„Zaklęty Bagaż”

Opublikowano: poniedziałek, 22, grudzień 2014

Dnia 09.12.2014r. do naszej szkoły przyjechał Teatr Kurtyna z Krakowa. Celem przyjazdu było zapoznanie uczniów klas I-III oraz Oddziałów Przedszkolnych z przedstawieniem profilaktycznym pt. „Zaklęty Bagaż".
Głównym bohaterem przedstawienia był niesforny i krnąbrny Adaś, który wypełniał każdy dzień swojego młodego życia niegrzecznymi wybrykami i brakiem poszanowania dla rad swoich opiekunów. Chłopiec nie znosił zdrowego jedzenia, sprzątania po sobie, mycia zębów i bardzo denerwowało go to, że starsi ludzie nie potrafią tak szybko biegać jak on oraz to, że trzeba ich słuchać, pomagać im i być grzecznym. Jednak najbardziej złościli Adasia ludzie, którzy nie zwracali na niego uwagi i mieli odwagę nie podziwiać jego zdolności do złego zachowywania się. Dlatego też chłopiec miał coraz mniej kolegów i koleżanek, coraz więcej złych postępków na sumieniu i coraz częściej czuł się samotny. To wszystko zmieniło się, gdy odwiedzili go kolejno tajemniczy goście: Czarna i Biała Królowa. Od pierwszej otrzymał niebezpieczne zadanie do wykonania i kłopotliwy, zaklęty bagaż, druga pomagała mu wypełnić trudną dla niegrzecznego i samolubnego chłopca misję. Adaś musiał zrobić wszystko, by wypełniony jego własnymi złymi postępkami bagaż nie przepełnił się po brzegi i nie wybuchł złością i strapieniem, pozostawiając chłopca samotnym i zrozpaczonym. Zmagając się ze swoimi słabościami i odzyskując wiarę w potęgę dobra i siłę mądrości Adaś zwycięsko wyszedł z tej trudnej próby.


Młodsi uczniowie byli zachwyceni przedstawieniem i w trakcie jego trwania bardzo zaangażowani w pomoc Adasiowi. Po przedstawieniu odbyła się krótka prelekcja podsumowująca występ aktorów, ale i w niej czynny udział brali również uczniowie, którzy prezentowali swoim kolegom i koleżankom grzeczne zachowania godne naśladowania.
Wartości dydaktyczne i profilaktyczne:
- kształtowanie sfery emocjonalnej i psychicznej dziecka w oparciu o poszanowanie autorytetów,
- eliminacja języka i zachowań agresywnych w komunikacji z rówieśnikami i opiekunami
- podkreślenie możliwości dokonywania wyborów między dobrem i złem
- wytrwałość i staranność w realizacji zadań jako klucz do osiągnięcia satysfakcji i zadowolenia z własnej wartości i pozycji w grupie rówieśniczej
- nauka szacunku dla osób starszych i chorych, ukazanie sposobów do realizacji wsparcia i pomocy takich osób
- promocja zdrowego odżywiania się i kultury fizycznej

Marzena Wasiak-Czaplińska

 

 

Spektakl profilaktyczny sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tematem przedstawienia były ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie w najtrudniejszym dla nich okresie dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczna ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami ujemnego bilansu samooceny.

Izabella Kudelska - pedagog szkolny

 

 

Odsłony: 1747