycieczka do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tej niesamowitej podróży, pozwalającej zmierzyć się z  najkrwawszy  świadectwem ludzkiej podłości ,wzięło udział osiemdziesięcioro czworo uczniów wespół z sześciorgiem opiekunów. Inicjatorką i organizatorką wizyty w Oświęcimiu była nasza nauczycielka historii pani  Małgorzata Rakowska. Z pełną powagi postawą zwiedziliśmy obóz macierzysty, gdzie ujrzeliśmy okrytą złą sławą bramę z napisem „Arbeit macht frei”, plac apelowy, ścianę straceń, blok z wystawą poświęconą więźniom żydowskiego pochodzenia oraz blok, w którym znajdowały się przedmioty codziennego użytku, należące niegdyś do skazańców. Następnie udaliśmy się do podobozu w Brzezince. Przewodniczka pokazała nam ruiny krematorium, wysadzonego przez esesmanów w celu zatarcia śladów kaźni, gdy uświadomili sobie, że wojska alianckie są już blisko. Zostaliśmy również zaprowadzeni do baraku dziecięcego, w którym zachowały się naścienne malunki nieznanego autora, przedstawiające dziecięce sylwetki, bawiące się wesoło zabawkami. Zwiedzanie zajęło nam około trzech godzin, choć nikt nie czuł upływającego czasu. Wszyscy byliśmy całkowicie pochłonięci kontemplowaniem historii obozu, zasłyszanej z ust przewodniczki. Pobyt w KL Auschwitz-Birkenau skłonił wielu z nas do refleksji , refleksji nad śmiercią i wartością ludzkiego życia, refleksji nad przemijaniem i chwytaniem dnia. Mnie wizyta w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu przysporzyła  przede wszystkim przemyśleń nad tym, do czego zdolny jest człowiek, bowiem to właśnie na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za  zbrodnię oświęcimską. Człowiek człowiekowi wyrządził tak ogromną krzywdę.  To Człowiek własnymi rękami wybudował obozy, getta, stworzył broń. Człowiek z zimną krwią strzelał i wpychał do komór gazowych. Człowiek poniżał i szydził z bliźniego. Dlatego powinniśmy pamiętać o obozie w Oświęcimiu i jego ofiarach. Powinniśmy pamiętać, by już nigdy nie stanąć naprzeciw siebie z karabinem w ręku i nienawiścią w oczach.

Natalia Nowak, IIIa


Narodowe święto w gimnazjum

Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku było wydarzeniem, które zapisało chlubną kartę historii Polski. To pierwsza w Europie, druga na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych sformułowana na piśmie ustawa zasadnicza. Przepojona szczerym patriotyzmem i wolą ratowania upadającej Rzeczypospolitej regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców kraju oraz zasady organizacji władzy państwowej.

Warto wracać pamięcią do tak ważnych chwil, dlatego nasi gimnazjaliści dnia 30 kwietnia br. przypomnieli, jak doszło do tego wydarzenia podczas apelu upamiętniającego zbliżające się święto państwowe.

Podniosłości chwili sprzyjała muzyka F. Chopina, polonez oraz polskie wiersze o charakterze patriotycznym. Uroczysty apel wraz z uczniami przygotowały nasze polonistki - p. M. Antosik i p. W. Nowak.

Karolina Marchewa



Szkolne Konkursy przeprowadzone w ramach realizacji Projektu „Dni Profilaktyki 2015”

Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego
Regulamin Szkolnego Konkursu Filmowego
Regulamin Szkolnego Konkursu Literackiego


Karnawał tu i tam



ZAJĘCIA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ 
13 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyły się dwugodzinne warsztaty z doradcą zawodowym dla klas II. Prowadzili je przedstawiciele Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi. Zajęcia były bardzo interesujące. Rozwiązywaliśmy m.in. testy dotyczące naszych upodobań, które pomogły nam określić kierunek w jakim chcielibyśmy się dalej kształcić oraz rozmawialiśmy o szkołach, które umożliwią nam osiągnięcie danych celów. Niewątpliwie wielu osobom pomogło to w sprecyzowaniu swoich oczekiwań dotyczących zawodu.


Aleksandra Niewęgłowska kl. IIB


Wycieczka do "ANAGRY" w ramach realizacji Programu z Preorientacji Zawodowej

Chętni uczniowie II i III klas w dniach 5 i 12.12.2014r. wyjechali do "ANAGRY" - Łódzkiej Szkoły Mody-Kosmetologii-Fryzjerstwa .

Dnia 12 grudnia chętni uczniowie klas trzecich naszej szkoły wyjechali do Łódzkiej Szkoły Mody- Kosmetologii- Fryzjerstwa "Anagra". W czasie pobytu w placówce poznali wiele ciekawych aspektów pracy tej szkoły, dowiedzieli się, jakie możliwości otwiera przed nami nie tylko to miejsce, ale też inna technika. Ponadto każdy z uczestników wyjazdu został poddany zabiegom kosmetycznym i fryzjerskim, które wykonywali uczniowie tejże szkoły pod czujnym okiem instruktorów zawodu.

Zuzanna Gaczyńska IIIa

Cele i założenia programowe wycieczki:

  • Wyjazd edukacyjny.
  • Zapoznanie się uczniów z ofertą edukacyjną Łódzkiej Szkoły Mody-Kosmetologii-Fryzjerstwa "ANAGRA" .
  • Pokazanie uczniom praktycznej strony wykonywania różnych zawodów:

kosmetyczka-wizażystka, stylistka paznokci, fryzjer-stylista, kreator wizerunku.

  • Nabycie umiejętności przeprowadzania wywiadów i pisania sprawozdań.
  • Pokazanie uczniom możliwości awansu zawodowego w/w zawodach.

.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny




„Bumerang”  przedstawienie profilaktyczne

Dnia 09.12.2014 r. odbył się w naszym gimnazjum spektakl dla naszej młodzieży. To już kolejny raz przyjechali do Parzęczewa aktorzy z Teatru "Kurtyna " z Krakowa. W ciekawy i nieszablonowy sposób przedstawili temat godności człowieka, szacunku innych ludzi.

Przedstawienie ostrzegało przed zawieraniem przypadkowych znajomości i pokazało tragiczne w skutkach konsekwencje wynikające z upojenia alkoholowego. W przedstawieniu podkreślona została zdecydowana reakcja szkoły na zaistniały problem i mądrość pedagoga w trudnej dla uczniów sytuacji.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych odbył się też spektakl o tej samej tematyce dla rodziców. Przedstawienia dla uczniów i ich rodziców zostały sfinansowane przez Urząd Gminy w Parzęczewie, ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Andrzejki 2014
Dnia 28 listopada w naszym gimnazjum odbyła się zabawa andrzejkowa z przygotowanymi różnego rodzaju wróżbami.  Każda z klas przygotowała stoisko, gdzie wybrane osoby wcielały się we wróżbitów i magów. Gimnazjaliści oferowali wróżenie z ręki, z kart,  przelewanie wosku przez klucz itp. Uczniowie i nauczyciele chętnie podziwiali wysiłki innych oraz korzystali z okazji, by bawić się w przepowiadanie przyszłości. Może niektóre wróżby się spełnią?

Następnie odbyła się dyskoteka. W przerwach w tańcu zorganizowano karaoke, w którym młodzież brała udział nawet całymi grupami. Wszyscy doskonale się bawili.

Julia Szczygieł  IIc


13 listopada 2014r. zawitał do naszej szkoły Pan Arkadiusz Jakus. Przedstawił nam świat opery i opowiedział jej historię. Zaśpiewał dwie arie, którymi podbił serca kilku naszych uczennic.



ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada br. grupa młodych artystów wystąpiła w kościele parafialnym w Parzęczewie podczas obchodów Święta Odzyskania Niepodległości Narodowej. Występ poprzedzający mszę świętą został entuzjastycznie odebrany przez obecnych w świątyni parafian, wśród których obecni byli przedstawiciele gminy, starostwa oraz FIT-u, którzy to po mszy złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary wojen.

Zuzanna Gaczyńska kl.IIIA



Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 7 listopada 2014r. w naszej szkole miały miejsce obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Grupa uczniów pod czujnym okiem pani Małgorzaty Rakowskiej i Izabelli Kudelskiej starannie przygotowała akademię, którą z równie mocnym zaangażowaniem przedstawiła młodzieży gimnazjalnej. Spektakl był przekrojem przez historię państwa polskiego od zaborów po obecne czasy.

Zuzanna Gaczyńska kl.IIIA


POZNAJEMY ZAWÓD STRAŻAKA

27.10 (poniedziałek) na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie ze strażakami. Panowie którzy przybyli są absolwentami naszej szkoły. Ciekawie opowiadali nam o swojej pracy. Okazuje się, że nie jest ona wcale taka łatwa i przyjemna jak mogłoby nam się wydawać. Jest bardzo odpowiedzialna, wymaga dużej sprawności fizycznej, wytrzymałości psychicznej oraz ogromniej wiedzy. Aby zostać strażakiem trzeba mieć średnie wykształcenie, przejść próbę wydolnościową i trzyletnią służbę przygotowawczą lub ukończyć jedną ze szkół Państwowej Straży Pożarnej. Dopiero wtedy można starać się o miejsce wśród strażaków, a kandydatów jest wielu.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Goście odpowiedzieli na wszystkie przygotowane przez uczniów pytania. Spotkanie to pokazało nam ten zawód z zupełnie innej strony. Wywarło na nas ogromne wrażenie. Nam gimnazjalistom bardzo przydają się takie spotkania, ponieważ wielu już się zastanawia nad tym co chciałby robić w przyszłości. Czekamy na następne…

Magdalena Raj II c


„Jak sobie radzę z dysleksją?” – konkurs o Pióro Starosty Zgierskiego w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

23.10.2014r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Ozorkowie został rozstrzygnięty konkurs literacki pod hasłem „Jak sobie radzę z dysleksją?”. Konkurs ten, objęty patronatem Starosty Zgierskiego, przygotowała dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ozorkowie. Nasi uczniowie odnieśli znaczące sukcesy (także nasza absolwentka – Natalia Talara). Oto wyniki konkursu (z internetowej strony Poradni):

  • I miejsce Dawid Wymysłowski – Gimnazjum Parzęczew
  • II miejsce Natalia Król – Solca Wielka
  • III miejsce Dominika Otwinowska – Liceum Ogólnokształcące Ozorków
  • Wyróżnienie Wiktor Gieraga – Solca Wielka
  • Wyróżnienie Natalia Talara – Liceum Ogólnokształcące
  • Wyróżnienie Patrycja Olczak – Leśmierz
  • Wyróżnienie Katarzyna Krysztofiak – Gimnazjum Parzęczew

Uczniom gratulujemy osiągnięć i pięknych nagród rzeczowych!

Wiesława Nowak

Poniżej najlepsza praca – Dawida Wymysłowskiego

„Autobiografia”

Dysleksja  to nie choroba,

Dla mnie żadna przeszkoda.

Mam dar od Boga,

Lubię rymować słowa.

Moje wiersze,

Pisane z niejednym błędem,

Lecz z sercem,

Radością, miłością i pewnością,

Że nie jestem sam,

Wśród zimnych ścian.

W polskim języku,

Jest zasad bez liku.

Więc się produkuję,

Żeby choć dostać tróję.


 ________________________________

Droga do sukcesu w Gminie Parzęczew

Wraz z początkiem września rozpoczęła się realizacja zajęć dodatkowych w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych pn.: „Droga do sukcesu!”. Jest to projekt skierowany m.in. do uczniów Gimnazjum w Parzęczewie. Projekt ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych, rozwój wykształcenia, zainteresowań i kompetencji kluczowych uczniów oraz zwiększenie uczestnictwa dziewcząt i chłopców w zajęciach uznawanych za typowe dla jednej z tych płci. W ramach zadania planuje się przeprowadzenie szeregu rodzaju zajęć dodatkowych. Uczniowie Gimnazjum w Parzęczewie w ciągu całego roku szkolnego będą mogli skorzystać w zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego i matematyki, zajęć rozwijających zainteresowania językiem angielskim i niemieckim oraz terapii psychologiczno – pedagogicznej. Ponadto, w Gimnazjum w Parzęczewie powstał Szkolny Ośrodek Kariery. W ramach SZOK uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach z doradztwa zawodowego, mających na celu zwiększenie wiedzy ucznia na temat własnych predyspozycji zawodowych.

Planuje się, że we wszystkich zajęciach weźmie udział łącznie 86 uczniów Gimnazjum w Parzęczewie. Są to uczniowie, u których zespół nauczycieli zdiagnozował określone problemy, trudności w nauce, ale również szczególne uzdolnienia w kierunku języków obcych. Wszystkie zajęcia prowadzone są w roku szkolnym 2014/2015, a uczniowie podzieleni zostali na grupy 6 – 8 osobowe, tak aby efekty pracy były jak największe.

Projekt „Droga do sukcesu” to również nowe doposażenie dla szkoły. Zgodnie z założeniami projektu do Gimnazjum zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt multimedialny, słowniki do języka polskiego oraz języków obcych, książki, oprogramowania komputerowe, plansze edukacyjne oraz wiele innych ciekawych pomocy dydaktycznych. Z pewnością nowe zaplecze edukacyjne ułatwi pracę na zajęciach, sprawi, iż będą one atrakcyjniejsze dla uczniów, a co istotne posłuży także następnym pokoleniom. Ponadto, sprzęt multimedialny oraz oprogramowania przyczynią się do podniesienia innowacyjności szkół, a tym samym skupią większą uwagę uczniów na realizowanym programie zajęć.

Projekt wpisuje się w główne cele edukacji, czyli inwestycję w rozwój ucznia. Jak sama nazwa wskazuje, stawia on na rozwój dziecka i możliwość rozwinięcia przez nich skrzydeł.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu: 235 960,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych wynosi 200 566,00 zł, a kwota 35 394,00 zł to wkład własny Gminy Parzęczew. 
Beneficjent projektu: Gmina Parzęczew. Okres realizacji: 01.08.2014 r. – 30.06.2015 r.

koordynator projektu Ewa Maślińska


III EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO „Bukiet słów w podzięce”

Dnia 14.10.2014r. podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się podsumowanie III edycji szkolnego konkursu literackiego  „Bukiet słów w podzięce” oraz wręczenie dyplomów i książek.

W tegorocznej edycji wzięło udział 11 gimnazjalistów.

Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy!

Jury w składzie: Wiesława Nowak i Małgorzata Antosik (nauczycielki języka i organizatorki konkursu), oraz pedagog Izabella Kudelska zdecydowało o przyznaniu 5 nagród. I tak:

I miejsce – Natalia Nowak, klasa IIIa

II miejsce – Katarzyna Krysztofiak, klasa IIIb

III miejsce –Kamila Gieraga, klasa IIIa

Wyróżnienie – Jakub Barczyński , klasa Ia

Wyróżnienie  - Marta Majchrzak, klasa IIIb

 

Zwycięzcom gratulujemy!

Najlepsza praca – Natalii Nowak


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października 2014 roku o godzinie 10:00 w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się ślubowanie gimnazjalistów klas pierwszych. Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz wójt Gminy Parzęczew. Pan Ryszard Nowakowski wręczył coroczne nagrody wójta dla nauczycieli. W tym roku otrzymały je Pani dyrektor Ewa Świniuch i Wiesława Nowak. Tegoroczną nagrodę dyrektora odebrali: Sylwia Kulon, Małgorzata Antosik oraz Andrzej Nawrocki.

Po oficjalnej części, odbyły się przedstawienia w wykonaniu kilkunastu uczniów klas pierwszych. Występy przygotowały Panie Małgorzata Rakowska i Bożena Kurtasińska. Kolejnym punktem uroczystości były otrzęsiny, przygotowane przez uczniów klas drugich. Pierwszakom dorysowano noski i wąsy oraz wylosowani uczniowie musieli stawić czoła przygotowanym zadaniom.

