JASEŁKA 2023

Opublikowano: środa, 10, styczeń 2024

Świętem Trzech Króli żegnamy okres Bożego Narodzenia. Jest zatem okazja, by przypomnieć, że w naszej szkole, tuż przed świąteczną przerwą, klasy siódme oraz reprezentanci klas VIII, V a i V b wystawiły jasełka.
Były one wyjątkowe, sądząc po ich odbiorze – organizatorzy zebrali wiele ciepłych komentarzy, a dzieci – słowa uznania za występ. Publiczność, nawet ta najmłodsza, oglądała go w skupieniu i z entuzjazmem nagradzała brawami. Na czym zatem polegała ta wyjątkowość spektaklu? Przede wszystkim na uniwersalności przekazu – Boże Narodzenie rozgrywało się we współczesnym domu, znanych nam realiach, a Boża Rodzina mierzyła się z doczesnymi problemami jak każda inna. Scenki odegrane przez uczniów nie tylko ciekawiły, ale potrafiły mocno rozbawić, nawet dorosłych, którzy doskonale wychwytywali aluzje do naszej niedoskonałej codzienności.
W kontraście do dość satyrycznych fragmentów teatralnych elementy muzyczne (wokalne i taneczne) miały charakter refleksyjny i stanowiły do nich komentarz. Taniec aniołów okazał się niezwykle widowiskowy dzięki pomocy pani Beaty Galoch, która uszyła dla dziewcząt podświetlane lampkami anielskie skrzydła. Układ ten pokazywał magię, niezwykłość i uroczysty charakter czasu narodzin Jezusa.
Natomiast choreografia tańca diabłów miała zupełnie inną wymowę – podkreślała drapieżność, ludzką chciwość, bezwzględny kult kariery i pieniądza. Wyrazem tego była nie tylko niepokojąca muzyka , ale także czerwone szarfy, czarne kostiumy, a przede wszystkim ogromna, srebrna moneta w centrum tanecznego układu. Została ona wykonana przez panią Joannę Szychowicz - Kacprzak i Jej córkę, Kamilę, uczennicę kl. VII a. Całość stanowiła komentarz do sceny z Herodem uosabiającym wszystkie wspomniane antywartości.
Dużo wzruszenia dostarczyła także wyjątkowa oprawa muzyczna kolęd i pieśni religijnych w wykonaniu skrzypaczki – pani Marty Bednarek oraz saksofonisty – pana Marcina Seweryńskiego. Ich artystyczna wrażliwość wywołała wielkie zdumienie i podziw widzów, a u organizatorek – wdzięczność. Najmocniejszym akcentem była kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie”, w czasie której na monitorze można było oglądać świat bez Boga, świat, w którym brakuje nadal miejsca na Jego przyjście.
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o uzdolnionych uczniach – z zaangażowaniem grających swe role, pięknie śpiewających solowe i chóralne partie. Te jasełka wprowadziły wszystkichw naprawdę mistyczny nastrój i pozwoliły odkryć autentyczne talenty wśród dzieci i rodziców

FILM

Odsłony: 150