Klaudia Szymankiewicz
Julia Ściślińska


WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014

Całościowe zestawienie staninowe osiągnięć uczniów Gimnazjum w Parzęczewie

Stanin Historia i WOS Język  polski Przedmioty przyrodnicze Matematyka J. angielski  p. podst. J. niemiecki  p. podst.
1.najniższy 29,2 – 41,8 16,8 – 40,5 24,6 – 34,5 10,8 – 20,7 22,2 – 37,8 26,5 –36,5
2.bardzo niski 41,9 – 50,2 40,6 – 56,4 34,6 – 42,3 20,8 – 32,9 37,9 – 48,7 36,6 – 40,8
3.niski 50,3 – 53,9 56,5 – 61,5 42,4 – 46,1 33,0 – 38,7 48,8 – 55,2 40,9 – 45,0
4.niżej średni 54,0 – 56,5 61,6 – 65,1 46,2 – 49,0 38,8 – 41,3 55,3 – 60,8 45,1 – 49,6
5.średni 56,6 – 59,2 65,2 – 68,7 49,1 – 52,1 43,2 – 47,5 60,9 – 66,9 49,7 – 54,6
6.wyżej średni 59,3 – 62,3 68,8 – 72,0 52,2 – 55,3 47,6 – 52,4 67,0 – 73,5 54,7 – 60,1
7.wysoki 62,4 – 66,0 72,1 – 76,0 55,4 – 59,7 52,5 – 59,1 73,6 – 81,6 60,2 – 67,5
8.bardzo wysoki 66,1 – 73,4 76,1 – 82,1 59,8 – 68,9 59,2 – 72,1 81,7 – 92,8 67,6 – 76,8
9. najwyższy 73,5 – 90,2 82,2 – 93,2 69,0 – 95,3 72,2 – 97,2 92,9 – 99,3 76,9 – 100,0

Wyniki uczniów Gimnazjum w Parzęczewie a krajowe

Historia, WOS J. polski Przyrodnicze Matematyka J. angielski J. niemiecki
szkoła 63, 9% 73,1% 59% 47% 67,2% 67,5%
kraj 58% 68% 52% 47% 67,0% 54,0%

Ważne…

  • Historia i wiedza o społeczeństwie – 3. miejsce w powiecie (na 29 szkół);
  • Język polski – 3. miejsce w powiecie;
  • Przedmioty przyrodnicze (biologia, chemia, geografia, fizyka) – 1. miejsce w powiecie, w tym klasa IIIb – 14. miejsce w województwie (na 337 szkół)!

Uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!


Pismo Marszałka Województwa Łódzkiego



W świecie swingu

Od poprzedniego roku nasza szkoła gości członków „Fundacji Muzyki Świata”. Nauczyciele i dyrekcja postanowili dalej kontynuować koncerty edukacyjne dla uczniów. 18 września odbył się I występ zatytułowany „W świecie swingu”. Mieliśmy możliwość zapoznania się z podstawowymi krokami tego stylu. Wszyscy bawili się znakomicie.



Projekt Se-ma-for Film Festival On Tour w GBP w Parzęczewie realizowany z młodzieżą z Gimnazjum w Parzęczewie

Zaproszenie


Wybory Samorządu Uczniowskiego

Dnia 19 września w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, w którym wzięło udział 110 uczniów. Każdy z nich mógł zagłosować na swojego kandydata. Większością głosów (21) zwyciężyła Martyna Bagińska, zostając nową przewodniczącą. Na miejscu zastępcy znalazła się Magdalena Raj (16). Natomiast na stanowisku sekretarzy z równą liczbą głosów (13) Julia Szczygieł i Julia Sypniewska. Jeden głos został unieważniony.



75 rocznica bitwy nad Bzurą

14 września 2014 roku obchodziliśmy 75 rocznicę bitwy nad Bzurą. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godz. 11.30 w Kościele p.w. W.N.M.P. w Parzęczewie. Po nabożeństwie udaliśmy się na tyły kościoła w celu odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej lotników zestrzelonych nad Parzęczewem 5 września 1939 r.

Kolejna część uroczystości odbyła się przy pomniku poświęconym żołnierzom w miejscowości Orła. W obchodach brała udział kompania honorowa z jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej, którą reprezentował mjr Waldemar Stafijowski. Dowódcą obchodów bitwy był kpt. Arkadiusz Wypych. Po odczytaniu Apelu Poległych kompania oddała uroczystą salwę po czym zostały złożone wieńce. Również kwiaty z naszej szkoły (Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Parzęczewie) trafiły na swoje miejsce przed pomnikiem. Największe brawa otrzymał p. Maksymilian Kasprzak, który sam uczestniczył w bitwie pod Bzurą. Opowiedział nam swoją historię ze wszystkimi szczegółami. Wzruszające przemówienie wygłosił także płk. Zbigniew Zieliński - były Sekretarz Stanu do spraw kombatantów. Po wszystkim udaliśmy się na tradycyjną żołnierską grochówkę.

Uroczystość zgromadziła liczne organizacje społeczne, Ochotnicze Straże Pożarne, Związek Harcerstwa Polskiego oraz szkoły. Nasze Gimnazjum reprezentowali uczniowie ubrani w eleganckie stroje oraz rowerzyści pod przewodnictwem nauczyciela w-f'u, p. Pawła Kurowskiego. Nad całym wydarzeniem czuwała p. Małgorzata Rakowska, która była organizatorem wyjazdu


Zakończenie roku szkolnego 2013/14



Sprawozdanie z wycieczki w ramach Programu z Preorientacji Zawodowej

26.06.2014r. chętni uczniowie z klas pierwszych wybrali się wraz z panią pedagog Izabellą Kudelską na wycieczkę do firmy „Gedeon”, zajmującą się wyrobem róźnego typu tkanin. Kiedy dotarliśmy na miejsce przywitał nas pan Bogdan Deka właściciel firmy. Oprowadził nas po obiekcie, zaczynając od pomieszczenia, w którym  składowany jest materiał. Zanim jeszcze ruszyliśmy zobaczyć jak funkcjonuje produkcja, pan Deka opowiedział o tkaninach jakie wyrabiają i zaletach wykonywania zawodów związanych z jego firmą. Później zobaczyliśmy dwie hale produkcyjne jak również  nowo wybudowane jeszcze nie w pełni oddane do użytku magazyn i nowoczesną halę. Po obejrzeniu wszystkich pomieszczeń, został przeprowadzony wywiad z właścicielem i pracownikiem firmy. Ta wycieczka choć krótka była bardzo ciekawa, mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonuję przemysł włókienniczy.


Weronika Bukowska kl. Ia


Cele i założenia programowe wycieczki:

  • Wyjazd edukacyjny.
  • Zapoznanie się uczniów ze specyfiką pracy w zakładzie.
  • Pokazanie uczniom praktycznej strony wykonywania takich zawodów jak: inżynier włókiennictwa, technik włókiennik i nauczyciel włókiennictwa.
  • Nabycie umiejętności przeprowadzania wywiadów.
  • Pokazanie uczniom możliwości awansu zawodowego - kierunki kształcenia niezbędne do podjęcia pracy w zakładzie.
  • Integracja młodzieży gimnazjalnej - przeciwdziałanie i eliminowanie konfliktów między uczniami.

pedagog Izabella Kudelska


Wywiad z pracownikiem firmy „Gedeon”


WARSZTATY Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

Dnia 12 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące doradztwa zawodowego. Warsztaty przeprowadzili w klasach II doradcy zawodowi pani Anna Przewoźniak i pan Piotr Łoś z Mobilnego Centrum Informacji OHP w Łodzi. Podczas bardzo ciekawych zajęć wykonaliśmy szereg ćwiczeń, mających m.in.: sprawdzić poziom ukształtowania osobowości, zbadać nasze predyspozycje, a na koniec odkryć zalecany nam zawód. Oczywiście poinformowano nas, że testy te mają nam pomóc wybrać drogę kariery lub upewnić w wyborze- kierunek zależy od nas. Spotkanie z doradcami pomogło nam wiele zrozumieć, rozjaśniło niejasne sprawy- dlatego uważam je za wartościową lekcję.

Zuzanna Gaczyńska kl. IIA


APEL Z OKAZJI KANONIZACJI JANA PAWŁA II

Dnia 26 maja 2014 roku w naszym Gimnazjum celebrowaliśmy kanonizację papieża Polaka - Jana Pawła II, która odbyła się 27 kwietnia w Watykanie. Na samym początku tego jakże wyjątkowego apelu odbył się konkurs wiedzy o naszym papieżu. Jury w składzie: Pani Sylwia Kulon, Ksiądz Jerzy Serwik oraz Pan Paweł Kurowski wyłoniło zwycięzców.

Wyniki są następujące:

I miejsce- Katarzyna Michalak i Michał Niewiadomski

II miejsce- Łukasz Łukaszewski i Marcin Michałowski

II miejsce- Paweł Tarka i Bartłomiej Graczyk

Miłe sprawdzanie testów zapewnili nasi szkolni artyści, np. śpiewem doskonale znanej nam Barki, recytacją, oraz ciepłymi wspomnieniami z życia papieża.

Za przygotowanie apelu dziękujemy Pani Izabelli Kudelskiej i ks. Bartkowi Franczakowi

Magdalena Krysztofiak, IIIa



Konkursy, osiągnięcia…

Nasze uczennice uczestniczyły w kolejnych dwóch konkursach recytatorskich. Ich piękne  interpretacje zostały wysoko ocenione. I tak:

  • W sobotę 17 maja w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi podczas finału XXII Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” Olga Gabryelczykuzyskała III miejsce i Wiktoria Kończarek – wyróżnienie. Warto dodać, że poziom recytacji był bardzo wysoki, a już samo uczestnictwo w finale ogólnopolskim niemałym przeżyciem.

Zobacz całościowe wyniki konkursu

  • W środę 21 maja w Gimnazjum im. J. Pawła w Ozorkowie podczas V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie” Wiktoria Kończarek uzyskała I miejsce, Olga Gabryelczyk II miejsce i Natalia Nowak – III miejsce.

Dziękujemy i gratulujemy sukcesów!

Wiesława Nowak



SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW PROFILKATYCZNYCH

Dnia 12 maja 2014 r. do naszego gimnazjum przyjechał Pan Krzysztof Szerlong, który pracuje w Monarze z młodzieżą uzależnioną. Na początku Pan Krzysztof przedstawił się i opowiedział o swoich pierwszych doświadczeniach z używkami oraz o jego problemach w szkole. Podał powody, dlaczego młodzi ludzie nie powinni próbować środków uzależniających. Następnie podzielił nas na grupy, podczas pracy musieliśmy się wykazać wiedzą na temat uzależnień. Przy każdym omawianym przez nas podpunkcie opowiadał nam historie, w które nie każdy byłby wstanie uwierzyć. Spotkanie z takim człowiekiem było bardzo dobrym pomysłem  na ostrzeżenie młodzieży naszej szkoły. Było ono ciekawe i pouczające, a zarazem utrzymane w miłej atmosferze.

Julia Szczygieł kl.Ic

Warsztaty z terapeutą zostały  sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie.  Podstawowym założeniem  warsztatów  jest zachęcenie do brania odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz reagowanie na to co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Mają one na celu kształtowanie wśród młodzieży postaw asertywnych i umiejętności rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych.

Izabella Kudelska


Spotkanie z dziennikarzami Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

06.05.2014r. odbyło się spotkanie z dziennikarzami Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z okazji Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego- bohatera , emisariusza AK, aktywnego działacza politycznego, dyrektora RWE . Mieliśmy okazję wysłuchać opowieści Senatora RP Aleksandra Świeykowskiego i prof. Konrada Tatarowskiego oraz fragmentów audycji radiowych. Obejrzeliśmy również część filmu pt.: „ Pseudonim Jan Nowak” autorstwa Jolanty Chojeckiej. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o życiu Polaków w tamtych latach, o trudach, które musieli pokonać nasi Rodacy. Poznaliśmy historię w nietypowej formie, ponieważ przekazali nam ją ludzie uczestniczący w tych wydarzeniach. Myślę, że dla każdego z nas była to niezapomniana lekcja.


Wiktoria Kończarek


Lekcje biologii inaczej
W dniu 15.04.2014r. odbyła się żywa lekcja biologii. Do naszego gimnazjum przyjechali pasjonaci węży z Krakowa z Agencji Impresaryjno-Artystycznej „KLAPS ART”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat tych gadów. Opiekunowie umożliwili nam bezpośredni kontakt z tymi ciekawymi zwierzętami.


Coraz bliżej święta...
14 kwietnia odbył się w naszej szkole III Kiermasz Wielkanocny. Każda klasa przygotowała stoisko z różnymi smakołykami. Znalazły się tam miedzy innymi ciasta, galaretki, tosty a także ozdoby wielkanocne i wiele innych. Uzyskane fundusze zostaną przekazane na paczki dla uczniów. W tym roku zebraliśmy 641,37zł.

Klasa IA -20,10 zł
Klasa IB -186,37 zł
Klasa IC -152 zł
Klasa IIA -27,50 zł
Klasa IIB -161,15 zł
Klasa IIIA -82,20 zł
Klasa IIIB -12,05 zł

Marta Morańda


Sukcesy w recytacji

1.04,2014r. nasze uczennice – Olga Gabryelczyk i Wiktoria Kończarek uczestniczyły w Wojewódzkim Turnieju Recytatorskim Literatury Satyrycznej. Przesłuchania miały miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury im. Małego Księcia w Ozorkowie. Piękna recytacja gimnazjalistek została doceniona przez jury – Wiktoria zajęła I miejsce, natomiast Olga wyróżnienie.

http://www.mdk.ozorkow.net/.

Warto wspomnieć, że obie uczennice zmagały się także wcześniej – 22.03.2014r. w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, gdzie odbyły się eliminacje wojewódzkie Konkursu Recytatorskiego "Strofy o Ojczyźnie". Nasze recytatorki zakwalifikowały się do XXII Finału Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego. Tak więc 17.05.2014r. trzymamy kciuki!

Protokół z posiedzenia jury

Wiesława Nowak


DEBATA PROFILAKTYCZNA

28 marca w  Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie odbyła się DEBATA PROFILAKTYCZNA  pt. "Odszukaj siebie w ruchu i tańcu". Uczniowie szkół z terenu naszej gminy oraz gminy i miasta Ozorkowa podczas spotkania promowali aktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Nasi gimnazjaliści przedstawili krótką scenkę, która w sposób humorystyczny pokazała zebranej widowni jakie mogą być następstwa niezdrowego jedzenia. Głównym celem DEBATY była promocja zdrowego trybu życia wśród młodych ludzi. Podczas spotkania uczniowie świetnie się bawili i z wielką uwagą słuchali swoich kolegów i koleżanek.

Izabella Kudelska


Artykuł napisany na szkolny konkurs w ramach profilaktyki uzależnień

TOBIE TEŻ JUŻ SIĘ NA PEWNO ZDARZYŁO…

Czy młodzi ludzie potrafią odmawiać?

Zwykłe popołudnie. Wychodzisz na spacer, aż nagle zaczepia cię ktoś nieznany. Śmieje się, wygląda całkiem miło. Proponuje tylko jedno piwo. Godzisz się?

Jaka jest granica między jedną strzykawką szczęścia, uniesienia, oderwania od codzienności a nałogiem? Czy młodzi ludzie potrafią odmawiać?

Wiele razy, przechodząc ulicą, patrzyłam na te młode, jeszcze niepełnoletnie, dziewczyny i mimowolnie coś mnie od nich odrzucało. Siedziały w towarzystwie starszych panów z alkoholem oraz papierosem w rękach, śmiejąc się przy tym tak, jak gdyby były dumne ze swych poczynań. Za każdym razem zastanawiało mnie, czy te nastolatki nie mają granic moralności? To samo dotyczy podchmielonych chłopców, klnących i przekazujących sobie po kolei tytoniowe zawijki, o ile to tytoń. Nikt z tych młodych ludzi nie odmawia…

Odnoszę wrażenie, że atrakcyjność XXI wieku nie mierzy się w granicach kultury, a mocnej głowy, zasmolonych płuc oraz brudnego krwiobiegu. Po używki sięgają coraz młodsi. Presja rówieśników, chęć zaimponowania, prześladowania, kompleksy, depresja wygrywa ze zdrowym rozsądkiem jak i z samym zdrowiem. Skąd wy to znacie… Aby potwierdzić, że nastolatkowie sięgają po używki, nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wejść do klubu, wybrać się na spacer po mieście późnym wieczorem. Możemy zrobić także test – znaleźć małą grupę nieletnich osób i zapytać, czy chcą zapalić lub zaproponować puszkę piwa. Zapewniam, iż nie odmówią. Jak dalej potoczą się ich losy, skoro zaczynają w tak młodym wieku?

Najnowsze badania pokazują, że w ośrodkach  odwykowych znajduje się trzykrotnie więcej uzależnionych niż w poprzednich latach. To przecież o czymś świadczy…

Jeśli jesteś rodzicem, który to czyta, pomyśl, co możesz zrobić, by pomóc swojemu dziecku.

Jeśli jesteś osobą poniżej 18 lat, zastanów się,  zanim sięgniesz po używki.

Pomyśl, zanim sięgniesz po kolejnego papierosa, kolejnego skręta, kolejną działkę, kolejną puszkę piwa…

Pomyśl, zanim sięgniesz po UZALEŻNIENIE!

BĄDŹ WOLNYM CZŁOWIEKIEM!

 

Natalia Talara


Z mitologią na ty

Na początku lutego został ogłoszony konkurs mitologiczny „Z mitologią na ty”. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu była pani Małgorzata Rakowska. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji,  jak również rozwijanie postaw poznawczych wśród młodzieży.

Dnia 18.O2.2014r. odbył się pierwszy etap konkursu mitologicznego, w którym to uczniowie musieli wykazać się znajomością mitów, podań bohaterskich oraz bogów starożytnych Greków. W zmaganiach wzięło udział dwudziestu uczestników z czego jedenastu zakwalifikowało się do następnych dwóch etapów.  W drugiej części konkursu uczniowie musieli stawić czoła frazeologizmom związanym z mitologią oraz dwunastu pracom Heraklesa. Największe wyzwanie stanowił jednak ostatni etap, w którym uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w wybraną przez siebie postać z mitologii.  Można by rzec, że dnia 20.03. 2014r. kiedy to odbyły się dwie ostatnie rundy  zmagań próg szkoły przekroczyło wiele ważnych osobistości m.in. bogini łowów Artemis, mocarny Jazon, bogini śmierci i magii Hekate, Dionizos…

Po zliczeniu punktów z wszystkich części konkurencji, a było ich do zdobycia aż pięćdziesiąt dziewięć , na podium znaleźli się następujący uczniowie:

1.Natalia Nowak (54pkt.)

2.Agnieszka Mroziak (52pkt.)

3.Jakub Stasiak (48pkt.) i Anna Birlet (48pkt.)

Wyróżnione zostały również dwie osoby: Weronika Janisz (47pkt.) oraz Dominik Domański (47pkt.)

Natalia Nowak

III Etap Konkusu Mitologicznego - zwycięska prezentacja bogini Hekate Natalii Nowak


Sprawozdanie z Pierwszego Dnia Wiosny – 21 marca 2014r.

Podczas Pierwszego Dnia Wiosny Jury pracowało  w następującym  składzie:

Pani Barbara Jaszczuk - przewodnicząca Jury

Pani Małgorzata Śmiałek - członek Jury

ks. Bartłomiej Franczak - członek Jury

Wyniki Konkursów:

Najzabawniejszy mini playback-show.

Każda klasa zaprezentował miniplayback- show wybranego zespołu/piosenki. Przy ocenianiu ważny  był dobór repertuaru, stroje, fryzury, scenografia, taniec/ruch/gest.

I MIEJSCE - KL. IIA

II MIEJSCE - KL. IIIA

III MIEJSCE - KL. IB

Scenki profilaktyczne.

Klasy przygotowały  scenki, w których mogła wziąć udział dowolna liczba uczniów z klasy. Tematyka scenek była związana z zagrożeniami i  losowana była wcześniej przez nie jest dowolna  przewodniczącej SU.

I MIEJSCE - KL. IIB

II MIEJSCE - KL. IIA

III MIEJSCE - KL IIIB

Wybory Miss i Mistera Gimnazjum.

W wyborach uczestniczyli reprezentanci klas (po dwoje – dziewczyna i chłopiec). Podczas oceny był brany pod uwagę odpowiedni, oryginalny (dobrany do osobowości) strój oraz krótka prezentacja swojej osoby. Ponadto przedstawiciele odpowiedzieli na 2 pytania przewodniczącej SU,  która jednocześnie prowadził imprezę szkolną.

MISS GIMNAZJUM 2014 - Karolina Marchewa

MISTER GIMNAZJUM 2014 - Adam Olejniczak

WICEMISS GIMNAZJUM 2014 - Katarzyna Michalak

WICEMISTER GIMNAZJUM 2014 - Arkadiusz Kołodziejczyk

Konkurs Plastyczny pt. "STOP - UZALEZNIENIOM"

I MIEJSCE - Katarzyna Krysztofiak KL. IIB

II MIEJSCE - Urszula Stańczyk i Karolina Głodek KL. IIA

III MIEJSCE - Zachariasz Brygier i Norbert Grzeszkiewicz KL IIB

WYRÓZNIENIE : Julia Ściślińska i Anna Strąkowska


Spotkanie z policjantem

Do naszego gimnazjum w dniu 19 marca 2014r. przyjechała Pani policjant podkomisarz Aneta Kominiak, z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Tematem spotkania była: „Odpowiedzialność prawna nieletnich, a ryzykowne zachowanie”.

Podczas rozmowy, Pani policjant wyjaśniła nam co to jest odpowiedzialność karna. Podała także przykłady agresji, zachowań pseudokibiców i młodzieży szkolnej, oraz przykłady cyberprzemocy, fizycznego i psychicznego znęcania się nad innymi osobami. Pani podkomisarz powiedziała nam jak reagować na różne niebezpieczne sytuacje. Opowiedziała nam również wielorakie historie, które były przykładem brutalnego zachowania się uczniów. Wyjaśniła, jakie możliwe kary mogą nam grozić za drobne przestępstwa (pobicia, ustawki, nadużywanie alkoholu, cyberprzemoc, prześladowanie). Każdy uczeń mógł zadać Pani podkomisarz Kominiak pytanie, na które chętnie odpowiadała.

To spotkanie bardzo było potrzebne naszym uczniom, ponieważ nie każdy wiedział co grozi za drobne wykroczenia.

Szczygieł Julia kl. Ic


Forum 2014

Dnia 27.02.2014r. w naszej szkole odbyła się IX edycja FORUM  - „Szkoła marzeń” poświęconego preorientacji zawodowej. Gościliśmy 18 szkół ponadgimnazjalnych  z województwa łódzkiego, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Placówki reklamowały się w dzięciominutowych prezentacjach multimedialnych, a ponadto przedstawiciele szkół prowadzili rozmowy z zainteresowanymi gimnazjalistami przy wyznaczonych stanowiskach. Na spotkanie zostały zaproszone okoliczne gimnazja m.in. z Modlnej, Solcy Wielkiej i Domaniewa.  Forum poprowadziła uczennica klasy II A Natalia Nowak, a opieką organizatorską objęła p. Izabella Kudelska - pedagog szkolny i p. Andrzej Nawrocki - nauczyciel matematyki. Impreza nadal cieszy się dużym zainteresowaniem szkół oraz samych uczniów, którym pomaga w wyborze  dalszej drogi edukacyjnej.

Olga Gabryelczyk III A

Ktoś może zadać pytanie, po co w ogóle organizujemy to FORUM?

Wybór szkoły ściśle wiąże się z wyborem przyszłego zawodu. Decyzja ta niezwykle ważna może rzutować na  przyszłość w życiu dorosłym. Wybierając szkołę pamiętać musimy o swoich predyspozycjach, zainteresowaniach, cechach osobistych, a nie o życzeniach rodziców, kolegów bądź koleżanek. Uczniowie gimnazjum, którzy muszą podjąć decyzje sięgając daleko w przyszłość, szukają porady najczęściej u rodziców, a także nauczycieli. Choć wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, to dokonywany jest niestety często w sposób mało przemyślany i przypadkowy. Z rozmów z uczniami wynika, że udział w takich Targach Edukacyjnych zdecydowanie pomaga im w podjęciu decyzji co do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny


Prezentacja projektów edukacyjnych

Dnia 13 lutego 2014r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych, realizowanych przez trzy Młodzieżowe Grupy Inicjatyw Obywatelskich. Projekty te były współfinansowane przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Pierwsza grupa pod okiem p. Wiesławy Nowak zajęła się zagadnieniem świadomości konsumenckiej i prawami kupujących, Wiele informacji na temat możecie znaleźć na ich facebookowym profilu „Świadomi Konsumenci”. W ramach przedsięwzięcia grupa przygotowała prezentację, przeprowadziła ankiety, wykonała tablicę „ABC Konsumenta” oraz zaprezentowała cykl skeczy „Świat konsumencki pół żartem, pół serio”, ukazujących w przystępny sposób łamanie praw konsumenta. Ponadto młodzież uzyskała cenne informacje, do kogo należy się zwrócić, gdy poczujemy się pokrzywdzeni.

Druga grupa, której opiekunem była p. Izabela Kudelska, także zgłębiała świat konsumencki, choć kierunek  jej poszukiwań był nieco inny. Grupa m.in. wzięła pod lupę znaki konsumenckie i ich znaczenie, co za tym idzie zwróciła także uwagę na pochodzenie poszczególnych produktów oraz warunki pracy w krajach azjatyckich. Młodzież wykonała prezentację multimedialną, przedstawiającą etapy swojej pracy, ponadto przeprowadziła ciekawe warsztaty w gimnazjum i szkole podstawowej oraz anonimowe ankiety, oddające poziom świadomości konsumenckiej. Podsumowaniem ich działań stanowiły krótkie, komediowe scenki, które bardzo podobały się widzom.

Trzecia grupa pod wodzą p. Sylwii Kulon współpracowała ze „starszą młodzieżą 50+”. W ramach projektu „uczymy się od starszych, a oni od nas ” zorganizowano cykl spotkań, wzbogaconych licznymi warsztatami np. obsługi komputera. Oczywiście, gimnazjaliści również poszerzali swoją wiedzę, chociażby podczas zajęć, na których wykonywali ozdoby świąteczne pod nadzorem specjalistki w tej dziedzinie.

W ramach realizacji przedsięwzięcia wszystkie grupy zaprojektowały własną stronę www. Zaprezentowały się także na forum w Zespole Szkół w Modlnej, gdzie gościły 20.02.2014r. Tematy projektów spotkały się z zainteresowaniem tamtejszej młodzieży oraz grona pedagogicznego, co niezmiernie nas ucieszyło. Dzięki takim działaniom sporo się nauczyliśmy – przede wszystkim komunikatywności, odpowiedzialności i efektywnej pracy w zespole, a co najważniejsze zrozumieliśmy, że stanowimy cząstkę społeczeństwa obywatelskiego i mamy w nim sporo do zrobienia.

Z. Gaczyńska z I grupy projektowej


Przez Lądy , Morza i Oceany….- Ameryka Północna

W Gimnazjum w Parzęczewie, uczennica klasy IIIb Agata Arendarczyk, wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie „ Przez Lądy , Morza i Oceany….- Ameryka Północna” organizowanym przez PODN w Pabianicach. Gimnazjalistka przez wiele miesięcy przygotowywała się do konkursu pod okiem nauczyciela opiekuna. Spośród 800 osób biorących udział w konkursie Agata znalazła się w ścisłej trzydziestce. Uczennica została finalistką konkursu geograficznego uzyskując cenne nagrody : Atlas geograficzny do szkoły średniej, książkę „ Najpiękniejsze miejsca świata” oraz inne drobnostki. Mamy nadzieję, że materiały te posłużą gimnazjalistce w dalszym etapie edukacji.

Jest to dla Naszego Gimnazjum wielka chluba, że są w szkole ambitni uczniowie, którzy chcą rozwijać swoje horyzonty w różnych dziedzinach nauki.


„W blasku świątecznych świec”

Pod tym hasłem w dn. 20.12.2013r. świętowaliśmy w naszym gimnazjum wigilijną uroczystość, na którą przybyli zaproszeni przedstawiciele lokalnych instytucji, Rodzice gimnazjalistów, a nawet ich Dziadkowie.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od części oficjalnej – powitania Gości przez Panią Dyrektor E. Świniuch i  ogłoszenia wyników szkolnego konkursu plastyczno-literackiego „Świąteczna kartka z życzeniami”. Wśród nagrodzonych znaleźli się: A. Arendarczyk (I miejsce), J. Ściślińska (II miejsce), M. Morańda (III miejsce), C. Szczygieł i A. Stasiak (wyróżnienia). Poza tym Panie I. Kudelska i S. Kulon przedstawiły wyniki przeprowadzonej w grudniu akcji – szkolnego kiermaszu, z którego zebrane środki pozwoliły na obdarowanie świątecznymi paczkami najbardziej potrzebujących gimnazjalistów.

Kolejny punkt uroczystości, czyli część artystyczna dotykała problematyki bardzo nam, niestety, bliskiej:  poczucia osamotnienia w trudnej otaczającej rzeczywistości, zatracania się najpiękniejszych wartości, wszechobecnej komercjalizacji oraz braku empatii i serca dla drugiego człowieka. Nasi gimnazjaliści – aktorzy skłonili nas do refleksji, że prawdziwe święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą niepowtarzalne przesłania, pogłębiają relacje z rodziną i są jednymi z najwspanialszych dni roku. To zapach smakowitych dań, radość śpiewanych kolęd i cud narodzin. Narodzin, które powinny nastąpić również w naszych sercach.

Szkolno – środowiskową uroczystość zakończył wspólny wigilijny poczęstunek, który z ogromnym zaangażowaniem przygotowali uczniowie oraz ich Rodzice przy wsparciu pracowników gimnazjum. Mogliśmy podzielić się opłatkiem, porozmawiać i… wzruszyć, były tradycyjne potrawy i blask świec.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w to świąteczne przedsięwzięcie. Poza tym szczególne podziękowania dla Pani M. Antosik, która wraz z uczniami zaprojektowała przepiękne zaproszenia oraz zadbała o klimatyczny wystrój naszej szkoły. Tak więc te niepowtarzalne chwile zakończyliśmy w prawdziwie świątecznych nastrojach.

W. Nowak 
ks. B. Franczak


Akcja  „Góra Grosza” zakończona

„ Jeden  grosz  znaczy niewiele,  ale  „Góra Grosza”  jest największa na świecie”.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCĄ  ZEBRANA KWOTA TO  741,33 zł

I  miejsce – klasa IIa  - 150,15 zł

II miejsce – klasa IIb  - 134,79 zł

III miejsce – klasa Ic b – 126,05 zł

Ia – 84,55 zł

Ib  - 83,23 zł

IIIa – 53,40 zł

IIIb – 35,42 zł

 

Organizatorzy :

Pedagog: Izabela Kudelska

Uczniowie:

Ada Kacprzak

Justyna Cybulska

Dominika Janus

Ola Dębowska


PRACA STAROSTWA POWIATOWEGO

Dnia 13.12.2013r. odbyło się spotkanie z p. Renatą Kończarek – przedstawicielką Starostwa w Poddębicach. Uczniowie z klasy IIIa słuchali o pracy tego urzędu  i o zajęciach geodety. Mieliśmy możliwość obejrzenia szczegółowych map. Poznaliśmy zalety tego zawodu oraz dowiedzieliśmy się jaką ścieżkę  edukacji należy wybrać, aby wykonywać ten zawód. 

Wiktoria Kończarek kl. IIIa
Małgorzata Rakowska



O LEKARSKIM POWOŁANIU Z PANIĄ WIKTORIĄ MILAS

Dnia 06.12.2013 roku odbyło się spotkanie z lekarzem medycyny – panią doktor Milas. Rozmowa z nią pozwoliła gimnazjalistom spojrzeć na zawód lekarza inaczej niż zwykle, nie od strony pacjenta, a raczej od strony zalet i wad tej profesji. Pani doktor opowiedziała o długiej i żmudnej drodze do zdobycia tytułu lekarza medycyny. Nie ukrywała przed słuchaczami, że sześć lat studiów medycznych to prawdziwe wyrzeczenia na rzecz intensywnej nauki, głównie pamięciowej. Nie byłoby zatem możliwe przejść przez nie bez prawdziwej pasji, samozaparcia i poczucia, że jest  się do tego powołanym. W najtrudniejszych chwilach podczas nauki zawodu podtrzymuje kandydata na lekarza myśl, że kiedyś będzie pomagał ludziom.

Olga Gabryelczyk, kl. IIIa
Małgorzata Rakowska


Spotkanie z preorientacji zawodowej

27.11.2013r. odbyło się spotkanie z syndykiem masy upadłościowej  p. Henrykiem Milasem. (Syndyk to osoba zajmująca się finansami zbankrutowanego przedsiębiorstwa) Pan Henryk Milas opowiedział nam jak wygląda jego praca, jakie należy mieć wykształcenie i jakie są wady i zalety tego zawodu. Wyjaśnił pojęcia związane z prawem upadłościowym i odpowiedział na wszystkie nurtujące nas pytania. Całe spotkanie trwało jedną godzinę lekcyjną.

Olga Gabryelczyk kl. IIIa
Małgorzata Rakowska


„Samotni w tłumie”

20.11.2013 r. gimnazjaliści znów  mieli okazję obcować z kulturą. Tym razem  wybraliśmy się do Ozorkowa, by w kinie „Ludowym” zobaczyć spektakl pt. „Samotni w tłumie”, przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Przedstawienie poruszało problemy cywilizacji XXI wieku: samotność, uzależnienie, analfabetyzm emocjonalny, anonimowość w sieci oraz zjawisko eurosieroctwa. Występ wprawił nas w refleksyjny nastrój. Zaczęliśmy zastanawiać się nad ważnymi  wartościami jak rodzinna miłość, której bohaterom brakowało. Na końcu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy przygotowali dla nas miniwarsztaty teatralne. Zainteresowani uczniowie próbowali na scenie swoich sił. Nasz ciekawie zagospodarowany czas  zawdzięczamy pani W. Nowak, której serdecznie dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu i umożliwienie żywego kontaktu ze sztuką.   

Wiktoria Kończarek


WARSZTATY „Wysokie Koszty Niskich Cen”

W dniu 20.11.2013 r. odbyły się warsztaty realizowane w ramach projektu Stowarzyszenie Tkalne „Wysokie koszty niskich cen” z partnerstwem Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Zgierzu i są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zajęcia przeprowadziła doświadczona trenerka- psycholożka pani Kinga Karp. W warsztatach uczestniczyli uczniowie z I i II Młodzieżowych Grup Inicjatyw Obywatelskich (I i II grupa realizuje projekty dotyczące „Świadomości konsumenckiej”)

Izabella Kudelska



„Życie nie tylko po to jest by…”

Dnia 19.11.2013 na sali gimnastycznej w Parzęczewie odbył się spektakl profilaktyczny w którym udział brali uczniowie gimnazjum oraz klasy V-VI Szkoły Podstawowej. Wszyscy zgromadzeni bardzo uważnie słuchali, rozważając przy tym problemy wynikające z braku szacunku do innych. Po przestawieniu niektórzy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z grającymi na scenie aktorami. Spektakl został sfinansowany przez Urząd Gminy w Parzęczewie, ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kamila Gieraga kl. IIa



Zajęcia w ramach projektu Inkubator Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich  – 16.11.2013r.

Uczniowie naszego gimnazjum w ostatnich miesiącach podejmują różnorodne działania w ramach realizacji projektu, którego celem jest rozwój aktywności społecznej i obywatelskiej gimnazjalistów. Działania te realizują trzy grupy projektowe pod opieką p. S. Kulon (III grupa), p. W. Nowak (II grupa) i p. I. Kudelskiej (I grupa).

16 listopada br. uczniowie z III grupy na terenie naszej szkoły zorganizowali spotkanie z poczęstunkiem, by podzielić się z gośćmi swoimi umiejętnościami.

Podczas spotkania pozostałe grupy miały możliwość zaprezentować efekty swojej pracy, podzielić się zgłębianymi zagadnieniami, które dotyczą świadomości konsumenckiej. Temat bardzo zainteresował gości, ponieważ na co dzień często stykamy się z nieuczciwością praktyk rynkowych. Warto więc mieć świadomość praw rządzących ówczesną rzeczywistością. Z tego właśnie powodu nasi gimnazjaliści (z II i I grupy projektowej) zdecydowali się w sposób otwarty wyrażać postawę świadomego konsumenta, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

I tak II grupa przedstawiła zebranym wyczerpującą prezentację multimedialną, związaną z ekoznakami. To znaki towarowe, nadawane wybranym produktom, usługom bądź miejscom. Dzięki ich obecności możemy stwierdzić, które z interesujących nas artykułów są przyjazne dla środowiska. Poza tym możemy świadomie wybierać spośród szerokiej oferty różnorodnych produktów te, które sprzyjają zarówno zdrowiu człowieka, jak i pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Uczniowie przygotowali dla zainteresowanych ulotki, w których zawarli niezbędne informacje, wzmacniające świadomość ekologiczną. To istotne, ponieważ przyszłe pokolenia także chciałyby żyć i dorastać w zdrowym środowisku.

Natomiast I grupa projektowa zaprezentowała krótkie skecze, które w sposób groteskowy dotykały problemów nagminnego łamania praw konsumenckich. Scenki „Krem”, „Miś”, „Gra”, „Pielgrzymka” i „Po pożarze” z humorem, ale dosadnie pokazywały patologię, z którą stykamy się bardzo często na co dzień. Występy uczniów wraz z odpowiednimi komentarzami, nawiązującymi do strony prawnej zaistniałych sytuacji przybliżyły gościom prawa, o których każdy konsument wiedzieć powinien. Ponadto gimnazjaliści zwrócili szczególną uwagę na zakup gier komputerowych, gdyż jak wynika z badań, ponad 40% kupujących gry nie zwraca żadnej uwagi na to, czy dokonują właściwego wyboru ze względu na prezentowaną w grze treść. A tymczasem w tej branży obowiązuje ogólnoeuropejski system klasyfikacji treści PEGI (więcej o nim na stronie:  www.pegi.info). Na pudełku każdej gry zamieszczone są symbole, które pomagają podjąć decyzję, jaki prezent dla dziecka wybrać. Takie informacje o znakach w formie wydruku komputerowego otrzymał każdy z zaproszonych gości.

Mamy nadzieję, że nasze działania choć w małym stopniu przyczynią się do wzmocnienia asertywnego podejścia do oferty rynkowej, narzędzi marketingowych i technik sprzedaży, że uświadomią nam wszystkim – młodym i dorosłym – że warto być świadomym konsumentem.

 

S. Kulon, W. Nowak, I. Kudelska



WARSZTATY Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

Dnia 07.11.2013r. odbyły się warsztaty dla uczniów klas III, które poprowadzili doradcy zawodowi pani Anna Przewoźniak i pan Piotr Łoś z Mobilnego Centrum Informacji OHP w Łodzi. Zajęcia miały na celu pomóc uczniom w podjęciu przyszłej decyzji,  dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

Izabella Kudelska



ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 07-11-2013r. o godz. 10:00 odbyły się uroczystości związane z 95 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gimnazjum w Parzęczewie zebrały się wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie z chęcią oraz uwagą  obejrzeli spektakl, który był  krótką lekcją historii. Każdy z nas powinien pamiętać że, są to chwile ważne dla każdego Polaka. Dzięki naszym przodkom żyjemy w wolnej Ojczyźnie, pamiętajmy o tym. Przedstawienie zostało zakończone podziękowaniami pani dyrektor i gromkimi brawami całej widowni.

Ten  sam spektakl został przedstawiony 10 listopada w kościele w Parzęczewie.

Klaudia Szymankiewicz kl. IIB


Scenariusz - Małgorzata Rakowska
Podkłady muzyczne - Ewa Jędrachowicz
Dekoracja - 
Małgorzata Rakowska, Izabella Kudelska

Zobacz występ Wiktorii Kończarek

Autor filmu: Izabella Kudelska



Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

4 listopada 2013r. byliśmy w Warszawie. Odwiedziliśmy Stare Miasto, które  nawet jesienią ma swój niepowtarzalny klimat. Kolumna Zygmunta III Wazy i Warszawska Syrenka przywitały nas ciepłymi promieniami słońca. W Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, podziwiając przepiękne witraże i surowe wnętrze ze sklepieniem gwiaździstym,  wysłuchaliśmy  historii tego niezwykłego miejsca, gdzie dokonywano koronacji naszych królów i odbyło się zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja.  Mieliśmy także na chwilę refleksji w pobliskim kościele św. Marcina. Po obiedzie zapaliliśmy znicze na grobach podczas spaceru po Cmentarzu Powązkowskim.

Najważniejszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2004r. dokumentuje historię powstania warszawskiego i jest wyrazem hołdu wobec  walczących i ginących za wolną Polskę i jej stolicę. Na ekspozycję (3 piętra i powierzchnia ponad 3000 m²), składa się blisko 1000 eksponatów, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym. Warto zaznaczyć, że każdy element ekspozycji, oddziałując obrazem, światłem i dźwiękiem, przybliża powstańczą rzeczywistość. Centralnym punktem muzeum jest stalowy monument, przecinający wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. W kilkumetrowym monumencie – „bijącym sercu walczącej Warszawy” – zamknięto odgłosy powstańczej stolicy. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed ponad 60 lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Trzeba przyznać, że taka podróż w czasie robi wrażenie… Poza tym mieliśmy możliwość obejrzenia słynnego, trwającego kilka minut filmiku zrealizowanego w technologii 3D pt. „Miasto ruin”, który jest pierwszą na świecie cyfrową rekonstrukcją zniszczonego miasta i przedstawia Warszawę z wiosny 1945 roku. Pokazuje niesamowitą skalę zniszczeń wojennych, które dotknęły polską stolicę – Warszawa z żywego liczącego 1 milion 300 tysięcy mieszkańców miasta została przekształcona w morze ruin, w których ukrywało się mniej niż 1000 osób.

Nasz wyjazd zakończyliśmy posiłkiem w McDonaldzie. Wycieczkę zorganizowała p. W. Nowak, a troskliwą opiekę sprawowali także p. K. Kurowska i ks. B. Franczak. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy (pokrycie kosztów transportu) mogliśmy pozwolić sobie na taki niedrogi, edukacyjny wyjazd do stolicy. Dziękujemy p. A. Wawrzyniak za pomoc w organizacji tego małego, a jednak dużego dla nas przedsięwzięcia.

Daria Jaruszewska, Wiesława Nowak



Spotkanie pt "Poznajemy zawód artysty" zorganizowane wspólnie z Forum Incjatyw Twórczych w Parzęczewie w ramach Programu Preorientacji Zawodowej realizowanego w Gimnazjum

Dnia 5.11.2013 r. w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbyło się spotkanie autorskie, na które przybyli uczniowie klas II i III, w którym uczestniczyli także nauczyciele. Do FIT-u przyjechali: Aleksandra Sochacka oraz Maciej Janecki. Aleksandra Sochacka jest absolwentką  Szkoły Muzycznej I – go stopnia  w klasie skrzypiec i Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek: edukacja artystyczna). Szerszej publiczności znana jest z programu X Factor jako członkini zespołu Sweet Rebels, gdzie dała się poznać jako doskonała wokalistka. Zanim zaczęła w nim  śpiewać od wielu lat współpracowała ze znanymi polskimi artystami.  Obecnie pracuje jako wokalistka studyjna i prowadzi agencję artystyczną w zakresie edukacji muzycznej dzieci. Natomiast Maciej Janecki jest absolwentem Szkoły Muzycznej I – go stopnia  w klasie akordeonu i   Uniwersytetu Świętokrzyskiego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (kierunek: edukacja artystyczna).  Od wielu lat pracuje  jako instruktor zajęć muzycznych (rytmika, zajęcia muzyczno-ruchowe, zespoły muzyki dawnej, nauka gry na instrumentach klawiszowych, emisja głosu) współpracuje z wieloma łódzkimi przedszkolami, a także placówkami kulturalnymi.  Aktualnie wraz z Aleksandrą Sochacką tworzą duet akustyczny.  Opowiadali oni nam o swojej pracy, a Ola zdradziła nam jak to jest w programach relity-show. Uczniowie klas III  Olga Gabryelczyk oraz Agata Suligowska zadawali zaproszonym gościom pytania, które przybliżyły nam zawód artysty. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem.

Marta Majchrzak

Wywiad z Panem Maciejem Janeckim, akordeonistą i pianistą

Wywiad z Panią Aleksandrą Sochacką piosenkarką



Ogródek dydaktyczny przy Gimnazjum w Parzęczewie

W listopadzie br. został oddany do użytkowania ogródek dydaktyczny utworzony w ramach zadanie pn. „ODNAWIALNA ENERGIA DLA KLIMATU I BIORÓŻNORODNOŚCI – utworzenie ogródka dydaktycznego przy Gimnazjum w Parzęczewie”. Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi  w ramach konkursu o udzielenie dofinansowania w formie dotacji zadań z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn: „Utworzenie ogródków dydaktycznych przy szkołach i przedszkolach”. Realizacja projektu zakończyła się w październiku br. „Zielona klasa” powstała w wyniku realizacji projektu wraz z roślinnością wokół niej, poprawia nie tylko wygląd otoczenia budynku szkoły, ale także stwarza mikroklimat pełen różnorodnych gatunków drzew i krzewów przyjaznych człowiekowi. Ciekawy przyrodniczo zakątek usiany m.in. kasztanowcami, berberysami, brzozami, krzewuszkami czy świerkami stwarza atmosferę pobudzającą kreatywność uczniów i nauczycieli. Bogactwo roślin ogródka dydaktycznego będzie siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, wyzwalając jednocześnie wśród gimnazjalistów, ale również wśród przedszkolaków oraz uczniów sąsiadującej Szkoły Podstawowej aktywność badawczą oraz ciekawość świata przyrody. Dzięki podziałowi na 3 strefy tematyczne jest wspaniałym zapleczem do realizacji programu edukacji ekologicznej z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. Pierwsza strefa „Rekreacyjna” wyposażona jest m.in. w wiatę, stoły, ławy oraz drewniane słupy do zawieszenia siatki. W drugiej strefie pn. „Ścieżka dydaktyczna” znajdą się: stacja pogody, tabliczki do znakowania roślin, gra terenowa „Kółko i krzyżyk”, dendrofon oraz ścieżka zmysłów. Strefę ozdobi również skalniak ze skał z naszego regionu wykonany przez uczniów Gimnazjum. Natomiast strefa trzecia „Zielony ogródek” składa się z ogródka uprawnego i wyposażony jest w narzędzia ogrodnicze oraz kompostownik. Ponadto, w ramach zadania zostały zakupione ciekawe pomoce dydaktyczne, które są wykorzystywane w trakcie realizowanych zajęć. Wszystkie te działania oraz duże zaangażowanie kadry pedagogicznej Gimnazjum, pozwolą wyzwolić aktywność badawczą uczniów, doskonalić umiejętność rozpoznawania gatunków oraz kształtować szacunek wobec przyrody. Kto wie, możliwe, że w przyszłości, uczniowie dzięki realizacji programu edukacji ekologicznej opartego na wykorzystaniu przyszkolnego ogródka dydaktycznego, będą podejmować nowe inicjatywy na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska, angażując się świadomie w różnorodne działania o charakterze proekologicznym. Wartość projektu wyniosła 45 900,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków WFOŚIGW w Łodzi to 39 300,00 zł, a pozostałą kwotę stanowi darowizna Rady Rodziców przy Gimnazjum w Parzęczewie -  500,00 zł, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima - 500,00zł, Rada rodziców dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego - 400,00zł, firmy „JUWI” Energia Odnawialna sp. z o. o. - 4 000,00zł oraz wkład własny Gminy Parzęczew.

Więcej informacji o możliwościach dofinansowania ze środków WFOŚiGW na stronie: www.wfosigw.lodz.pl

ODNAWIALNA ENERGIA DLA KLIMATU I BIORÓŻNORODNOŚCI – utworzenie ogródka dydaktycznego przy Gimnazjum w Parzęczewie

Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Małgorzata Posiła




SPOTKANIE  Z PRZEDSTAWICIELEM SŁUŻBY ZDROWIA W PARZĘCZEWIE PANIĄ MAŁGORZATĄ GRACZYK

Dnia 04.11.13r.w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie położnej z dziewczynami klas III. Pani Małgorzata Graczyk uświadomiła nas, że nasze problemy w okresie dojrzewania są bardzo groźne dla naszego zdrowia. Dowiedzieliśmy się, też jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, żebyśmy czuły się dobrze ze sobą. Udowodniła również silnymi argumentami, jak ważna jest nasza więź z rodzicami, gdyż są to osoby doświadczone i zależy im na nas. Powinnyśmy także uważać na słownictwo. Pani Małgorzata odpowiedziała nam na nurtujące nas pytania bardzo wyczerpująco. Jesteśmy bardzo wdzięczne.

Uczennice klas IIIA i IIIB



II EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO „Bukiet słów w podzięce”

Dnia 14.10.2013r. podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się podsumowanie II edycji szkolnego konkursu literackiego  „Bukiet słów w podzięce” oraz wręczenie dyplomów i książek.

W tegorocznej edycji konkursu na pracę literacką w dowolnej kategorii – poezja lub proza wzięło udział 10 gimnazjalistek:

1)      Marta Majchrzak

2)      Daria Jaruszewska

3)      Magdalena Krysztofiak

4)      Anna Birlet

5)      Kamila Gieraga

6)      Wiktoria Kończarek

7)      Nikola Janiszewska

8)      Kinga Kudelska

9)      Katarzyna Krysztofiak

10)    Natalia Nowak

Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy!

Jury w składzie: pani Ewa Świniuch – dyrektor gimnazjum, Wiesława Nowak – nauczycielka języka polskiego i ks. Bartłomiej Franczak zdecydowało o przyznaniu 5 nagród. I tak:

I miejsce – Magdalena Krysztofiak, klasa IIIa

II miejsce – Natalia Nowak, klasa IIa

III miejsce – Katarzyna Krysztofiak, klasa IIb

Wyróżnienie – Daria Jaruszewska, klasa IIIa

Wyróżnienie  - Marta Majchrzak, klasa IIb

Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują klasie IIa oraz ich Rodzicom za zorganizowanie dyskoteki „z bufetem”, podczas której zebraliśmy 180 zł z przeznaczeniem na ufundowanie nagród konkursowych.

Wiesława Nowak


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października 2013 roku o godzinie 9:00 w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się ślubowanie gimnazjalistów klas pierwszych. Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele władz Gminy w osobach Pani Jolanta Żłobińska i Pan Władysław Krawczyk. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas trzecich (Kacper Machowski, Natalia Talara) i pierwszych (Karolina Marchewa, Katarzyna Michalak). Wprowadzono flagę narodową, odśpiewano hymn, a przedstawiciele klas pierwszych wystąpili do ślubowania.

Następnie Pani sekretarz Jolanta Żłobińska w imieniu Pana Ryszarda Nowakoiwskiego wręczyła coroczne nagrody wójta dla nauczycieli. W tym roku otrzymały je Panie Ewa Świniuch i Katarzyna Zatorska-Pacel. Tegoroczną nagrodę dyrektora odebrała Pani Wiesława Nowak.

Po oficjalnej części odbyły się przedstawienia w wykonaniu kilkunastu uczniów klas pierwszych. Występy przygotowały Pani Małgorzata Gosińska i Pani Katarzyna Zatorska-Pacel. Kolejnym punktem uroczystości były otrzęsiny, przygotowane przez uczniów klas drugich. Pierwszakom dorysowano noski i wąsy oraz wylosowani uczniowie musieli stawić czoła przygotowanym zadaniom.

Julia Szczygieł kl. Ic


Warsztaty Młodzieżowych Grup Inicjatyw Obywatelskich 28.09.2013r.

Uczniowie z naszej szkoły uczestniczą w Inkubatorze Młodych Inicjatyw Obywatelskich. Projekt ma na celu rozwój aktywności społecznej i obywatelskiej młodzieży gimnazjalnej z województwa łódzkiego. Sprowadzane są dodatkowe zajęcia oraz warsztaty, które rozwijają umiejętności pracowania metodą projektu. Głównym motywem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego, odnalezienia swojej roli w grupie, rozwój kreatywnego myślenia. Zajęcia przeprowadzane są w soboty. Uczniowie w grupach wraz ze swoimi opiekunami opracowują wybrany temat, rozplanowują działania oraz problemy projektu.

Opiekunami trzech grup dziesięcioosobowych są:

  • Izabella Kudelska
  • Sylwia Kulon
  • Wiesława Nowak


Wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego – 26.09.2013

Natalia Talara – 73 głosy – przewodniczący

Marta Morańda – 20 głosów – zastępca

Kacper Machowski – 14 głosów – skarbnik

Julka Sypniewska – 13 głosów - sekretarz

Wiktoria Kończarek – 12 głosów – bez funkcji

Kinga Kudelska – 3 głosy – bez funkcji

Natalia Chojna – 0 głosów – bez funkcji

Komisja:

Daria Jaruszewska – III A

Natalia Nowak – II A

Anna Wypych – I B

Opiekunowie

Katarzyna Zatorska - Pacel

Sylwia Kulon


Uroczyste obchody 74 rocznicy Bitwy w Orłej

Jak co roku nasze gimnazjum wzięło udział w obchodach 74 rocznicy Bitwy w Orle. Polowa Msza Święta, która odbyła się 14 września, była odprawiona przez Ojca Leszka Walendzika, rozpoczęła uroczyste obchody. Podczas tegorocznych uroczystości wręczono odznaki „Zasłużony dla Gminy Parzęczew”, które Rada Gminy przyznała osobom związanym z organizacją uroczystości poświęconym Bitwie w Orłej. Odznaczenia dostało czterech członków Sekcji Kolarskiej „SZWADRON” przy PTTK w Ozorkowie, Sekretarz Powiatu Zgierskiego Adam Świniuch oraz Pan Maksymilian Kacprzak – kombatant  z 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, który w dniach 10 – 11 września 1939 roku walczył na Ziemi Parzęczewskiej z niemieckim najeźdźcą.

Po wręczeniu odznaczeń, odczytano Apel Poległych. Uroczystości zakończyły się defiladą Kompani Honorowej 1 Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej przy akompaniamencie orkiestry dętej z Aleksandrowa Łódzkiego.

Co roku przy pomniku poświęconym żołnierzom, walczącym za ojczyznę, zbierają się mieszkańcy wsi Orła, przedstawiciele władz i szkół oraz kombatanci, przede wszystkim po to, aby złożyć hołd poległym.



Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej

Z Comeniusem do Bournemouth

Moja podróż rozpoczęła się 16 czerwca, gdy rankiem wystartowałam z łódzkiego lotniska do Stansted pod Londynem. Celem mojej podróży było Bournemouth, nadmorskie miasto w Anglii.

Kurs

Uczestniczyłam w szkoleniu w ramach programu Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej w ramach Comeniusa. Od poniedziałku do piątku brałam udział w zajęciach o charakterze praktycznym, które pozwoliły mi lepiej spojrzeć na proces nauczania z perspektywy ucznia. Oprócz nauczycieli z Polski w grupie znalazła się Czeszka i Turek. W trakcie sesji popołudniowej poznawałam różne metody przekazywania wiedzy, w tym z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i Internetu.

„Host Family”- Rodzina goszcząca

Podczas pobytu w Bournemouth mieszkałam u angielskiej rodziny. Dzięki gościnności moich gospodarzy poznałam okolice oraz kulturę, mentalność i zwyczaje Brytyjczyków.

Bournemouth i okolica

Bournemouth jest ulubionym kurortem wypoczynkowym Anglików, wraz z Pool i Christchurch, tworzy prawie półmilionową aglomerację. Miasto słynie także z molo (Bournemouth Pier), na którym znajduje się teatr. W centrum miasta zauważyć można ogromny balon (Bournemouth Eye), który jest świetnym punktem widokowych oraz punktem orientacyjnym. Centrum miasta nosi nazwę The Square jest to dzielnica handlowo–rozrywkowa. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek i zakupy. Bournemouth to miasto międzynarodowe, znajduje się tu wiele szkół językowych. Bournemouth jest również doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania całego hrabstwa Dorset. Warto pojechać na zachód do Pool, które jest miastem portowym i ośrodkiem turystycznym.  Na wschód od Bournemouth znajduje się Christchurch. Można tu podziwiać klasztor z XI wieku otoczony starym cmentarzem i ruiny zamku.

Poznawanie uroków Anglii

Będąc w Anglii nie sposób nie zwiedzać. Jednym z miejsc które postanowiłam zobaczyć był Oxford. Oxford obok Cambridge to najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie. To tętniące życiem miejsce, charakteryzuje nie tylko uniwersytecka atmosfera, ale także imponująca architektura. Miasto szczyci się kilkoma znakomitymi muzeami, a także licznymi restauracjami i tradycyjnymi angielskimi pubami.

Warto także wybrać się do Windsor Castle, oficjalnej rezydencji królowej. Jest to najstarszy i największy zamieszkały obecnie zamek na świecie. Ta 1000-letnia twierdza znajduje się nieco ponad 30 km na zachód od centrum Londynu. To tutaj podziwiałam zmianę warty przed pałacem królowej.

Odbyłam również podróż na wyspę Isle of Wight, która znajduje się u południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Niezwykle piękne i zróżnicowane krajobrazy spowodowały, że często nazywa się ją „Anglią w pigułce”, a ponad połowa obszaru jest obecnie terenem chronionym. Celem turystów są The Needles, czyli trzy skały kredowe, które położone są względem siebie w linii prostej. Isle of White nazywana jest także wyspą duchów. Atmosferę tajemniczości potęguje fakt, że wyspa często spowita jest mgłą.

Wyjazd do Anglii był dla mnie fantastyczną przygodą. Miałam kontakt z codziennym językiem, lepiej poznałam kulturę, mentalność i zwyczaje Brytyjczyków. Zwiedziłam wiele ciekawych miejsc. Mam nadzieję, że teraz z mojej wiedzy i doświadczenia skorzystają inni.

Nauczyciel języka angielskiego
Marta Lamentowicz

Prezentacja  Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej

Udział w szkoleniu współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Już wkrótce powstanie ogródek dydaktyczny przy Gimnazjum w Parzęczewie

W sierpniu br. Gmina Parzęczew została jednym z 30 laureatów konkursu o dotacje na zadania z dziedziny Edukacja Ekologiczna - „Utworzenie ogródków dydaktycznych przy szkołach i przedszkolach” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pomysł utworzenia ogródka dydaktycznego przy Gimnazjum w Parzęczewie  wypłynął od nauczycieli Gimnazjum – Pani Katarzyny Pacel i Pani Małgorzaty Gosińskiej.

W ramach zadania pn. „ODNAWIALNA ENERGIA DLA KLIMATU I BIORÓŻNORODNOŚCI -  utworzenie ogródka dydaktycznego przy Gimnazjum w Parzęczewie”, zostanie utworzony ogródek dydaktyczny o pow. 2 449 m2. Zaplanowano do posadzenia 350 szt. drzew i krzewów różnego gatunku. Ogródek zostanie wyposażony w obiekty małej architektury, w tym. m.in. Zieloną klasę, ścieżkę zmysłów, grę „kółko i krzyżyk” i dendrofon. Zamontowana zostanie stacja pogody oraz ustawione będą tablice dydaktyczne o treści związanej z ekologią. W ramach zadania planuje się również zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji zaplanowanych zajęć w Punkcie Przedszkolnym PLASTUŚ, w Szkole Podstawowej im. J. Tuwima oraz w Gimnazjum w Parzęczewie. Tematyka i forma zaplanowanych do realizacji zajęć pokażą uczniom w jaki sposób dbać o własny rozwój w harmonii z przyrodą, jak nasze działania mogą poprawić obecny stan środowiska oraz jak ratować zmieniający się klimat i ginącą bioróżnorodność. Z projektu skorzysta około 455 osób, tj. dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. Wartość zadania opiewa na kwotę 45 900,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków WFOŚIGW w Łodzi wynosić będzie 39 300,00 zł, a pozostałą kwotę stanowić będzie darowizna Rady Rodziców przy Gimnazjum w Parzęczewie -  500,00 zł, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima - 500,00 zł, Rady Rodziców dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego – 400,00 zł, firmy „JUWI” Energia Odnawialna sp. z o.o. - 4 000,00 zł oraz wkład własny Gminy Parzęczew. Zakończenie realizacji zadania planowane jest na październik 2013 r.

Więcej informacji o możliwościach dofinansowania ze środków WFOŚiGW na stronie: www.wfosigw.lodz.pl.

ODNAWIALNA ENERGIA DLA KLIMATU I BIORÓŻNORODNOŚCI – utworzenie ogródka dydaktycznego przy Gimnazjum w Parzęczewie

Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Małgorzata Posiła


Promocja zdrowia - 18.06.2013

 


Spotkanie z kuratorem sądowym

Dnia 14.06.2013r. o godzinie 13:00 przyjechał do naszej szkoły kurator sądowy Tomasz Kryszkiewicz na spotkanie z preorientacji zawodowej. W spotkaniu brały udział dwie klasy gimnazjalne, II oraz III. Trwało ono 45 min., w tym czasie kurator opowiadał nam o pracy w sądzie, zaangażowaniu i umiejętności rozwiązywania różnych problemów związanych z tą pracą. Widać było jego entuzjazm, gdy mówił o swoim zawodzie. Spotkanie było bardzo ciekawe, wielu skłoniło do refleksji. Pan Kryszkiewicz chętnie odpowiadał na zadawane pytania, a nam pozwoliło to spojrzeć z innej strony na wykonywany przez niego zawód.


Justyna Cybulska klasa IIB


Wywiad z kuratorem



X miejsce w finale krajowym dziewcząt z Gimnazjum w Parzęczewie w rozgrywkach Coca-Cola Cup 2013


Konkurs Wiedzy Ekologicznej "Z ekologią na Ty"

6 czerwca o godz. 10.00 w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbył się Konkurs Wiedzy Ekologicznej „Z ekologią na Ty” w ramach projektu „Twórcza Natura”.

W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny z każdej klasy Gimnazjum w Parzęczewie.

Jury w składzie: dyr. FIT Renata Nolbrzak, nauczyciel biologii mgr Katarzyna Zatorska – Pacel oraz mgr Renata Janiszewska.

Na samym początku odbyło się uroczyste otwarcie konkursu przez Panią Renatę Nolbrzak. Następnie drużyny przystąpiły do pierwszego etapu konkursu – testu ekologicznego składającego się z 30 pytań. Najlepsi okazali się uczniowie klas trzecich, którzy zdobyli maksymalną ilość punktów oraz klasa I b, która zdobyła 27 punktów. Te trzy drużyny przeszły do kolejnego etapu. W przerwie między konkurencjami czas uczestników oraz publiczności umilił występ wokalny ucznia Szkoły Podstawowej raz konkurs dla publiczności. Najlepsi otrzymali pamiątkowe koszuli, kubki oraz coś słodkiego. Następnie odbyła się druga część konkursu. Drużyny odpowiadały na wylosowane przez siebie pytania. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą, jednak bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy III a – którzy zajęli pierwsze miejsce (nagrody – słuchawki bezprzewodowe), II miejsce wywalczyła klasa III b – (nagrody – kamerki internetowe), III miejsce zdobyła klasa I b – (nagrody – myszki bezprzewodowe do komputera). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz zostali poczęstowani słodką, zimną niespodzianką.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia, które są dowodem na wspaniałą atmosferę tej imprezy. Miejmy nadzieję, że tego typu konkursy będą odbywać się częściej na terenie naszej gminny, ponieważ przypieczętowują one ogrom wkładanej pracy nauczycieli oraz uczniów w naukę.

Karolina Andrzejczak kl.IIIA


Prezentacja projektów edukacyjnych w ramach obchodów Dnia Dziecka

29 maja 2013r. odbyła się prezentacja wyników wypracowanych w czasie trwania projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu „Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem grup projektowych z Gimnazjum w Parzęczewie zaprezentowało się przed uczniami, rodzicami oraz mieszkańcami Gminy Parzęczew.

Szkolny Asystent Projektu
Ewa Świniuch



Dzień Dziecka

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka odbyły się 29 maja 2013r. na hali sportowej Gimnazjum w Parzęczewie i zostały przygotowane przez Forum Inicjatyw Twórczych.

Program obejmował:

  • pokaz i warsztaty taneczne z udziałem Pawła Kofmana (uczestnika programu ‘’You Can Dance’’)
  • występ grupy tanecznej Studio Tańca ‘’DUET’’
  • konkurs udzielania pierwszej pomocy
  • występy taneczne
  • prezentacja skeczów w ramach konkursu dla gimnazjum ‘’Ratując naszą planetę’’
  • pokaz grupy tanecznej Lidii Pyciarz
  • prezentacja efektów projektu ‘’Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery’’.


Prezentacja projektów edukacyjnych w Urzędzie Gminy w Parzęczewie

27 maja 2013r. odbyła się prezentacja wyników wypracowanych w czasie trwania projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu „Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem grup projektowych z Gimnazjum w Parzęczewie zaprezentowało się przed radnymi, pracownikami oraz władzami samorządowymi Gminy Parzęczew w jej siedzibie.

Szkolny Asystent Projektu
Ewa Świniuch



Sprawozdanie z trzydniowych warsztatów dla grup MGIO (Młodzieżowych Grup Inicjatyw Obywatelskich) w Tworzyjankach k/ Brzezin

Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu „Inkubator Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich". Celem projektu  jest rozwój aktywności społecznej i obywatelskiej uczniów gimnazjów z województwa łódzkiego poprzez działania, polegające na kształtowaniu umiejętności zarządzania samodzielnymi przedsięwzięciami o charakterze społecznym, a tym samym budowanie odpowiedzialności za własne środowisko lokalne. Warsztaty dla członków MGIO nakierowane był na przygotowanie do pracy projektowej, w tym  dotyczące podnoszenia umiejętności w zakresie wykorzystania technologii ICT .

Dzień 1. 15.05.2013r.

Pierwszego dnia, po przyjeździe do pięknego Folwarku w Tworzyjankach rozleniwiliśmy się. Około godziny 11.00  zaczęły się pierwsze warsztaty, na których Pani Bożena Zając w towarzystwie znanego już nam Pana Konrada wprowadzili nas w założenia tego projektu, po czym wszyscy przedstawiliśmy się i opowiedzieliśmy o sobie parę zdań. Potem, po wykonaniu ankiet każdy z nas poznał swoją rolę w grupie, następnie "prezesi" wybrali swoją grupę, w których potem pracowaliśmy. O godzinie 20, na pozytywne zakończenie dnia odbyło się ognisko, na którym zostaliśmy zjedzeni przez komary... :)

Dzień 2. 16.05.2013r.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się  pysznym śniadaniem. Po  krótkiej przerwie rozpoczęliśmy ponowną pracę nad projektem społecznym. Zastanawialiśmy się w grupach warsztatowych jaki będzie cel naszego projektu,  jak będą wyglądały nasze działania skierowane na osiągniecie sukcesu. Robiliśmy kosztorysy oraz opisy naszych przedsięwzięć. Około godziny 14.00 poszliśmy na obiad. Nasi opiekunowie i prowadzący sprawili nam niespodziankę wypadem do Stadniny koni. Każdy z nas został wprowadzony w tajniki jazdy konnej oraz pojeździć  dzięki uroczemu Fortelowi maści gniadej. Potem postanowiliśmy pójść się na długi spacer. Po zjedzeniu kolacji zdecydowaliśmy się zamówić pizzę.

Dzień 3. 17.05.2013r.

Po trudnej pobudce zeszliśmy na śniadanie, po którym od razu zabraliśmy się do pracy nad naszymi projektami. Każda grupa przedstawiła trzydniowe efekty pracy warsztatowej, aby zachęcić do aktywnego udziału w swoich przedsięwzięciach. Potem każdy z nas posprzątał swój pokój oraz spakował się i zeszliśmy na obiad. Postanowiliśmy pójść całą dwudziestką czwórką i podziękować za prowadzenie warsztatów. Było nam bardzo ciężko pożegnać się z uczniami Wartkowic, Grabowa i Świnic Warckich ponieważ bardzo się ze sobą zżyliśmy. Nigdy nie zapomnimy tego wyjazdu...

Pragnę przypomnieć naszą szóstkę:

Magdalena Krysztofiak kl.IIa

Natalia Talara kl.IIa

Wiktoria Kończarek kl.IIa

Mateusz Frańczak kl.lb

Mikołaj Rakowski kl.IIa

Paweł Tarka kl.IIa

Opiekunem grupy była pani pedagog Izabella Kudelska

Magdalena Krysztofiak kl.IIa



Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - 20.04.2013



Warsztaty z preorientacji zawodowej

Dnia 19.04.2013r. odbyły sie warsztaty dla uczniów klas drugich, które poprowadzili doradcy zawodowi pani Anna Przewoźniak i pan Piotr Łoś z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Łodzi. Zajęcia rozpoczęły się częścią integracyjną, na której poznaliśmy swoje aktualne samopoczucie.

Kolejną częścią było rozwiązywanie testu "Karta zainteresowań", która jest podstawą badania kierunku kształcenia. Każdy z nas poznał swoje zainteresowania zawodowe i przypisane im kierunki kształcenia. Zajęcia bardzo nam się podobały. Dzięki nim, dowiedzieliśmy się, w jakim kierunku chcemy się kształcić.

Marta Morańda kl. IIB


Wizyta w "Gedeonie"

Dnia 12.04.2013r. uczniowie z klasy IIA i IIB uczestniczyli w wycieczce do firmy "GEDEON", zorganizowanej przez pedagoga Izabellę Kudelską. Wybraliśmy się tam, pod opieką nauczycieli Izabelli Kudelskiej i Katarzyny Kurowskiej, aby  poznać specyfikę pracy w zakładzie i praktyczną stronę wykonywania takich zawodów jak: inżynier włókiennictwa, technik włókiennik i nauczyciel włókiennictwa. Przeprowadziliśmy wywiady z współwłaścicielem firmy panem Bogdanem Deką, nauczycielem włókiennictwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr.19 z Łodzi i pracownikiem.

Po dotarciu na miejsce zostaliśmy miło przywitani i oprowadzeni po obiekcie. Byliśmy w dwóch halach produkcyjnych i magazynie siatek. Zobaczyliśmy tam jak nawlekać nić na maszynę oraz jak nadzorować produkcję, w taki sposób, aby maszyny nie niszczyły materiału. Panowie opowiadali nam o różnych  ciekawych rzeczach związanych z tym zawodem, a  na pamiątkę dostaliśmy kilka kawałków materiału różnie uszytych oraz długopisy i kalendarze.

Po 3 godzinach lekcyjnych wróciliśmy do szkołę bogatsi w  nowe doświadczenia. Była to krótka wycieczka, ale bardzo ciekawa i inspirująca. Myślę, że niektórym pomoże zdecydować co będą robić w przyszłości i może za kilka lat jako praktykanci znów zawitamy w progi  firmy "GEDEON".

Justyna Cybulska kl. IIB

Wywiad z współwłaścicielem firmy "GEDEON" panem B. Deką


Utracone marzenia

W dniu 10.04.2013r. o godzinie 12.00 odbył się spektakl teatralny pt. „Utracone marzenia”. Przedstawienie było realizowane przez teatr „Kurtyna” z Krakowa dla naszej młodzieży. Była to propozycja teatralnej realizacji szeroko rozumianego programu profilaktyki. Głównym tematem spektaklu „Utracone marzenia” był alkohol który bywa nadużywany przez młodzież.



Wyjazd do Jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej

22 lutego 2013 grupa uczniów z Gimnazjum w Parzęczewie pod opieką nauczycieli Izabelli Kudelskiej i Katarzyny Kurowskiej wybrała się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Był to wyjazd mający na celu pomóc nam wybrać przyszły zawód, a zawód żołnierza mógłby być jednym z nich.

Z pod budynku gimnazjum wyjechaliśmy o godzinie 8:30. Nasze warsztaty rozpoczęły się briefingiem sierżanta Tomasza Miernika, następnie chorąży Marcin Michalak włączył film o Narodowych Siłach Rezerwowych oraz drugi który przedstawiał życie żołnierza w jednostce. Potem opowiadał nam  o misjach w Afganistanie i o jego pracy na terenie jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Następnie przyszedł pilot śmigłowca kapitan Norbert Zygarski, któremu mogliśmy zadawać pytania, udzielił nam bardzo ciekawych i rzeczowych odpowiedzi. Po tych zajęciach udaliśmy się autobusem do hangaru, podczas jazdy miałem przyjemność rozmawiać z chorążym Michalakiem powiedział nam on wiele ciekawych rzeczy m.in. udzielił szczegółowych informacji na temat pracy sokolnika na terenie jednostki. Gdy już dotarliśmy do hangaru mieliśmy przyjemność obejrzeć nie tylko z zewnątrz, ale również wnętrze śmigłowców Mi-8 i Mi-17, są to bardzo podobne helikoptery i jedyne modele w posiadaniu jednostki. Poznaliśmy różnice w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy nimi, jaką jest położenie tylnego śmigła. Na koniec rozmawialiśmy jeszcze o pracy żołnierza i o skokach spadochronowych. Następnie wróciliśmy do autobusu i udaliśmy się w stronę wyjścia z jednostki, chorąży Michalak tym razem opowiadał nam o różnicach pomiędzy niektórymi wojskami w Afganistanie jak np. Marines i Grom. Na koniec serdecznie podziękowaliśmy i wróciliśmy do budynku gimnazjum.

Uważam, że ta wycieczka była bardzo pomocna dla niektórych z jej uczestników, wielu z nich będzie teraz brało pod uwagę również zawód żołnierza. Mi osobiście bardzo podobała się cała atmosfera spotkania oraz oglądanie helikopterów. Sądzę, że były to bardzo wartościowe warsztaty z preorientacji zawodowej.

Tomasz Białobrzeski kl. III A

Wywiad z żołnierzem


Pierwszy Dzień Wiosny – 21 marca

W tym roku Wiosnę (choć bardzo zimną) powitaliśmy, łącząc przyjemne z pożytecznym. Od rana odbyły się rywalizacje sportowe, zorganizowane przez p. Pawła i Kasię Kurowskich. Cieszą się one wśród naszej młodzieży ogromnym zainteresowaniem, więc emocji było sporo. Uczestnicy wykazali się niemałą sprawnością i wprost mistrzowskimi sportowymi zagraniami. Najlepsi zostali nagrodzeni i wyróżnieni. Serdeczne gratulacje!

Niemałych wrażeń dostarczyły też rywalizacje klas, związane ze Szkolnym  Programem Profilaktyki pod hasłem „Nie tylko wiosną wolni od uzależnień!” W ramach tych konkurencji uczniowie odgrywali scenki-przedstawienia, z których mogliśmy się dowiedzieć, jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych, którzy znajdą się w szponach nałogu. Gimnazjaliści wykonywali także utwory muzyczne, do których sami układali związane z profilaktyką uzależnień słowa. Występy oceniało szanowne Jury w składzie: p. K. Zatorska-Pacel, p. E. Jędrachowicz, p. J. Dyszy i p. I. Kudelska. Trzeba przyznać, że klasy świetnie się przygotowały, oczywiście pod czujnym okiem Wychowawców, za co bardzo im dziękujemy. Najlepsi okazali się jednak najmłodsi – uczniowie klas I. W konkurencji scenek zwyciężyła Ia, natomiast najpiękniej zaśpiewała Ib. Ponadto te właśnie klasy otrzymały także wyróżnienia. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodyczami i pamiątkowymi dyplomami.

Najwięcej chyba wrażeń dostarczyły wybory Miss i Mistera Gimnazjum 2013.

Każdą klasę reprezentowały 2 osoby, a więc o zwycięstwo i nagrody trzeba było zawalczyć. Kandydaci świetnie poradzili sobie z prezentacją, odpowiadali na losowe pytania i tańczyli. Jury zdecydowało, że Miss Gimnazjum 2013 została uczennica klasy IIIb - Katarzyna Graczyk, natomiast tytuł Mistera Gimnazjum 2013 przypadł Filipowi Dudkowi z Ia. Brawo!

Szkolną imprezę przygotowała młodzież wraz z opiekunkami - I. Kudelską i W. Nowak, a prowadziła ją przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Wiktoria Kończarek,

Wiesława Nowak


II Kiermasz Wielkanocny
14 marca 2013r. w naszej szkole odbył się II Kiermasz Wielkanocny. Wszystkie klasy przygotowały pięknie ozdobione stanowiska, na  których znajdowały się m.in. ciasta, galaretki oraz smakołyki wielkanocne. W tym roku zebraliśmy 284 zł.

Klasa I a - 75,65 zł
Klasa I b - 47,85 zł
Klasa II a 
- 33,80 zł
Klasa II b - 16,40 zł
Klasa III a - 63,70 zł
Klasa III b - 46,60 zł


Wiktoria Kończarek


Prezentacja projektów edukacyjnych dla Szkoły Filialnej w Parzęczewie

28 lutego 2013r. odbyła się prezentacja wyników wypracowanych w czasie trwania projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu „Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem grup projektowych z Gimnazjum w Parzęczewie zaprezentowało się przed uczniami oraz nauczycielami ze Szkoły Filialnej w Parzęczewie.

Ewa Świniuch


Forum "Szkoła Marzeń"

W dniu 6.02.2013r. w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się IX Forum zorganizowane dla uczniów klas III gimnazjum. Organizatorem spotkania była  pani Izabella Kudelska nasza pedagog szkolna, pani Agnieszka Graczyk, pani Małgorzata Rakowska i pan Andrzej Nawrocki. Naszymi gośćmi byli uczniowie klas III z Modlnej, Leśmierza, oraz Solcy Wielkiej. Zjawiło się 16 szkół, każdy z własnymi przedstawicielami. Były  nimi między innymi: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy, Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Zgierzu, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Zgierzu, Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu, Zespół Szkół zawodowych w Ozorkowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy, Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Widzewie, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza wielkiego w Łęczycy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi, Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie oraz Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku. Przygotowania do forum rozpoczęły się dzień wcześniej, ale rano wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, dzięki pracy uczniów i nauczycieli, którzy wszystko chcieli zorganizować idealnie i udało im się to. O godzinie 8.30 zaczęli  przyjeżdżać wszyscy zaproszeni. Widać było że nasza szkoła ich zaciekawiła. Nasi goście byli niesamowicie mili i skorzy do rozmów. Po przyjeździe wszyscy uczniowie zasiedli na swoich miejscach, a reprezentanci szkół na swoich stanowiskach. Znalazło się nawet kilku byłych uczniów naszej szkoły. Po nikim nie było widać zdenerwowania, byli uśmiechnięci i przygotowywali się do swoich prezentacji. W trakcie tego, kilka uczennic klas drugich roznosiły herbaty i kawy naszym gościom. Gdy wszystkie grupy były już gotowe przemówiła nasza pani dyrektor Ewa Świniuch.  Następnie rozpoczęło się losowanie kolejno występujących grup. Podczas prezentacji uczniowie byli bardzo skupieni, ponieważ wiedzieli, że wybór dobrej szkoły wpłynie na ich przyszłość. Na prezentacjach były filmiki ulotki, zdjęcia, a nawet zostały nam rozdane kanapki oraz kartki walentynkowe. Podczas krótkiej przerwy w pokazach uczniowie mogli podejść do stoisk i spróbować np. kanapek, sałatek, ciast i cukierków, które oferowały niektóre z grup. Następnie znowu rozpoczęto prezentacje. Później mieliśmy następna przerwę  na, której mogliśmy wziąć ulotki interesujących nas szkół. Naszym gościom oraz reprezentującym grupą zostały rozdane ankiety w których wszyscy mieli się wypowiedzieć czy forum powinno być kontynuowane i czy jest przydatne.

Myślę, że to forum powinno być kontynuowane dalej, ponieważ jest bardzo przydatne dla uczniów kończących gimnazjum. Ułatwia im to znalezienie odpowiedniej dla siebie szkoły, aby w przyszłości być zadowolonym z własnej pracy. Wszyscy byli wdzięczni nauczycielom za zorganizowanie Forum.

Milena Syguła - uczennica kl. III A

Główny cel  Forum to wspieranie uczniów w wyborze ścieżki edukacyjnej i świadomym kierowaniu kariery zawodowej.

W 2005 roku, kiedy Forum organizowaliśmy po raz pierwszy, uczestniczyło w nim 8 szkół. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie, w związku z powyższym przybywa reprezentantów . W tym roku mieliśmy, aż 16 – przedstawicieli różnych szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego, którzy zaprezentowali swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2013/14.

Z moich obserwacji wynika, że uczniowie naszego gimnazjum i gimnazjów zaproszonych z Modlnej, Solcy Wielkiej i Leśmierza chętnie korzystają z oferty przedstawionej na Forum, podejmując naukę w jednej ze szkół.

W związku z powyższym uzasadniona jest organizacja takiego rodzaju przedsięwzięcia w latach następnych.

Izabella Kudelska – pedagog szkolny Gimnazjum w Parzęczewie


Wyjazd do Muzeum Geologicznego w Łodzi

17 stycznia 2013r. odbyła się wycieczka dydaktyczna do Muzeum Geologicznego w Łodzi. Była to żywa lekcja geografii w terenie. Uczniowie klasy I uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez dr J. Ziomka. Poprzez oglądanie okazów skał i minerałów poznali ich cechy i genezę powstania. Poza tym dowidzieli się jak ogromne zastosowanie w przyrodzie mają skały i minerały. Na zakończenie młodzież obejrzała galerię skał i minerałów pierwotnie znanych z całego świata.

Małgorzata Gosińska


Otwarcie Ekopracowni

10 stycznia 2013r. w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się uroczyste otwarcie nowej ekopracowni. Klasę odnowiono dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi udzielonej na realizację projektu „Pracownia przyrodniczo-turystyczna „Gang Ekotropicieli” przy Gimnazjum w Parzęczewie”. Na uroczystość zaproszono przedstawicieli Funduszu: Zastępce Prezesa Pana Bohdana Cezarego Dzierżka oraz Kierownika Zespołu Obsługi i Oceny Wniosków Panią Małgorzatę Skupińską. Ponadto Wójta i Skarbnika Gminy Parzęczew, Radnych Gminy Parzęczew, przedstawicieli rady pedagogicznej Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz uczniów. Koszt remontu i modernizacji pracowni wyniósł 42 099,55 zł, a dofinansowanie stanowiło 38 752,82 zł. W ramach projektu zakupiono m.in: tablicę interaktywną, projektor, zestaw komputerowy, kamerę mikroskopową oraz szereg nowoczesnych pomocy dydaktycznych, takich jak: 15 szt. mikroskopów, kompasy, lornetki, preparaty mikroskopowe, walizki eko-badacza, globusy, przewodniki książkowe oraz wiele innych. Ponadto dzięki dotacji zakupiono nowe meble, tablice korkowe, stojak na mapy, a w oknach założono nowe rolety. Cieszymy się, że nowa sala ułatwi nam naukę i rozwój zainteresowań. Opiekę nad pracownią sprawuje Pani Katarzyna Zatorska-Pacel.

Wiktoria Kończarek
Olga Gabryelczyk

Zobacz video z otwarcia Ekopracowni. Autorstwo: Małgorzata Gosińska

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI


Jasełka Bożonarodzeniowe

21 grudnia 2012r. w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. Część artystyczna mówiła nam o ludziach XXI w., którzy zapomnieli o prawdziwym znaczeniu świąt.  Krótki spektakl przeplatały polskie kolędy, śpiewane przez uczniów. Na koniec przemówiła p. Dyrektor i ks. Bartłomiej   Franczak, którzy złożyli wszystkim obecnym życzenia. Po apelu udaliśmy się do klas, by zasiąść przy świątecznych  stołach w swoich klasach.

Wiktoria Kończarek



Konkurs na najlepiej udekorowaną pracownię

W naszej szkole 20 grudnia miało miejsce rozstrzygnięcie II edycji konkursu na najlepiej udekorowaną salę, w którym wzięły udział wszystkie klasy. W tym roku (jak i w poprzednim) zwyciężyła klasa IIIb. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i punktami plusowymi z zachowania.

Wiktoria Kończarek
Olga Gabryelczyk


Zbiórka bilonu 

13 grudnia miało miejsce podsumowanie efektów akcji Góra Grosza 2012 na terenie Gimnazjum w Parzęczewie. Oto wyniki końcowe:

  • I miejsce - IB (50zł 78gr)
  • II miejsce – IA (48zł 81gr)
  • III miejsce – IIA (47zł 76gr)
  • IV miejsce – IIB (16zł 46gr)
  • V miejsce – IIIA (7zł 94gr)
  • VI miejsce – IIIB (5zł 15gr)

DZIĘKUJEMY!


Sprawozdanie z warsztatów profilaktycznych przeprowadzonych w dniu 11.12.12r.

Do naszej szkoły przyjechał Pan Krzysztof, który pracuje w Monarze z młodzieżą uzależnioną i prowadził z nami warsztaty. Ich celem było uświadomienie uczniom jakie skutki mogą mieć zażywane narkotyki. Takie same zajęcia miały wszystkie klasy naszego gimnazjum.

Na samym początku zajęć podzielił nas na dwie grupy. - zwolenników i przeciwników używek. (Doprowadziło to do bardzo ciekawych dyskusji na temat jej legalizacji w naszym kraju, oraz jakie konsekwencje mogłyby z tego wyniknąć) Odpowiedział nam na wszystkie nurtujące nas pytania. Najlepsze jednak zostawił na koniec. Opowiedział nam swoja historie. Mówił jak borykał się ze swoimi problemami przez wiele lat. Nie brakowało także i śmiesznych historyjek. Gdy mówił w klasie panowała grobowa cisza. Słychać było jedyne prace żarówek.

To niebyło sztuczne pouczenie - ''Nie bierzcie narkotyków bo są złe''. Dzięki tej lekcji zrozumieliśmy, że narkotyki to nie jest tylko dobra faza, ale także odpowiedzialność za to co będzie potem. I teraz na pewno zanim ktokolwiek z naszej szkoły będzie zamierzał to zrobić dwa razy się zastanowi i przypomni lekcje z Panem Krzysztofem. To była naprawdę pouczająca i niesamowita lekcja. Warsztaty profilaktyczne były sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie po raz kolejny w naszym gimnazjum.

Izabela Chudzik kl. IIIA
Izabella Kudelska – pedagog szkolny


Kiermasz Bożonarodzeniowy

We wtorek 11 grudnia 2012r. w naszym gimnazjum odbył się II Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wszystkie klasy przygotowały piękne stoiska. Sprzedawano na nich nie tylko smakołyki, ale również ozdoby i kartki świąteczne.

  • I miejsce - Ia  (105,81zł)
  • II miejsce – IIIb (81,50zł)
  • III miejsce – IIIa (47zł)
  • IV miejsce  – IIb (36,80zł)
  • V miejsce  - IIa (31,50zł)
  • VI miejsce – Ib (20,15zł)


Razem pozyskano sumę 322,76zł, którą przeznaczono na paczki świąteczne dla 12 uczniów z naszej szkoły. Wszystkim uczniom dziękujemy za trud włożony w przygotowania, a opiekunom samorządu za pomysł takiego przedsięwzięcia.

Wiktoria Kończarek


"Nie ma dzieci są ludzie"

Dnia 6 grudnia 2012r. o godzinie 11.00 w gimnazjum w Parzęczewie na sali gimnastycznej odbył się apel noszący tytuł "Nie ma dzieci są ludzie", którego organizatorką była pani Izabella Kudelska. Miał on zapoznać nas z założeniami Powszechnej Deklaracji Praw Dziecka, przypomnieć nam podstawowe prawa i wolności człowieka zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zapoznać nas z prawami dziecka na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka. Przed rozpoczęciem, gdy na sali znajdowali się już uczniowie i nauczyciele słychać było szum szeptów i rozmów. Przedstawienie za chwilę miało się zacząć. Zanim to jednak nastąpiło, połowa osób była zainteresowana  czapkami Mikołajów, ponieważ wtedy były mikołajki i każdy kto miał taką czapkę, bądź był ubrany na czerwono, nie był pytany. Krótko mówiąc, czerwień tego dnia rzucała się w oczy. Inni przygotowywali się do prezentacji swoich projektów, które miały się odbyć po apelu. W pewnym momencie widownia się wyciszyła i wsłuchiwała się w słowa przemówienia pani dyrektor Ewy Świniuch. Po krótkim wprowadzeniu przez panią Świniuch, głos zabrała pani Wiesława Nowak, która razem z panią Izabellą Kudelską była organizatorką konkursów "Praw i obowiązków ucznia". Mikołaj Rakowski, Anna Kłosowska i Joanna Nazar otrzymali wyróżnienia za prezentację multimedialną. Daria Jaruszewska otrzymała nagrodę za opowiadanie w postaci kartki z pamiętnika, Klaudia Szymankiewicz za wiersz, a Nikola Janiszewska za opowiadanie w postaci listu, które zostały później przedstawione i przeczytane. Laureaci konkursów wykazali się pomysłowością i twórczością. Mnie osobiście bardzo się one spodobały.

Po rozdaniu nagród przemówiła również pani Izabella Kudelska nasza pedagog szkolna. Po czym rozpoczęto przedstawienie. Zostały odczytane Deklaracje Praw Człowieka, następnie wyjaśniono nam na czym polegają prawa człowieka. Deklaracje Praw Człowieka dzielą się na prawa fundamentalne, obywatelskie, swobody polityczne, prawa społeczne i ekonomiczne. Zostały odśpiewane dwie piosenki przez dziewczyny występujące w akademii. Pierwsza piosenka to "Tolerancja" Stanisława Sojki oraz "To cała prawda" Piotra Rubika. Utwory doskonale pasowały do tematu przedstawienia. Urzekły mnie tak samo, jak głosy naszych wokalistek, po których w ogóle nie było widać zdenerwowania, pomimo występu przed sporą liczbą publiczności. Następnie zostały odczytane Karta Praw Człowieka, która uwzględniała do czego mamy prawa. Również zostały nam dostarczone informacje o najważniejszych dokumentach praw dziecka , czyli Deklaracji Praw Dziecka i Konwencji Praw Dziecka. W trakcie tego przedstawienia została ukazana prezentacja multimedialna o prawach i obowiązkach ucznia, Joanny Nazar. Na zakończenie, zostało dla nas przygotowane przedstawienie, w którym brały udział osoby z klasy IB. Miało ono formę bardzo humorystyczną. Niektóre dziewczyny były przebrane za chłopaków, a niektórzy chłopcy za dziewczyny. Ukazało ono jak nie powinniśmy się zachowywać się w stosunku do nauczycieli. W czasie tego apelu starałam się zwracać uwagę na publiczność. Po jej zachowaniu stwierdziłam, że byli zainteresowani początkiem apelu, jak i jego zakończeniem, czyli przedstawieniem. Podsumowując. Apel był przygotowany i odegrany perfekcyjnie. Uczniowie grali w nim jak zawodowi aktorzy, a sądząc po minie pani Izabelli Kudelskiej była z nich bardzo dumna i publiczność także była zachwycona. Jestem bardzo zadowolona z tego, że znalazłam się na tym apelu i miałam okazję wyrazić o nim własna opinię.

Milena Syguła kl. IIIa



Mikołajki

6 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj wraz z uroczymi śnieżynkami. Poczęstowali nas czekoladą i batonikiem. Smakołyki ufundowane zostały przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

Wiktoria Kończarek


Prezentacja projektów edukacyjnych

6 grudnia na hali sportowej Gimnazjum w Parzęczewie odbyła się szkolna prezentacja rezultatów wypracowanych w czasie trwania projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu „Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem grup projektowych zaprezentowało się przed uczniami, nauczycielami oraz przybyłymi na uroczystość rodzicami.


Krótka charakterystyka poszczególnych projektów.

PROJEKTY EDUKACYJNE Z MATEMATYKI

Skarbonka świnka czy konto w banku?

Głównym celem projektu było sprawdzenie czy warto zakładać konto bankowe i czy warto lokować  na nim pieniądze. Ponadto sprawdzenie  działanie lokat, kredytów i pożyczek. Poznanie sprzętów bankowych i ich obsługi  jak również poznania różnych  ofert bankowych dla nastolatków.

Matematyka w kuchni

Najważniejszym celem projektu było zdiagnozowanie zakresu występowania matematyki w kuchni, a w szczególności:

  • mierzenie zużycie energii elektrycznej, gazu i wody przez poszczególne urządzenia,
  • ustalanie sposoby oszczędzania energii, gazu, wody,
  • weryfikacja deklarowanej wagi i objętości produktów przy pomocy wagi kuchennej,
  • odnajdywanie jednostek i proporcji w kuchni,
  • sprzęty kuchenne jako figury geometryczne,
  • sprawdzanie precyzji zapisu w przepisach kulinarnych,
  • porównanie zmywania tradycyjnego ze zmywaniem w zmywarce.

Raz, dwa, trzy powtarzasz Ty - gra edukacyjna

Najistotniejszymi celami projektu były:

  • powtórzenie materiału z matematyki do egzaminu gimnazjalnego,
  • przyjazna, ciekawa forma utrwalenia wiadomości z matematyki,
  • podniesienie motywacji gimnazjalistów do  uczenia i powtarzania materiału,
  • szybka informacja zwrotna dotycząca poprawności rozwiązanych zadań i pytań.

Woda w liczbach

Uczniowie jako najważniejsze cele projektu uznali zdobycie informacji na temat zużycia wody w odniesieniu lokalnym oraz globalnym i sposobach jej oszczędzania. Przedstawienie kluczowej roli jaką odgrywa woda w życiu codziennym. Grupa projektowa przygotowała ulotkę informacyjną zawierającą rady dotyczące sposobów oszczędzania wody oraz mapę przedstawiającą zużycie wody na świecie. Uczniowie wykonali też plansze przedstawiającą rozkład zasobów wodnych na Ziemi.

PROJEKTY EDUKACYJNE Z BIOLOGII

Wszystko zaczyna się od nasiona, – co jest potrzebne roślinom do kiełkowania?

Głównym celem projektu było zbadanie, jakie czynniki mają największy wpływ na kiełkowanie i wzrost roślin a w szczególności zdobycie wiedzy:

  • czym nawozić rośliny (nawozem naturalnym lub innymi, które można dostać w sklepie ogrodniczym),
  • co jest najgroźniejsze dla rośliny (przymrozki, gdyż mogą zmarznąć np. owoce, liście i robią się czarne),
  • jak je przed nimi uchronić (przykryć specjalną folią lub  plandeką),
  • co zrobić by wzmocnić roślinę (podlać lub posypać nawozem, który można dostać w każdym sklepie ogrodniczym),
  • kiedy rośliny potrzebują najwięcej wody (na początku kiełkowania gdyż w tym okresie potrzebuje najwięcej witamin).

ZIOŁO NA LEGALU czyli rośliny lecznicze na trawniku!

Zasadniczym celem projektu było udowodnienie, że medycyna tradycyjna może konkurować z medycyną konwencjonalną. Działania podjęte w projekcie to:

  • przeprowadzenie wywiadu z zaprzyjaźnioną zielarką,
  • rozmowa z kosmetyczką w jej salonie,
  • wywiad z lekarzem,
  • rozmowa z ekspedientką ze sklepu zielarskiego,
  • zasiew ziół,
  • wykonanie zielnika.

PROJEKTY EDUKACYJNE Z FIZYKI

Regionalna wycieczka rowerowa z fizyką w tle

Głównym celem projektu było ukazanie naszego regionu jako atrakcyjnego turystycznie  i krajoznawczo oraz poznanie najpiękniejszych zabytków. Najważniejszymi działaniami w projekcie było:

  • zbadanie atrakcyjności naszego regionu,
  • opracowanie szlaków rowerowych pokazujących najciekawsze miejsca w naszej gminie,
  • wykonanie mapy topograficznej z zaznaczonymi szlakami rowerowymi,
  • opracowanie ulotki informacyjnej zachęcającej naszych mieszkańców do poznania okolicy.

PROJEKTY EDUKACYJNE Z GEOGRAFII

Woda jako składnik życia

Najważniejszym celem grupy projektowej było pokazanie, że woda jest ważnym składnikiem w życiu człowieka. Zbadanie jej w kierunku: chemicznym, fizycznym, biologicznym i geograficznym. W ramach działań projektowych przygotowano:

  • makietę krążenia wody w przyrodzie,
  • mapę wód mineralnych w Polsce,
  • degustację wód mineralnych.

Ewa Świniuch


Spotkanie z funkcjonariuszem policji 

Dnia 29.11.2012r. w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się spotkanie z panią policjantką, podkomisarz Anetą Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Poinformowała ona uczniów o tym, jakie czekają nieletnich konsekwencje prawne w przypadku korzystania z używek (np. alkoholu, narkotyków i papierosów) lub niestosownego zachowania wobec nauczycieli. Gimnazjaliści dowiedzieli się również, jakie postępowanie prawne przewidziane jest za wykroczenia na terenie szkoły.

Podobne spotkanie tego samego dnia o godz. 16.00  zostało zorganizowane dla rodziców. Pani policjantka uświadomiła rodzicom, że są odpowiedzialni prawnie za nieodpowiednie zachowania ich małoletnich dzieci. A obowiązkiem każdego rodzica jest mądra kontrola swoich pociech.

Olga Gabryelczyk kl.II A 
Izabella Kudelska



Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjnego do Europejskiego Studium Zawodowego w Łodzi w dniu 27.11.2012r.

Nasza wycieczka rozpoczęła się o godzinie 8:15, kiedy wyjechaliśmy ze szkoły. Gdy dojechaliśmy na miejsce, ciepło powitały nas uczennice szkoły ANAGRA. Jedna z uczennic, nasza przewodniczka zaprowadziła nas do sali, gdzie opowiedziała nam o swojej szkole. W swojej prezentacji przedstawiła sukcesy szkoły oraz atuty uczęszczania do niej. Dowiedzieliśmy się, że szkoła umożliwiają zdobycie zawodu w charakterze:

-fryzjer-stylista, kreator wizerunku, kosmetyczka- wizażystka, i stylista paznokci.

Liceum kończy się uzyskaniem wykształcenia średniego, maturę i certyfikatem umiejętności zawodowych. Natomiast po ukończeniu technikum uzyskujemy wykształcenie średnie, maturę i tytuł zawodowy Technik Usług Fryzjerskich. Po skończonym wykładzie wraz z przewodniczką zeszliśmy do sal gdzie odbywają się praktyki. Dziewczyny z naszego gimnazjum przeprowadziły wywiady z instruktorem fryzjerstwa i panią kosmetyczką. Każdy z nas mógł skorzystać z usług:

-fryzjerskich, takich jak: mycie, strzyżenie, modelowanie

-kosmetycznych, takich jak: regulacja brwi, masaż twarzy, manicure.

Po 4-godzinnych usługach, każdy gimnazjalista był piękny, młody i odmieniony. Na koniec zostaliśmy obdarowani kartami VIP, uprawniające do skorzystania z darmowych usług fryzjersko-kosmetycznych. Wycieczka ta była bardzo pouczająca, zostaliśmy wprowadzeni w tajniki różnych zawodów.

Klaudia Mikołajewska klasa IIIa

Izabella Kudelska

Wywiad z fryzjerką

Wywiad z kosmetyczką


Giełda Pomysłów 
21 listopada 2012 roku czterdziestu uczniów z Gimnazjum w Parzęczewie wraz z opiekunami uczestniczyło w giełdzie pomysłów zorganizowanej w Zespole Szkół w Wartkowicach. Giełda była swoistym podsumowaniem projektu „Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem grup projektowych z naszej szkoły zaprezentowało na swoich stoiskach przygotowane przez siebie efekty pracy. W wyniku głosowania wyróżnienie otrzymała grupa projektowa pod przewodnictwem Pani Agnieszki Graczyk realizująca projekt z matematyki pt. "Raz, dwa, trzy powtarzasz Ty - gra edukacyjna".

Andrzej Nawrocki


Niebezpieczeństwa Internetu

Dnia 20.11.2012r. na terenie szkoły odbyło się przedstawienie pt. „Bumerang”. Spektakl porusza się w obrębie dwóch tematów, istotnych z punktu widzenia profilaktyki. Z jednej strony podejmuje problematykę przemocy (cyberprzemocy), z drugiej strony przedstawia problem picia alkoholu przez młodzież oraz kompromitujące skutki upijania się. Spektakl „Bumerang” opowiada  historię nastoletniej Olgi, silnej, przebojowej dziewczyny która w grupie wyrobiła sobie mocną pozycję.  Ma w szkole posłuch i jest zazwyczaj w centrum uwagi. Codziennym zajęciem Olgi jest ośmieszanie kolegów i koleżanek, poprzez umieszczanie zdjęć z prywatnych spotkań a także tych przerobionych na potrzeby „zabawy”. Pewnego dnia nasza bohaterka poznaje sympatycznego chłopaka, który zaprasza ją do miejscowej dyskoteki. Pod jego wpływem i za namową nowego kolegi Olga pije alkohol. Początkowo niewinnie zapowiadająca się dyskoteka przeradza się burzliwą imprezę której najmłodszą uczestniczką jest Olga. Dziewczyna nie pamięta jak skończyła się dyskoteka i jak wróciła z niej do domu.  Pamięta tylko, że do pewnego momentu bawiła się świetnie a na koniec ktoś zrobił jej zdjęcie telefonem komórkowym. Jak się później okaże tych zdjęć jest kilkanaście i są hitem na jednym z portali młodzieżowych. Olga jest załamana, ucieka ze szkoły. W tle tej sprawy pojawiają się inne wątki dotyczące Olgi, tym razem jej internetowych ofiar.

Przedstawienie „Bumerang” porusza temat godności człowieka, szacunku innych ludzi. Spektakl ostrzega przed zawieraniem przypadkowych znajomości i pokazuje tragiczne w skutkach konsekwencje wynikające z upojenia alkoholowego.

Izabella Kudelska


WOJEWÓDZKA OLIMPIADA WIEDZY O RACJONALNYM ŻYWIENIU

Uczennice z Gimnazjum w Parzęczewie zajęły III miejsce na szczeblu powiatowym olimpiady organizowanej przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi oraz Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Łodzi. Jednak test z wiedzy napisały najlepiej i reprezentować będą nasz powiat na etapie wojewódzkim 7 grudnia 2012r.


NOWA PRACOWNIA BIOLOGICZNO-CHEMICZNA

Już w grudniu zostanie otwarta nowa pracownia biologiczno-chemiczna w naszej szkole. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie blisko 40 000,00 zł udało się Gminie Parzęczew pozyskać środki w ramach konkursu: ”Moja wymarzona ekopracownia” na doposażenie pracowni, która nosi nazwę: „Pracownia przyrodniczo-turystyczna „GangEkotrpopicieli” przy Gimnazjum w Parzęczewie.” W ramach zadania zostały zakupione meble, książki, sprzęt komputerowy, projektor, tablica interaktywna, mikroskopy, kamera mikroskopowa,zestawy preparatów mikroskopowych, okazy zwierząt zatopione w tworzywie, globusy fizyczne oraz szereg innych pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią zajęcia lekcyjne naszej szkolnej młodzieży. Wszystkie pomoce dydaktyczne będą wykorzystywane podczas zajęć z biologii, geografii, chemii oraz podczas zajęć pozalekcyjnych z edukacji ekologicznej. W ramach zadania uczniowie będą brać udział w zajęciach terenowych, konkursach oraz akcjach ekologicznych opartych o scenariusze przygotowane przez kadrę nauczycielską. Głównym celem zadania jest pogłębienie przez uczniów wiedzy z wybranych zagadnień związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego oraz rozwijanie umiejętności badawczych podczas różnych eksperymentów. Działania te uwrażliwią naszą młodzież na naturalne środowisko oraz na zagrożenia jakie występują ze strony człowieka. Z wszystkich działań będzie prowadzona dokumentacja zdjęciowa, która będzie sukcesywnie prezentowana na naszej stronie internetowej gimnazjum. Zapraszamy do jej przeglądania.


SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM SOCJALNYM

Dnia 16 listopada 2012r. o godzinie 13:50 w Gimnazjum w Parzęczewie, w pracowni języka polskiego została przeprowadzona lekcja preorientacji zawodowej z pracownikiem socjalnym panią Justyną Kuźniak. Na spotkaniu zgromadziło się ponad 30 osób z klas II i III, w tym nasza pedagog szkolna pani Izabella Kudelska, organizatorka spotkania. Gdy nasz gość jeszcze nie przyszedł w klasie panował lekki chaos, ponieważ każdy był podekscytowany tą lekcją. W czasie kiedy pani już weszła do pracowni to wszyscy ucichli i skierowali zaciekawiony wzrok na naszego gościa. Była bardzo miłą osobą i wydawało mi się, że pozytywnie podchodzi do życia pomimo takiej pracy. Pani przedstawiła się i zaczęła wyjaśniać czym się zajmuje pracownik socjalny i jak to się stało, że pani się na niego zdecydowała. Jest to między innymi zawód polegający na pomocy finansowej, a także wsparciu psychicznym dla ludzi, którzy znajdują się w kryzysie życiowym. Może pracować w służbach zdrowia, różnych urzędach itp. Pani wyjaśniła również jakie szkoły trzeba ukończyć, aby nim zostać. Trzeba ukończyć studia wyższe pracy socjalnej. W tej pracy człowiek musi być sumienny, odważny, cierpliwy, a także bardzo uważnym, aby nie zostać oszukanym. Gdy pani opowiedziała nam trochę o swoim zawodzie, osoby zgromadzone w klasie mogły zadawać pytania. Wszystkie pytania były zadawane z sensem i na temat. Na koniec podziękowaliśmy pani Justynie za to, że poświęciła dla nas czas i, że przekazała nam tak wiele informacji i ciekawostek o zawodzie pracownika socjalnego. Wszyscy byli zachwyceni. Widać było, ze imponował im ten zawód. Mnie osobiście też się bardzo podobał. Kto wie? Może kiedyś, ktoś z nas zdecyduje się na podjęcie pracy jako pracownik socjalny.

Milena Syguła kl.III A

Wywiad z pracownikiem opieki społecznej


Tydzień Praw i Obowiązków

W naszym gimnazjum będzie realizowany projekt  „Tydzień Praw i Obowiązków Dziecka” (od 19.XI. do 30.XI). 
W ramach tego projektu organizujemy:

  • Akcję plakatową w klasach  pt. „Dziecko jego prawa i obowiązki ”, (wszystkie klasy), E.Jędrachowicz prace oddajemy do 27.XI.2012r
  • konkurs literacki pt. „Uczeń -  jego prawa i obowiązki”, (wszystkie klasy), W.Nowak prace oddajemy do 27.XI.2012r
  • wykonanie gazetki ściennej ( uczniowie klas III ) wychowawcy klas III
  • przedstawienie 20.XI.2012r. o godz.11.00 „Bumerang” teatr Kurtyna I.Kudelska
  • zajęcia o prawach i obowiązkach dziecka przeprowadzone przez wychowawców (scenariusze zajęć opracowane przez pedagoga I. Kudelską będą dostępne na pulpicie komputera od 13. XI.2012r), (wychowawcy klas).
  • każda klasa przygotuje  prezentację multimedialną powyższego tematu (wychowawcy klas) prezentację oddajemy do 27.XI.2012r, Najlepsza prezentacja będzie pokazana na Apelu.
  • zajęcia warsztatowe z pedagogiem szkolnym na temat: Praw i obowiązków człowieka.
  • uroczysty apel kończący „Tydzień Praw i Obowiązków ” odbędzie się w ustalonym terminie, podczas Apelu będą podsumowane działania realizowane w ramach projektu.

Proszę wychowawców klas o zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w projekcie.

Dziękuję z góry

Pedagog szkolny

Scenariusz  lekcji warsztatowej opracowany przez pedagoga szkolnego Izabellę Kudelską dla wychowawców klas do wykorzystanie na godzinie wychowawczej.

Znam moje prawa i obowiązki


„Gang Eko-Tropicieli” 

Od września 2012r. uczniowie Gimnazjum w Parzęczewie należą do PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy, tworzą drużynę turystów pod nazwą „Gang Eko-Tropicieli”.  Rajdy odbywają się jeden raz w miesiącu w sobotę w godzinach 8:30 - 15:30. Rajdy są elementem realizacji projektu unijnego „Moja wymarzona ekopracownia”.


Święto Odzyskania Niepodległości
Dnia 9 listopada 2012 na naszej hali sportowej odbył się wymowny apel z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości . Akademie rozpoczęła ciekawa prezentacja multimedialna przedstawiająca losy Polaków od zaborów, poprzez powstania, do odzyskania niepodległości. Następnym elementem był spektakl przygotowany przez p. Małgorzatę Rakowską, w którym udział wzięli uczniowie naszego gimnazjum. Gimnazjaliści odśpiewali patriotyczne pieśni, recytowali wiersze i odegrali scenki. Przedstawienie zostało uwieńczone podziękowaniem pani dyrektor 
i gromkimi brawami.

Wiktoria Kończarek i Olga Gabryelczyk


Wycieczka do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego i Palmiarni

W dn. 26.10.2012r. uczniowie klas I naszego gimnazjum odwiedzili łódzkie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. W swych zbiorach posiada ono ponad 200 tysięcy pozycji katalogowych.

Uczniowie obejrzeli 3 wystawy stałe: archeologiczną, etnograficzną i numizmatyczną. Ostatni dział zrobił chyba na gimnazjalistach największe wrażenie (monety starożytne, średniowieczne i nowożytne), tym bardziej, że mogli oglądać ostatnio pozyskany skarb wczesnośredniowiecznych srebrnych krzyżówek, znaleziony właśnie w Parzęczewie, datowany wstępnie na XI wiek. Podziwiali także elementy sztuki huculskiej ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia w Kołomyi.

Ponadto nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat „Ginące zawody”. Dowiedzieli się, jak wyglądała praca garncarza, rymarza, kowala czy kołodzieja. Poznali technikę tkacza i wikliniarza. Bez wątpienia było to bardzo pouczające doświadczenie.

Drugim miejscem, które odwiedzili uczniowie była łódzka Palmiarnia. Tu, zachwycając się egzotycznymi roślinami, poznali odmienne warunki klimatyczne, panujące w pawilonach tropikalnym i śródziemnomorskim. Pobyt w pięknej scenerii stał się okazją, by upamiętnić wspólne przeżycia na pamiątkowych fotografiach.

Wiesława Nowak


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15 października 2012 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączona ze ślubowaniem pierwszoklasistów.

Na ten szczególnie ważny dzień pierwszoklasiści czekali z wielką niecierpliwością, bowiem oznacza on oficjalne przyjęcie ich do społeczności szkolnej. W obecności przedstawicieli władz gminnych, rodziców, pracowników szkoły oraz starszych koleżanek i kolegów powtarzali słowa przysięgi, a tym samym zobowiązali się: zdobytą wiedzę i umiejętności jak najlepiej wykorzystać w swej dalszej pracy, czynnie współuczestniczyć w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju, rzetelnie pogłębiać wiedzę i wysoko nieść zaszczytne miano wychowanka Gimnazjum w Parzęczewie.

W dalszej części oficjalnej akademii p. Dyrektor Ewa Świniuch wręczyła naszym nauczycielom nagrody za wybitne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze. W tym roku otrzymały je panie: Ewa Jędrachowicz, Katarzyna Kurowska i Małgorzata Gosińska. Ponadto p. Paweł Kurowski został wyróżniony Nagrodą Wójta. Odebrał ją z rąk p. Ryszarda Nowakowskiego. To bardzo miły akcent uroczystości, który podkreślił, jak wspaniałych mamy nauczycieli.

Kwiaty, drobne upominki od Samorządu Szkolnego, ciepłe słowa, szczere uśmiechy i przygotowana przez uczniów część artystyczna stały się wyrazem uznania dla trudów pracy pedagogicznej oraz podziękowaniem za poświęcenie, czujność, codzienną troskę i ogromną życzliwość, okazywaną nam na każdym kroku.

Ten dzień stał się także okazją dla odkrywania naszych literackich talentów. W  zorganizowanym przez p. Wiesławę Nowak szkolnym Konkursie Literackim, związanym z pracą nauczyciela pod hasłem Bukiet słów w podzięce Komisja Konkursowa wyróżniła 3 wiersze. Oto laureaci: I miejsce – Agata Arendarczyk, II – Zachariasz Brygier, III – Wiktoria Kończarek. Nagrodzeni sami zaprezentowali swe teksty. Gratulujemy.

Akademię przy udziale uczniów naszego gimnazjum przygotowały p. Wiesława Nowak i p. Katarzyna Kurowska.

Nieoficjalna część uroczystości dotyczyła otrzęsin, które dla pierwszoklasistów przygotowały starsze koleżanki i koledzy. Oj, było wesoło! Na zakończenie wspólnie potańczyliśmy. Było dyskotekowo! Zresztą sami zobaczcie zdjęcia w moim wykonaniu.

Kinga Kudelska - klasa Ib



Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

W dniu 25 września zorganizowane zostały wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci osiągneli następujące wyniki:

Wiktoria Kończarek - klasa IIA - 50 głosów: przewodnicząca,

Marta Morańda - klasa IIB - 36 głosów: zastępca przewodniczącego,

Jakub Pietrzak - klasa IIIA - 31 głosów: skarbnik

Katarzyna Barylska - IIIB - 18 głosów: brak funkcji

Spotkanie z funkcjonariuszem policji

Dnia 29.11.2012r. w Gimnazjum w Parzęczewie odbyło się spotkanie z panią policjantką, podkomisarz Anetą Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Poinformowała ona uczniów o tym, jakie czekają nieletnich konsekwencje prawne w przypadku korzystania z używek (np. alkoholu, narkotyków i papierosów) lub niestosownego zachowania wobec nauczycieli. Gimnazjaliści dowiedzieli się również, jakie postępowanie prawne przewidziane jest za wykroczenia na terenie szkoły.

Podobne spotkanie tego samego dnia o godz. 16.00  zostało zorganizowane dla rodziców. Pani policjantka uświadomiła rodzicom, że są odpowiedzialni prawnie za nieodpowiednie zachowania ich małoletnich dzieci. A obowiązkiem każdego rodzica jest mądra kontrola swoich pociech.

Olga Gabryelczyk kl.II A
Izabella Kudelska



Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjnego do Europejskiego Studium Zawodowego w Łodzi w dniu 27.11.2012r.

Nasza wycieczka rozpoczęła się o godzinie 8:15, kiedy wyjechaliśmy ze szkoły. Gdy dojechaliśmy na miejsce, ciepło powitały nas uczennice szkoły ANAGRA. Jedna z uczennic, nasza przewodniczka zaprowadziła nas do sali, gdzie opowiedziała nam o swojej szkole. W swojej prezentacji przedstawiła sukcesy szkoły oraz atuty uczęszczania do niej. Dowiedzieliśmy się, że szkoła umożliwiają zdobycie zawodu w charakterze:

-fryzjer-stylista, kreator wizerunku, kosmetyczka- wizażystka, i stylista paznokci.

Liceum kończy się uzyskaniem wykształcenia średniego, maturę i certyfikatem umiejętności zawodowych. Natomiast po ukończeniu technikum uzyskujemy wykształcenie średnie, maturę i tytuł zawodowy Technik Usług Fryzjerskich. Po skończonym wykładzie wraz z przewodniczką zeszliśmy do sal gdzie odbywają się praktyki. Dziewczyny z naszego gimnazjum przeprowadziły wywiady z instruktorem fryzjerstwa i panią kosmetyczką. Każdy z nas mógł skorzystać z usług:

-fryzjerskich, takich jak: mycie, strzyżenie, modelowanie

-kosmetycznych, takich jak: regulacja brwi, masaż twarzy, manicure.

Po 4-godzinnych usługach, każdy gimnazjalista był piękny, młody i odmieniony. Na koniec zostaliśmy obdarowani kartami VIP, uprawniające do skorzystania z darmowych usług fryzjersko-kosmetycznych. Wycieczka ta była bardzo pouczająca, zostaliśmy wprowadzeni w tajniki różnych zawodów.

Klaudia Mikołajewska klasa IIIa

Izabella Kudelska

Wywiad z fryzjerką

Wywiad z kosmetyczką
Odsłony: 23078